Data modyfikacji:

W czym powinien spać noworodek? Jak przykrywać dziecko w łóżeczku?

Rożek, kołderka, śpiworek, woombie, kocyk, a może otulacz? W czym, czy też może pod czym, powinno spać niemowlę? Młodzi rodzice mogą mieć z tym kłopot - wiem, bo sama miałam.

Czym przykrywać niemowlę w łóżeczku?

Młody rodzic często bywa nieporadny. I to w sytuacjach, które dotąd wydawały się dość proste i oczywiste. Pamiętam swoją panikę, gdy przyjechaliśmy ze szpitala do domu i stwierdziłam, że nie wiem w czym kłaść dziecko spać!

Mieliśmy rożek, kocyk bambusowy i kołderkę, ale wiedziałam, że na kołderkę za wcześnie, kocyka szybko się pozbędzie, kopiąc nogami, a w rożku będzie mu za gorąco.

Ostatecznie przez pierwsze dni zawijałam młodego w pieluchę, starając się zrobić to tak ciasno, jak położne w szpitalu. Nie zawsze wychodziło...

Dziś juz wiem, że są produkty, dzięki którym bez problemu uzyskamy ten efekt. Czy jednak trzeba mieć je wszystkie? Które produkty sprawdzają się w jakiej sytuacji, jak je dobierać, czym się kierować? O to wszystko zapytałam pediatrę Alicję Sapałę-Smoczyńską.

Rynek produktów i akcesoriów jest naprawdę spory. Z punktu widzenia lekarza pediatry podstawowe znaczenie ma bezpieczeństwo snu noworodków i niemowląt - mowa tu nie tylko o SIDS (z ang. sudden infant death syndrome), czyli śmierci łóżeczkowej, która dotyczy, wydawać by się mogło, zdrowych niemowląt, ale również o przegrzewaniu skóry dziecka i powietrza, którym dziecko oddycha.

Sen noworodka. O czym pamiętać?

  • w pomieszczeniu powinno być maksymalnie 21 stopni Celsjusza;
  • nie kładziemy zabawek i nie okrywamy pieluszką tetrową okolicy głowy dziecka;
  • nie nakładamy na dziecko ubrań, które mogą spowodować niekontrolowane przykrycie głowy (np. czapek, bluz z kapturem);
  • temperaturę sprawdzamy na karku lub klatce piersiowej, a nie na rękach i nogach;
  • w pierwszych miesiącach życia możemy spać w tym samym pokoju, jednak na innych materacach, aby zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego przyduszenia dziecka podczas snu.

Jak kłaść spać dziecko do 3. miesiąca życia?

Pierwszą zasadą w wyborze okrycia do spania dziecka jest wiek. Pamiętajmy, że noworodki i niemowlęta do 3. miesiąca życia w czasie bezpiecznego snu potrzebują poczuć się jak w brzuchu u mamy - przybierają pozycję embrionalną.

Wtedy pomocne będą nam przykrycia ściśle przylegające do skóry dziecka, ale nie powodujące unieruchomienia, bądź wymuszania pozycji niezdrowej dla stawów biodrowych malucha.

Dobrym rozwiązaniem będą prawidłowo zaprojektowane otulacze, woombie i rożki. Nie tylko dają one poczucie bezpieczeństwa, są też praktyczną ochroną przed np. podrapaniem paznokciami lub przebudzeniem przez odruch Moro.

Wymuszają one również pozycję na plecach i prawidłowo otulone praktycznie nie dają możliwości zasłonięcie dróg oddechowych. Oba te punkty chronią przed SIDS.

Pamiętajmy, aby były one wykonane z miękkich tkanin takich jak bawełna lub włókna kokosowe i żeby nie miały żadnych dodatków, które mogą podrażnić delikatną skórę dziecka lub zasłonić drogi oddechowe (np. koronki).

Ważne też, aby można je było prać w jak najwyższych temperaturach. Niemowlę przed otuleniem ubieramy lekko, aby nie przegrzać skóry dziecka.

Kiedy kłaść spać dziecko w luźniejszym rożku?

Kolejny etap to moment rozwoju psychoruchowego, w którym niemowlę rusza rękoma i nogami w czasie snu. Możemy wtedy sięgnąć po rożki i śpiworki, które nie krępują ruchów tak mocno, jak otulacze.

Śpiwory również przy starszych dzieciach (tych, które nie są zagrożone SIDS) dają możliwość ruchu na boki oraz spania na brzuchu. Nogi mogą przyjmować dowolne pozycje, a mimo to dziecko nie odkryje się i nie zmarznie. Śpiworki dają również duży komfort psychiczny rodzicom. Opiekunowie są pewni, że maluch się nie rozkopie i że nie zasłoni sobie ono dróg oddechowych. Mogą również regulować temperaturę dziecka na przykład przez dodatkowe ubranie lub systemy odpinania rękawków.

