Data modyfikacji:

Najlepsze butelki dla niemowlaka karmionego piersią

Nawet mama, która karmi piersią, potrzebuje czasem butelki dla niemowlęcia. Byłoby dobrze, gdyby taka butelka nie zaburzała laktacji i nie „rozleniwiała” maluszka, prowadząc do niechęci do ssania matczynej piersi. Dowiedz się zatem, czym charakteryzuje się najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią i poznaj najlepsze modele na rynku.

Butelka imitująca pierś – do czego przyda się karmiącej naturalnie mamie?

Tak naprawdę nie ma, oczywiście, czegoś takiego, jak „butelka imitująca pierś” – to skrót myślowy. W rzeczywistości chodzi o butelki ze smoczkiem, który imituje matczyną brodawkę. Po co jednak taki sprzęt kobiecie, która karmi naturalnie?

Warto pamiętać, że nie zawsze mamy możliwość, aby nakarmić dziecko – czasem młoda mama musi po prostu wyjść z domu bez malca i zostawić go pod opieką bliskich lub opiekunki. Nie wszystkie mamy są też gotowe karmić piersią w miejscach publicznych – i w tych przypadkach butelka świetnie się sprawdzi.

W końcu są i zimowe spacery. Jeśli podczas pobytu w parku czy w lesie maleństwo zgłodnieje, nakarmienie go piersią będzie nie tylko trudne, ale i nieprzyjemne dla mamy.

Najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią – zalety korzystania

Młode matki, które z różnych przyczyn muszą raz na jakiś czas korzystać z butelki, obawiają się, że może to doprowadzić do problemów z karmieniem piersią. Obawy te znikają, gdy poznamy wszystkie zalety płynące z używania najnowocześniejszych butelek. Wymienić tu można:

Brak problemów z przyzwyczajeniem się dziecka do nowości

Podanie maleństwu karmionemu piersią zwykłej butelki dla dzieci może poskutkować jej odrzuceniem, a w konsekwencji stresem dla wszystkich zainteresowanych. Butelki dla maluszków karmionych piersią są tak opracowane, że ponad 90% dzieci toleruje je od pierwszego użycia.

Brak „rozleniwienia się” dziecka

Butelka dla noworodka z wolnym przepływem, czyli właśnie taka dla maluszków karmionych piersią, nie powoduje, że dziecko się „rozleniwia”, czego skutkiem może być odrzucenie piersi.

Brak problemów z karmieniem mieszanym

Mamy, które decydują się na karmienie mieszane, czyli łączenie karmienia piersią z karmieniem butelką, ostatecznie często rezygnują z tego pierwszego. Butelka „jak pierś” redukuje takie ryzyko – dziecko chętnie je zarówno w jeden, jak i drugi sposób.

Philips Avent Natural

Firma Avent już od lat produkuje butelki dla dzieci, które zachwycają mamy wyglądem i funkcjonalnością. Model Natural dodatkowo wspomaga w karmieniu piersią. Smoczek butelki ma specjalne płatki, dzięki którym przypomina kobiecą brodawkę. Produkt świetnie sprawdzi się przy karmieniu naprzemiennym.

Smoczek butli Philips Avent Natural jest wyposażony w płatki, które powodują, że przypomina on pierś - dzięki temu dziecko może przyssać się do niego w naturalny sposób. Podwójny zawór zmniejsza dyskomfort i częstotliwość występowania kolki, odprowadzając powietrze do butelki zamiast do brzuszka dziecka - tyle producent. Jeśli chodzi o użytkowników, butelka ma prawie same pozytywne opinie. Wśród jej zalet mamy wymieniają najczęściej: cenę, wytrzymałość, łatwy montaż i czyszczenie, nie ścierająca się, wyraźna podziałka, dzięki której mleko można przygotować nocą nawet przy minimalnym oświetleniu; butelka jest antykolkowa, przezroczysta i ma wygodny kształt.

Medela Calma

Według wielu mam jest to najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią. Aby zapoczątkować przepływ mleka, dziecko musi wytworzyć podciśnienie – podobnie jak w przypadku ssania matczynej piersi.

To zestaw, który ma ułatwiać przejście z piersi na smoczek i z powrotem, smoczek także imituje kobiecą pierś. Producent informuje, że podczas karmienia, dziecko może podobnie jak podczas pobierania pokarmu z piersi: ssać, robić przerwy i oddychać w naturalnym rytmie. Na co zwracają uwagę rodzice, którzy jej używają? Po stronie plusów trzeba na pewno zapisać, że mleko w butelce nie ma kontaktu ze śliną dziecka, po karmieniu (po zmianie smoczka na czysty) można karmić tym samym mlekiem (jeśli nie było ono rozmrażane albo podgrzewane, odciągane mleko może stać w temp. pokojowej do 8h) - co pozwala go nie marnować. Minusy? Osoby, które używają tego modelu Medeli zwracają uwagę, że dziecko mimo wszystkich zabiegów producenta, szybciej pije mleko z butelki niż z piersi. Butelka jest też droga i ma podziałkę od 20 ml.

