Przez najbliższe 9 miesięcy będziesz puchnąć, rosnąć, może wymiotować. Twoje ciało zmieni się, będzie robić Ci mniej i bardziej przyjemne niespodzianki. Niektóre z nich mogą Cię zaniepokoić. Wiele kobiet, nie wiedząc, co dokładnie dzieje się wewnątrz nich i nie rozumiejąc mechanizmu zachodzących zmian, podświadomie wycofuje się z życia towarzyskiego i rezygnuje z pożycia seksualnego z partnerem.
Nie krępujcie się rozmawiać się o swoich problemach. Większość z nich jest całkowicie naturalna i powszechna. Wstyd, który odczuwacie może prowadzić do przykrych konsekwencji - w pewnych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią kurację.
To uciążliwa i czasami bolesna przypadłość. Winą za nią należy obarczyć zmiany hormonalne (wpływają na procesy trawienne) oraz anatomiczne. Rozrastająca się macica uciska na inne organy, głównie jelita i pęcherz, co powoduje problemy z wypróżnianiem.
Problemy żylne to kolejna wstydliwa i bardzo nieprzyjemna dolegliwość kobiet w ciąży. Tu głównymi bodźcami są hormony, ucisk na organy (dotyczy głównie hemoroidów i okolic intymnych), a także waga. Powstające obrzęki w nogach połączone z przyrostem masy ciała mogą i bardzo często kończą się pojawieniem żylaków. Gdy zauważysz pierwsze objawy (puchnięcie i ciężkość nóg, mrowienie), udaj się do lekarza, który zaleci Ci odpowiednią kurację oraz podpowie, jak przeciwdziałać ich nawracaniu (więcej na temat profilaktyki angiologicznej w ciąży dowiesz się TUTAJ).
Na grafice: 1.Pończochy uciskowe bez palców 1 st. kompresji, 79,90 zł
Burza hormonów. Nie musisz się obawiać tych zmian, gdyż są całkiem normalne. Najlepiej omówić je z ginekologiem prowadzącym ciążę. Twoją uwagę powinny zwrócić objawy, takie jak: świąd, pieczenie, niepokojące zabarwienie śluzu, ból okolic intymnych i podbrzusza. To mogą być sygnały rozwijającej się infekcji.
Ponownie winowajcami są hormony i rosnący w Twoim brzuchu ludzik, który rozpycha ścianki macicy. Słabość mięśni połączona z naciskiem na pęcherz powoduje nietrzymanie moczu. Najlepszym sposobem jest regularne i częste odwiedzanie toalety. Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla. Możesz też zainwestować w specjalną bieliznę lub wkładki dla osób cierpiących na ten problem.
Wiele kobiet podczas ciąży zaczyna się bardziej pocić. Przede wszystkim jest to związane, jak zwykle, z zaburzoną gospodarką hormonalną, głównie z tarczycą. Drugą kwestią może być przyrost masy ciała: jesteś cięższa, więc szybciej się męczysz, szybciej się zgrzejesz itd.
Wszystkie organy, łącznie ze skórą, reagują na zmiany hormonalne zachodzące w tracie ciąży. Przebarwienia są związane ze zwiększeniem wydzielania melaniny.
Rozstępy to efekt bardzo szybkiego rozciągania się skóry. Mało która kobieta czuje się z nimi pewnie, ale pamiętaj, że to bardzo powszechna przypadłość. Nie jesteś sama. Problemem jest niestety zafałszowany obraz kobiecego ciała, również tego po ciąży. Nie martw się - rozstępom można zaradzić.
Powiększone brodawki sutkowe to naturalna reakcja organizmu, który przygotowuje Cię do karmienia potomstwa. Nie dotyczy ono jednak brodawki samej w sobie - to efekt pigmentacji, jaka zachodzi w skórze.
Kochane mamy, nie bójcie się swoich ciał. Zmiany, jakie przechodzicie, są całkowicie naturalne. Pełne zrozumienie ich natury pomoże Wam i Waszym partnerom zaakceptować je, a to pozytywnie wpłynie na Wasz pożycie. Nie bójcie się o nich rozmawiać i zawsze monitorujcie swój stan zdrowia, w szczególności hormony. Za kilka miesięcy ujrzycie najpiękniejsze efekty swoich starań.