W tym czasie nie polecam do spania poduchowych kokonów - nie spełniają one zasad ochrony przed SIDS. Niemowlę podczas snu może przyłożyć głowę do boku kokona i w ten sposób utrudnić przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Od kiedy niemowlę może spać pod kołderką lub kocykiem?

Kołderka i kocyki to już kolejny etap życia. Uważa się, że dzieci są na nie gotowe, gdy same są w stanie ściągnąć sobie z głowy materiał czy przykryć się. Kołdry i koc powinny być wykonane z przewiewnych naturalnych materiałów. Nie używamy kołder pierzynowych - są zbyt ciężkie.

Na sam koniec kilka słów o poduszce. Naturalną pozycją ciała niemowląt jest leżenie na twardym materacu, bez żadnych uniesień. Poduszka nie tylko ogranicza ruchy dziecka, ale może być przeszkodą nie do pokonania dla niemowlaka. Często poduszka położona przez opiekunów sięga pod barki. Dodatkowo osłabia to pracę mięśni brzucha i utrwala nieprawidłowe wzorce ruchowe. Dlatego nie powinno się jej używać do okresu przedszkolnego.

Podobnie zresztą jest z poduchami chroniącymi ostre kanty w łóżeczku - nie należy nakładać żadnych dekoracji w łóżeczku niemowlaka, bo mogą dziecku odciąć drogę powietrza.

Pamiętajmy, że każde dziecko i każdy rodzic jest inny i jeśli zachowane są zasady bezpieczeństwa, to dobór odpowiedniego przykrycia jest zawsze związany z poznaniem przyzwyczajeń obu stron.

Autorka: Joanna Łukaszewska
krem na odparzenia dla niemowląt ranking

Krem na odparzenia dla niemowląt. Ranking

2021-09-17
Jaki jest powód odparzeń skóry u niemowląt? Jak im przeciwdziałać oraz co zrobić, gdy już się pojawią? Są to pytania, które wielu rodziców zadaje sobie, gdy posiada małe dzieci. Dzięki naszemu artykułowi poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Ponadto dowiesz się, jaki wybrać krem na odparzenia dla niemowląt. Ranking zawiera wiele propozycji kosmetyków idealnych od pierwszych tygodni życia.
potówki na twarzy

Potówki na twarzy: przyczyny, objawy i metody leczenia

2021-09-16
Potówki na twarzy to krostki powstające w wyniku podrażnienia gruczołów potowych, mogące przyjmować postać niezapalną i zapalną. Bardzo często pojawiają się na czole, ale nie tylko – można zauważyć je także na policzkach, nogach czy w pachwinach. Jakie są przyczyny powstawania potówek na twarzy, jak je rozpoznać i w jaki sposób je leczyć? Podpowiadamy!
nebulizator

Nebulizator dla dzieci: jak wybrać? Ranking najlepszych produktów

2021-09-11
Przeprowadzanie nebulizacji jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. Aby móc ją przeprowadzać, konieczny jest odpowiedni sprzęt, czyli nebulizator. Przeczytaj, jak wybrać nebulizator dla dzieci, czym różnią się od siebie poszczególne typy urządzeń i o czym pamiętać podczas jego używania.
wysypka jak kaszka manna u dziecka

Wysypka jak kaszka manna u dziecka. Skąd się bierze?

2021-09-02
Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ jej naturalna bariera ochronna dopiero się kształtuje. Z tego powodu maluch jest narażony na rozmaite reakcje uczuleniowe, objawiające się m.in. zmianami skórnymi. Rodzice bardzo często zauważają wysypkę jak kaszkę mannę u dziecka. Co jest jej przyczyną? I jak ją wyleczyć?
postawa

Prawidłowa postawa dziecka. Jak dbać o prawidłową postawę ciała i kręgosłupa?

2021-09-01
Nie garb się! To hasło, które – niczym echo – powraca wyjątkowo często we wspomnieniach naszego dzieciństwa. Czy jednak polecenia wydawane w trybie rozkazującym są najbardziej efektywną nauką utrzymania prawidłowej postawy? Jeśli chcemy, by nasza pociecha kształtowała wzorcowe nawyki i w przyszłości nie zmagała się z wieloma dokuczliwymi problemami na skutek wad kręgosłupa, to już dziś sięgnijmy po skuteczne metody! Jak dbać o prawidłową postawę dziecka? Odpowiedź czeka w poniższym artykule!
przegrzanie dziecka

Przegrzanie dziecka - co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania niemowlaka?

2021-08-30
Wiele osób obawia się, że organizm dziecka może łatwo ulec wychłodzeniu, a przez to ono samo będzie często się przeziębiać. Tymczasem przegrzanie dziecka jest o wiele bardziej niebezpieczne. W przypadku zignorowania objawów może dojść nawet do sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jak rozpoznać przegrzanie u niemowlaka? I przede wszystkim: jak do niego nie dopuścić?