Data modyfikacji:

Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Wzdęcia to uporczywy problem, który dotyka wiele przyszłych mam. Polega on na gromadzeniu się gazów w jelitach w nadmiernej ilości. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale też niekiedy wręcz bolesne. Niestety, wzdęcia mogą wystąpić zarówno w pierwszym, drugim, jak i trzecim trymestrze ciąży. Nierzadko utrzymują się z różnym nasileniem przez cały okres ciąży. Jak sobie poradzić ze wzdęciami w ciąży? Czy symetykon w ciąży jest bezpieczny? Sprawdź, jakie domowe sposoby na wzdęcia dla kobiet w ciąży są najlepsze.
ciąża

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Przyczyny powstawania wzdęć w ciąży są takie same, jak u innych ludzi. Najczęstszą przyczyną wzdęć są zaburzenia pracy układu pokarmowego, połykanie powietrza podczas zjadania posiłków i zjadanie potraw, które mają tendencję do zalegania w przewodzie pokarmowym.
Dodatkowo, zwiększona produkcja estrogenów – hormonów, które podtrzymują ciążę, spowalnia procesy trawienne, czego efektem mogą być właśnie uporczywe wzdęcia. Rozrastająca się macica także nie pomaga, a wręcz przeciwnie – sprzyja wzdęciom, ponieważ naciska na jelita i utrudnia swobodne wydalanie gazów.
Inne przyczyny wzdęć w ciąży to zjadanie dużej objętości posiłków w krótkim czasie. Pokarm nie jest wówczas dostatecznie rozdrabniany, co nie sprzyja trawieniu, przez co pokarm dłużej zalega w przewodzie pokarmowym. Jedząc szybko, zwiększa się też prawdopodobieństwo, że wraz z jedzeniem połkniesz też powietrze, dlatego lepiej tego nie rób, bo tylko nasilisz wzdęcia.

Co na wzdęcia w ciąży?

W ciąży możliwość stosowania leków i suplementów jest ograniczona, ale na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które uwolnią cię od wzdęć lub przynajmniej złagodzą uporczywe objawy.

Lek na wzdęcia w ciąży

Bezpieczny lek na wzdęcia w ciąży to symetykon. Preparat nie wchłania się do krwi, dlatego jest bezpieczny dla dziecka. Jego działanie polega na rozbijaniu pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, przez co usuwanie gazów z jelit jest o wiele łatwiejsze. Dostaniesz go w każdej aptece w postaci kropel, saszetek lub kapsułek. Pamiętaj jednak, żeby przed jego użyciem skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zioła na wzdęcia

Przygotuj napar z kopru lekarskiego, rumianku, kminku, lawendy lekarskiej czy z majeranku. Możesz też wykorzystać wyżej podane zioła jako przyprawy do normalnych posiłków w formie świeżej lub suszonej. Nie tylko nadadzą twoim potrawom unikatowy aromat i smak, ale też pomogą pozbyć się uporczywych zaparć i będą im przeciwdziałać.
Możesz też kupić gotowe mieszanki ziół na wzdęcia. Zapoznaj się jednak wcześniej z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć szczególną uwagę na informację, czy można stosować taką mieszankę w ciąży.
Wzdęcia w ciąży – bóle brzucha: czy jest się czym martwić?

Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży

Odpowiednia dieta na wzdęcia

Unikaj jedzenia grochu, fasoli, bobu czy kapusty. Te produkty mogą niejednokrotnie być przyczyną bolesnych wzdęć. Nie zaleca się także spożywania ciast drożdżowych czy innych drożdżowych wypieków, które oprócz wzdęć, mogą też wywołać zgagę. Staraj się jeść dużo warzyw, dbaj, by twoja dieta była bogata w błonnik, ryby gotowane na parze i sezonowe owoce. Raczej nie zaleca się też jeść tłustych potraw, jeśli często masz problemy ze wzdęciami.

Sport na wzdęcia

Aktywność fizyczna to doskonały sposób na pokonanie wzdęć w ciąży. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia. Wystarczy dłuższy spacer z psem, zumba lub ćwiczenia z piłką.

Zadbaj o regularne wypróżnienia

Pij dużo wody, dzięki czemu będziesz mniej narażona na wystąpienie zaparć, które nierzadko idą w parze ze wzdęciami. Staraj się też jeść potrawy bogate w błonnik, który usprawnia przesuwanie mas kałowych wzdłuż przewodu pokarmowego.
Autorka: Natalia Ciszewska