Data modyfikacji:

10 książek, od których warto zacząć przygodę z czytaniem

Autor: Justyna Mazur

Głównie do czytania i pokazywania, ale gdyby któremuś małemu czytelnikowi przyszło do głowy posmakowanie, to też nic nie stoi na przeszkodzie! Zobaczcie, jakie książki, moim zdaniem, powinny znaleźć w biblioteczce każdego niemowlaka.

Zacznę od klasyki, bo i taki początek zafundowałam moim dzieciom. Czy to Tuwim do spółki z Brzechwą sprawili, że pokochały czytanie? Tego nie wiem, ale  jednego jestem pewna - te wiersze nie mają sobie równych. Nawet gdyby przyszło tysiąc poetów i każdy zjadłby tysiąc kotletów i  każdy nie wiem jak się wytężał - tak, jak Mistrzowie nie napiszą - taki to ciężar ;-)

Antologii jest mnóstwo, większość, niestety, koszmarna edytorsko i graficznie, dlatego polecam te poniżej, jakby żywcem wyjęte z dawnego świata - zbiór wierszy Tuwima wydany przez Prószyński Media ze wspaniałymi ilustracjami Olgi Siemaszko oraz "Brzechwa dzieciom" Wydawnictwa GP z genialnymi obrazkami Jana Marcina Szancera - przyjaciela i współpracownika autora.

Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci; od 20,25 zł

Jeżeli dzieciom spodoba się pełna onomatopei "Lokomotywa" koniecznie sięgnijcie po światowy bestseller - "Księgę dźwięków" - obiecuję, że to będzie strzał w dziesiątkę! I choć to największy na świecie, ilustrowany zapis odgłosów wszelakich, zaręczam, że nie tylko Was, dorosłych, nie znudzi, ale nawet setnie rozbawi. PS. Każdy wie, jak robi piesek (hau), karetka (eoeo) czy koza (meee), ale już nie każdy ma świadomość, jak robi gniazdko elektryczne albo szpinak, prawda? "Księga" to absolutne must have w każdym domu, w którym są małe dzieci!

Skarbnicą wyrazów dźwiękonaśladowczych jest też świetna, pierwsza część przygód Pucia - "Pucio uczy się mówić". Dzieci ją kochają! Niebawem ma ukazać się kolejna, trzecia część przygód małego chłopca. Czekamy z niecierpliwością.

A teraz czas na kolejny międzynarodowy bestseller - serię o ulicy Czereśniowej. Książki to specyficzne, bo nie ma w nich...słów - są tylko ilustracje Rotraut Susanne Berner. Zabawne, i gwarantujące godziny spędzone na wymyślaniu pięknych historii albo śledzeniu ulubionych bohaterów. Bardzo, bardzo polecamy!

Inną fantastyczną książką obrazkową, którą warto mieć, jest "Rok w lesie" Emilii Dziubak. Powstała cała seria, ale las jest, w mojej ocenie, zdecydowanie na prowadzeniu.

A teraz czas na fantastyczne książki ("Jest tam kto") wydawnictwa Zakamarki, dzięki którym możemy czytać w Polsce szwedzką literaturę dla dzieci. Polecam dwie, ale jest ich zdecydowanie więcej - jeszcze się nie zdarzyło, by publikacja Zakamarków mnie nie oczarowała - i mam tu na myśli zarówno pozycje dla maluchów, jak i dla starszaków!

Na koniec dwie urocze historie. "Super tata" Herve Tulleta to przy gąsienicy młodzieniaszek, ale podobnie jak ona, zachwyca pomysłem i prostotą. Polecam!

Prezent dla 3 latki

Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

2021-11-03
Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
dzień ojca

Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

2021-06-18
Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.