Data modyfikacji:

Wstydliwe i bolesne problemy kobiet w ciąży

Autor:

Ciąża, w szczególności ta pierwsza, jest zawsze tematem otwartym. Nigdy nie możesz być do końca pewna, jakie niespodzianki zgotuje Ci burza hormonalna trwająca w Twoim organizmie. Wiele przyszłych mam boi się zapytać, czy to, co dzieje się z jej ciałem, jest normalne. Wstydliwe i bolesne problemy kobiet w ciąży nie powinny wyłączać Cię z aktywnego życia. 

Przez najbliższe 9 miesięcy będziesz puchnąć, rosnąć, może wymiotować. Twoje ciało zmieni się, będzie robić Ci mniej i bardziej przyjemne niespodzianki. Niektóre z nich mogą Cię zaniepokoić. Wiele kobiet, nie wiedząc, co dokładnie dzieje się wewnątrz nich i nie rozumiejąc mechanizmu zachodzących zmian, podświadomie wycofuje się z życia towarzyskiego i rezygnuje z pożycia seksualnego z partnerem.

Nie krępujcie się rozmawiać się o swoich problemach. Większość z nich jest całkowicie naturalna i powszechna. Wstyd, który odczuwacie może prowadzić do przykrych konsekwencji - w pewnych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią kurację.

Wstydliwe i bolesne problemy kobiet w ciąży:

Problemy trawienne: wzdęcia, gazy, zaparcia

To uciążliwa i czasami bolesna przypadłość. Winą za nią należy obarczyć zmiany hormonalne (wpływają na procesy trawienne) oraz anatomiczne. Rozrastająca się macica uciska na inne organy, głównie jelita i pęcherz, co powoduje problemy z wypróżnianiem.

Problemy angiologiczne: obrzęki kończyn, hemoroidy, żylaki kończyn dolnych i okolic intymnych

Problemy żylne to kolejna wstydliwa i bardzo nieprzyjemna dolegliwość kobiet w ciąży. Tu głównymi bodźcami są hormony, ucisk na organy (dotyczy głównie hemoroidów i okolic intymnych), a także waga. Powstające obrzęki w nogach połączone z przyrostem masy ciała mogą i bardzo często kończą się pojawieniem żylaków. Gdy zauważysz pierwsze objawy (puchnięcie i ciężkość nóg, mrowienie), udaj się do lekarza, który zaleci Ci odpowiednią kurację oraz podpowie, jak przeciwdziałać ich nawracaniu (więcej na temat profilaktyki angiologicznej w ciąży dowiesz się TUTAJ).

Rajstopy i pończochy uciskowe przeciw żylakom w ciąży

Na grafice: 1.Pończochy uciskowe bez palców 1 st. kompresji, 79,90 zł

Problemy ginekologiczne: obfite upławy lub suchość pochwy

Burza hormonów. Nie musisz się obawiać tych zmian, gdyż są całkiem normalne. Najlepiej omówić je z ginekologiem prowadzącym ciążę. Twoją uwagę powinny zwrócić objawy, takie jak: świąd, pieczenie, niepokojące zabarwienie śluzu, ból okolic intymnych i podbrzusza. To mogą być sygnały rozwijającej się infekcji.

Problemy urologiczne: nietrzymanie moczu

Ponownie winowajcami są hormony i rosnący w Twoim brzuchu ludzik, który rozpycha ścianki macicy. Słabość mięśni połączona z naciskiem na pęcherz powoduje nietrzymanie moczu. Najlepszym sposobem jest regularne i częste odwiedzanie toalety. Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla. Możesz też zainwestować w specjalną bieliznę lub wkładki dla osób cierpiących na ten problem.

Problemy z termoregulacją: nadmierna potliwość

Wiele kobiet podczas ciąży zaczyna się bardziej pocić. Przede wszystkim jest to związane, jak zwykle, z zaburzoną gospodarką hormonalną, głównie z tarczycą. Drugą kwestią może być przyrost masy ciała: jesteś cięższa, więc szybciej się męczysz, szybciej się zgrzejesz itd.

Problemy skórne: przebarwienia, rozstępy, powiększone sutki

Wszystkie organy, łącznie ze skórą, reagują na zmiany hormonalne zachodzące w tracie ciąży. Przebarwienia są związane ze zwiększeniem wydzielania melaniny.

Rozstępy to efekt bardzo szybkiego rozciągania się skóry. Mało która kobieta czuje się z nimi pewnie, ale pamiętaj, że to bardzo powszechna przypadłość. Nie jesteś sama. Problemem jest niestety zafałszowany obraz kobiecego ciała, również tego po ciąży. Nie martw się - rozstępom można zaradzić.

Powiększone brodawki sutkowe to naturalna reakcja organizmu, który przygotowuje Cię do karmienia potomstwa. Nie dotyczy ono jednak brodawki samej w sobie - to efekt pigmentacji, jaka zachodzi w skórze.

Rada dla przyszłych mam

Kochane mamy, nie bójcie się swoich ciał. Zmiany, jakie przechodzicie, są całkowicie naturalne. Pełne zrozumienie ich natury pomoże Wam i Waszym partnerom zaakceptować je, a to pozytywnie wpłynie na Wasz pożycie. Nie bójcie się o nich rozmawiać i zawsze monitorujcie swój stan zdrowia, w szczególności hormony. Za kilka miesięcy ujrzycie najpiękniejsze efekty swoich starań.

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.
Sukienki ciążowe

Jaka sukienka ciążowa na wesele?

2019-02-27
Zbliża się ślub Twojej przyjaciółki? A może właśnie otrzymałaś zaproszenie od kuzyna, który chciałby, abyś wspólnie z nim świętowała zawarcie związku małżeńskiego? Pora wybrać idealną kreację, w której przez cały wieczór będziesz się świetnie bawić. Odkryj, jak wybrać sukienkę dla ciężarnych na wesele!