Data modyfikacji:

Słoiczki dla dzieci i niemowląt. Jak wybrać gotowe dania?

Rozszerzanie diety niemowlęcia nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Rodzice stają przed wieloma dylematami – między innym przed tym, kiedy wprowadzić słoiczki dla dzieci, jakie wybierać i od kiedy można z nich zrezygnować. Ty też nie masz pewności w tych sprawach? Przeczytaj i dowiedz się, jak postępować.

słoiczki dla dzieci

Słoiczki dla dzieci – jakie wybrać?

Stojąc przed sklepową półką z pożywieniem dla niemowląt, łatwo o oczopląs – który spośród tylu produktów będzie odpowiedni dla maluszka? Wybór stanie się jednak o wiele prostszy, jeżeli tylko uwzględnisz kilka ważnych cech słoiczków.
  • Wiek dziecka
Słoiczki dla niemowląt oznaczone są cyframi, które oznaczają wiek, od którego można podać malcowi dany posiłek. Należy jednak zaznaczyć, że jest to oznaczenie minimalnego wieku, co znaczy, że posiłek „po 4 miesiącu” można podać również 7-miesięcznemu maluszkowi.

Oczywiście nie musisz kierować się tylko i wyłącznie cyferkami – koszyk zakupowy możesz wypełnić również dzięki wiedzy, co dziecko może jeść w danym miesiącu życia, a czego jeść jeszcze nie powinno.
Słoiczki „po 4 miesiącu” mogą zawierać: zupkę jarzynową, marchewkę z ryżem, brokuły, kalafior, pasternak, a także brzoskwinie, jabłuszka, gruszki, banany oraz jagody.

Dziecko w 6-7 miesiącu życia powinno jeść wszystko, co powyżej, ale jego dieta powinna też już zawierać zupy z mięsem. Mięso musi być delikatne – może to być pierś z indyka lub kurczaka (bez skórki), królik lub jagnięcina.

Dziecku w 8-9 miesiącu życia możemy podać słoiczki dla niemowląt z zupą na wywarze mięsnym, obiadek z warzywami i mięsem oraz chude ryby (szczupak, sandacz, okoń). Warto też wprowadzić trzy posiłki mleczne – także mogą być to gotowe dania.
  • Lista składników
Słoiczki dla niemowląt nie mogą zawierać niektórych konserwantów czy barwników – reguluje to prawo. Nie oznacza to, że możesz podchodzić do zakupów zupełnie bezkrytycznie. Zanim cokolwiek podasz maluszkowi, sprawdź zestawienie składników na opakowaniu. Zasada jest prosta – lista powinna być jak najprostsza. Dla przykładu pojedyncze owoce (brzoskwinie) powinny mieć w składzie tylko brzoskwinie.
  • Termin ważności
Każdemu może zdarzyć się nie zauważyć, że dany produkt się przeterminował – także sprzedawcom. Dlatego na wszelki wypadek upewnij się zawsze, że produkt, który podajesz dziecku, ma dobry termin ważności. Jeśli kupujesz słoiczki dla niemowląt na dłuższy okres (np. zamawiasz dużą przesyłkę z internetu), to i tu upewnij się, że okres ważności jest wystarczająco długi.
  • Różnorodność smaków
Jeśli kupujesz słoiczki dla dzieci, to rób to w taki sposób, aby dieta maluszka była zbilansowana. Nie chodzi tylko o odpowiednią podaż witamin i minerałów, ale również o przyzwyczajanie się dziecka do nowych smaków. Po 24. miesiącu życia dzieci nie są już tak chętne do próbowania nowości. Dobrze byłoby zatem, aby już lubiły brokuły, marchew, kalafior czy buraczki.
Uwaga! Pamiętaj, żeby nie przekładać swoich uprzedzeń na dziecko! Czasem rodzice postępują tak, nie zdając sobie z tego sprawy – np. nie kupują dla dziecka brokułów w słoiczku, ponieważ sami nie lubią tych warzyw. Zachęcaj swoje dziecko do jedzenia, kupując mu gotowe dania w przeróżnych wariantach. To naprawdę się opłaci!
  • Wklęsłe wieczko
Słoiczki dla dzieci mają specjalne wieczko – poznasz po nim, czy produkt był już wcześniej otwierany. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ po otwarciu można spożyć gotowe danie tylko przez 48 godzin, o ile jest przechowywane w odpowiednich warunkach (w lodówce).

Słoiczki dla dzieci – czy i do kiedy trzeba je podawać niemowlęciu?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak długo trzeba podawać niemowlakowi słoiczki dla niemowląt. Otóż nie musisz podawać ich… wcale. Również dobrze możesz po prostu ugotować, a następnie zblendować warzywo czy mięso do zupy. Rodzice jednak często nie decydują się na takie rozwiązanie z kilku powodów.
  • Mięso powinno pochodzić z dobrych źródeł, podobnie jak warzywa
Nie jest tajemnicą, że jedzenie, które kupujemy, często było wcześniej „pobudzane” do wzrostu niekoniecznie dobrymi dla zdrowia preparatami. Kupując warzywa i mięso dla niemowlęcia, dobrze byłoby mieć pewność, że pochodzą one z najlepszych źródeł. W przypadku słoiczków gwarantuje to prawo – takie gotowe dania muszą spełniać rygorystyczne warunki, by zostać dopuszczone do sprzedaży – między innym muszą pochodzić z ekologicznych upraw.
  • Gotowanie i blendowanie wymaga czasu
Zarówno gotowanie, jak i blendowanie posiłków dla dziecka wymaga czasu – a tego, jak powszechnie wiadomo, młodzi rodzice mają jak na lekarstwo. W przypadku słoiczków sprawa jest o wiele prostsza – wystarczy podgrzać gotowy, sprawdzony produkt.
  • Trudniej o różnorodność
Dania dla dzieci to mini słoiczki – dopasowane pod kątem apetytu dziecka w danym wieku. Gotując samodzielnie, zawsze przygotujesz większą porcję, którą trzeba później zamrozić i wykorzystać. Trudniej tym samym o różnorodność.

To właśnie z tych powodów rodzice wybierają gotowe, sprawdzone słoiczki dla niemowląt – są one nie tylko pełne witamin i minerałów, ale umożliwiają też szybkie nakarmienia brzdąca.

Słoiczki dla niemowląt – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Na koniec bardzo ważna wskazówka. Pamiętaj, że słoiczków z jedzeniem dla dziecka nigdy nie wolno podgrzewać w mikrofalówce – grozi to poważnym poparzeniem gardła i jamy ustnej niemowlęcia. Dzieje się tak dlatego, że mikrofalówka podgrzewa posiłki nierównomiernie: w jednym miejscu zupka może być chłodna, w innym – bardzo gorąca. Jeśli podajesz maluszkowi gotowe dania, to zawsze podgrzewaj je w kąpieli wodnej.