Lovi medical

Jak podkreślają producenci, smoczek imitujący pierś, będący częścią butelki Lovi Medical, chroni odruch ssania. To możliwe między innymi dzięki wykonaniu z rozciągliwego silikonu – aby „zdobyć” mleko, dziecko musi podjąć wysiłek i nieco wydłużyć smoczek. Dzięki temu niemowlę nie zapomina o naturalnych odruchach, a karmienie naturalne nadal przebiega bez najmniejszych trudności.

Lovi medical wyposażona jest w dynamiczny smoczek zbudowany z niejednorodnych warstw silikonu. Miękka, wydłużająca się końcówka ma wg producenta mobilizować mięśnie jamy ustnej do aktywnej, wytężonej pracy podczas karmienia, a twarda, szeroka, profilowana podstawa ma stanowić stabilne oparcie dla warg. Smoczek posiada system antykolkowy. Większość rodziców, którzy jej używają uważa, że butelka nie zaburza odruchu ssania. Dużą zaletą jest też niska cena i wygodny kształt. Wadą może być spora różnica w przepływie między smoczkiem początkowym mini a slow (3+), przez co dziecko się krztusi.

Tommee Tippee Closer to nature

Jak informuje producent, smoczki w tych butelkach imitują naturalną giętkość, dotyk i ruch matczynej piersi, ułatwiając połączenie karmienia piersią z karmieniem butelką. Smoczek jest wyposażony w czuły zawór antykolkowy o wolnym przepływie 0m+.  Jak butelki oceniają rodzice? Tomme Tippee posiada pojemniczki na sypki pokarm, które można włożyć do butelki - to duży plus. Kolejne zalety to, że mleko nie jest napompowane powietrzem, dzięki czemu butelka ma zapobiegać kolkom i bardzo niska cena. Minus-  żeby przygotować mleko, trzeba wyjmować i wkładać rurkę ze środka, utrudnia to też mycie. Butelka czasem przecieka;

Mimijumi very hungry, butelka dla niemowląt

Zdecydowanie najbardziej designerska, a co za tym idzie - najdroższa butelka w naszym zestawieniu. Smoczek ma imitować kobiecą pierś, niektórzy użytkownicy jednak uważają, że jego kształt jest nienaturalny, a wypływ mleka większy niż z piersi. Wśród zalet rodzice wymieniają dobre odpowietrzanie i wytrzymałość.

Dr Browns, butelka antykolkowa z szeroką szyjką

Butelki Dr Brown's posiadają opatentowany, dwuczęściowy system odpowietrzający, który działa odmiennie od innych butelek - czytamy w opisie produktu. Kanaliki systemu odpowietrzajacego zapobiegają powstawaniu próżni wewnątrz butelki, co producent nazwał "pozytywnym ciśnieniem", podobnym do karmienia piersią. Wielu rodziców potwierdza, że smoczek jest szeroki, bardzo dobrze wyprofilowany i dobrze imituje kobiecą pierś. Jak piszą użytkownicy Ceneo - butelka jest też praktycznie niezniszczalna i nie przecieka, dobrze się ją trzyma podczas karmienia. Minusem jest problematyczne mycie (dużo czasu zajmuje czyszczenie wszystkich elementów). Trzeba też uważać mieszając mleko modyfikowane z wodą, bo przy wstrząsaniu tworzy się podciśnienie i mleko może wylecieć na zewnątrz.

Canpol Haberman, butelka antykolkowa 0-6 mcy

Smoczek tej butelki charakteryzuje się wolnym przepływem, który może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony oznacza to brak ulewania pokarmu, ale może to też powodować, że dziecko (zmęczone ssaniem) szybko zasypia podczas karmienia. Utrudnieniem w przypadku karmienia noworodka może być jej wielkość - jest tak duża, że przysłania twarz noworodka. Minusem jest też podziałka, która zaczyna się dopiero od 60 ml. Zalety: mleko nie wycieka z butelki, posiada ona przycisk do napełniania i opróżniania smoczka.

NUK Nature Sens

NUK Nature Sens to butelki przeznaczone dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Wolny przepływ, kilka otworów w smoczku oraz jego odpowiedni kształt sprawiają, że karmienie jest jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.