Data publikacji:

Butelki wspomagające karmienie piersią. 7 modeli polecanych przez mamy

Autor: Justyna Mazur

"Karmienie naturalne nie jest wcale tak naturalne, jak mogłoby się wydawać"- usłyszałam kiedyś od znajomej i zgadzam się z tym twierdzeniem w stu procentach.

U nas w połowie drugiego miesiąca sytuacja okazała się bardzo trudna- młody zaczął tracić na wadze i idąc za radą pediatry, zaczęliśmy go dokarmiać. Po jakimś czasie na tyle polubił karmienie z butelki, że przestał jeść z piersi. Być może byłoby inaczej, gdybyśmy używali tylko butelek ułatwiających łączenie karmienia piersią z karmieniem mlekiem modyfikowanym. TEKST: Joanna Łukaszewska

Smoczek, który nie odzwyczaja od piersi, to przydatna rzecz dla wszystkich mam - nawet tych, które karmią naturalnie, ale od czasu do czasu zostawiają maleństwo pod czyjąś opieką. Dlatego dziś pod lupę bierzemy butelki i smoczki, które mają przypominać maminego cyca. Oto modele, które najczęściej wybierają mamy. Piszemy zarówno o plusach, jak i minusach każdej z nich.

Philips Avent. Butelka dla niemowląt natural

Philips Avent Natural, butelka dla niemowląt, od 32 zł

Smoczek butli Philips Avent Natural jest wyposażony w płatki, które powodują, że przypomina on pierś - dzięki temu dziecko może przyssać się do niego w naturalny sposób. Podwójny zawór zmniejsza dyskomfort i częstotliwość występowania kolki, odprowadzając powietrze do butelki zamiast do brzuszka dziecka - tyle producent. Jeśli chodzi o użytkowników, butelka ma prawie same pozytywne opinie. Wśród jej zalet mamy wymieniają najczęściej: cenę, wytrzymałość, łatwy montaż i czyszczenie, nie ścierająca się, wyraźna podziałka, dzięki której mleko można przygotować nocą nawet przy minimalnym oświetleniu; butelka jest antykolkowa, przezroczysta i ma wygodny kształt.

Medela Calma

To zestaw, który ma ułatwiać przejście z piersi na smoczek i z powrotem, smoczek także imituje kobiecą pierś. Producent informuje, że podczas karmienia, dziecko może podobnie jak podczas pobierania pokarmu z piersi: ssać, robić przerwy i oddychać w naturalnym rytmie. Na co zwracają uwagę rodzice, którzy jej używają? Po stronie plusów trzeba na pewno zapisać, że mleko w butelce nie ma kontaktu ze śliną dziecka, po karmieniu (po zmianie smoczka na czysty) można karmić tym samym mlekiem (jeśli nie było ono rozmrażane albo podgrzewane, odciągane mleko może stać w temp. pokojowej do 8h) - co pozwala go nie marnować. Minusy? Osoby, które używają tego modelu Medeli zwracają uwagę, że dziecko mimo wszystkich zabiegów producenta, szybciej pije mleko z butelki niż z piersi. Butelka jest też droga i ma podziałkę od 20 ml.

Lovi medical

Lovi medical wyposażona jest w dynamiczny smoczek zbudowany z niejednorodnych warstw silikonu. Miękka, wydłużająca się końcówka ma wg producenta mobilizować mięśnie jamy ustnej do aktywnej, wytężonej pracy podczas karmienia, a twarda, szeroka, profilowana podstawa ma stanowić stabilne oparcie dla warg. Smoczek posiada system antykolkowy. Większość rodziców, którzy jej używają uważa, że butelka nie zaburza odruchu ssania. Dużą zaletą jest też niska cena i wygodny kształt. Wadą może być spora różnica w przepływie między smoczkiem początkowym mini a slow (3+), przez co dziecko się krztusi.

Tommee Tippee Closer to nature

Tommee Tippee Closer to nature, butelka antykolkowa 260 ml; od 16,99 zł

Jak informuje producent, smoczki w tych butelkach imitują naturalną giętkość, dotyk i ruch matczynej piersi, ułatwiając połączenie karmienia piersią z karmieniem butelką. Smoczek jest wyposażony w czuły zawór antykolkowy o wolnym przepływie 0m+.  Jak butelki oceniają rodzice? Tomme Tippee posiada pojemniczki na sypki pokarm, które można włożyć do butelki - to duży plus. Kolejne zalety to, że mleko nie jest napompowane powietrzem, dzięki czemu butelka ma zapobiegać kolkom i bardzo niska cena. Minus-  żeby przygotować mleko, trzeba wyjmować i wkładać rurkę ze środka, utrudnia to też mycie. Butelka czasem przecieka;

Mimijumi very hungry, butelka dla niemowląt

Zdecydowanie najbardziej designerska, a co za tym idzie - najdroższa butelka w naszym zestawieniu. Smoczek ma imitować kobiecą pierś, niektórzy użytkownicy jednak uważają, że jego kształt jest nienaturalny, a wypływ mleka większy niż z piersi. Wśród zalet rodzice wymieniają dobre odpowietrzanie i wytrzymałość.

Dr Browns, butelka antykolkowa z szeroką szyjką

Dr Browns, butelka antykolkowa z szeroką szyjką, 240 ml; od 29 zł

Butelki Dr Brown's posiadają opatentowany, dwuczęściowy system odpowietrzający, który działa odmiennie od innych butelek - czytamy w opisie produktu. Kanaliki systemu odpowietrzajacego zapobiegają powstawaniu próżni wewnątrz butelki, co producent nazwał "pozytywnym ciśnieniem", podobnym do karmienia piersią. Wielu rodziców potwierdza, że smoczek jest szeroki, bardzo dobrze wyprofilowany i dobrze imituje kobiecą pierś. Jak piszą użytkownicy Ceneo - butelka jest też praktycznie niezniszczalna i nie przecieka, dobrze się ją trzyma podczas karmienia. Minusem jest problematyczne mycie (dużo czasu zajmuje czyszczenie wszystkich elementów). Trzeba też uważać mieszając mleko modyfikowane z wodą, bo przy wstrząsaniu tworzy się podciśnienie i mleko może wylecieć na zewnątrz.

Canpol Haberman, butelka antykolkowa 0-6 mcy

Canpol Haberman, butelka antykolkowa 0-6 mcy, 260 ml; od 20 zł

Smoczek tej butelki charakteryzuje się wolnym przepływem, który może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony oznacza to brak ulewania pokarmu, ale może to też powodować, że dziecko (zmęczone ssaniem) szybko zasypia podczas karmienia. Utrudnieniem w przypadku karmienia noworodka może być jej wielkość - jest tak duża, że przysłania twarz noworodka. Minusem jest też podziałka, która zaczyna się dopiero od 60 ml. Zalety: mleko nie wycieka z butelki, posiada ona przycisk do napełniania i opróżniania smoczka.

A Wy jakich używacie butelek? Napiszcie koniecznie w komentarzach, być może zrobimy drugą część rankingu