Data modyfikacji:

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.

zabawki do kapieli
Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór zabawek do wanny dla dzieci w każdym wieku. Dzięki temu możemy dopasować gadżety do potrzeb i upodobań naszej pociechy. Wybierając zabawki do kąpieli, warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które zapewnią dziecku nie tylko doskonałą zabawę, ale również bezpieczeństwo.

Przede wszystkim sprawdźmy, z jakich materiałów wykonane są zabawki, które chcemy kupić. Należy unikać przedmiotów, które wykonane są z materiałów, które zawierają w swoim składzie substancje takie jak PVC, BPA, ftalany i ołów. Doskonale sprawdzą się za to gadżety wykonane z wysokiej jakości plastiku, pianki EVA lub kauczuku.

Pamiętać również warto o tym, by zabawki do kąpieli w wannie były dopasowane do wieku dziecka. Szczególnie w przypadku dzieci w wieku od 0 do 3 lat nie powinny zawierać małych i ruchomych elementów, które mogą zostać przez dziecko połknięte. Na szczęście, w dzisiejszych czasach producenci mają obowiązek informować o minimalnym wieku, od jakiego dziecko może korzystać z danej zabawki.

Dlaczego warto kupić zabawki do kąpieli?

Tak jak wspominaliśmy, dla wielu maluchów wieczorna kąpiel czy prysznic nie są wcale czasem relaksu, a dość stresującym przeżyciem. Zabiegi higieniczne, takie jak np. mycie główki, mogą się bowiem kojarzyć dość nieprzyjemnie. Gdy w wodzie znajdą się kolorowe, przyciągające uwagę zabawki, dziecko skupia na nich uwagę, przez co możemy uniknąć płaczu i marudzenia.

Jednak zabawki do kąpieli warto kupić nie tylko z tego powodu. Odpowiednio dobrane do wieku dziecka zabawki pozwalają ćwiczyć motorykę, dostarczają bodźców sensorycznych, a także rozwijają wyobraźnię, kreatywność i myślenie przestrzenne. Słowem, mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Zabawki dla najmłodszych dzieci

Zabawki do kąpieli mogą towarzyszyć maluchowi już od pierwszych miesięcy życia. Na początku doskonale sprawdzą się wszystkie zabawki unoszące się na wodzie, które pozbawione są małych elementów. Doskonałym przykładem może być chociażby popularna gumowa kaczuszka. Nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do niej. Maluch z pewnością ucieszy się również z innych pływających figurek czy piłeczek. Ciekawą propozycją zabawek do kąpieli dla dwulatka są wodoodporne książeczki. Przykładem takiego produktu może być książeczka do kąpieli Kubusiowa Zabawa. Nie tylko przyciągnie uwagę dziecka barwnymi ilustracjami, ale również zaintryguje zabawnymi dźwiękami, które wydaje. Książeczek tego typu jest na rynku naprawdę sporo, dzięki czemu możemy dopasować je do upodobań malucha.

Co zainteresuje starszaka? Poznaj nasze propozycje!

W przypadku nieco starszych dzieci warto wyposażyć łazienkę w zabawki, które nie tylko będą cieszyć oko malucha, ale również pozwolą mu na rozwinięcie umiejętności motorycznych, a także zaczną zaznajamiać dziecko z prawami fizyki. Doskonale w tej roli sprawdzą się przede wszystkim różnego rodzaju zabawki do przelewania, wiatraczki wodne czy karuzele. Przykładem takiej zabawki może być zestaw zabawek do wody Pipes Cogs Tubes. To zabawka składająca się z rurek i wiatraczków wyposażonych w przylepce, które pozwalają dziecku poznać, jak zachowa się woda przelewana z naczynia.

Dla rodziców, którzy nie boją się nieporządku, ciekawą propozycją dla ich pociech będą z całą pewnością różnego rodzaju sikawki oraz pistolety na wodę. Zabawki tego typu nie są oczywiście za bardzo rozwijające czy edukacyjne, jednak są w stanie dostarczyć naprawdę dużo dobrej zabawy.

Zabawki pod prysznic

Nie każdy z nas dysponuje dużą łazienką, w której zmieści się wanna. Co zrobić w przypadku, gdy dziecko kąpie się pod prysznicem? Na szczęście, nie jest to problemem. Istnieje bowiem wiele zabawek do wody, które z powodzeniem możemy wykorzystać w kabinie. Zabawki pod prysznic to przede wszystkim te z przyssawkami, które możemy przykleić do ściany kabiny (np. wodne układanki). Świetnie sprawdzą się również wiatraczki, które mogą być napędzane strumieniem wody ze słuchawki prysznicowej.

Jak dbać o zabawki do kąpieli?

Aby zabawa w wannie była nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna dla malucha, musimy zadbać o odpowiednie przechowywanie oraz czyszczenie zabawek do wanny. Do ich przechowywania przyda się z pewnością siatka na zabawki do kąpieli. Jest przewiewna, co ułatwia ich wysychanie. Jednocześnie możemy ją prać, co dodatkowo zwiększa higienę. Same zabawki warto zaś po każdym użyciu dokładnie opłukać z resztek szamponu, mydła i innych kosmetyków oraz wytrzeć. W przeciwnym razie na zabawkach mogą zacząć rozwijać się grzyby i pleśń, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jeśli mimo to zauważymy jej rozwój na elementach, których nie da się oczyścić, lub we wnętrzu zabawki, to znak, że czas na jej zmianę.

Jak widzisz, oferta zabawek do kąpieli dla dzieci jest bardzo szeroka i różnorodna. Co więcej, wiele z nich sprawdzi się nie tylko w domu, ale również podczas wypadu na basen czy wizyty nad jeziorem. Szeroki wybór takich zabawek znajdziesz na stronie Ceneo.pl. To wysokiej jakości produkty, dzięki którym wieczorna kąpiel stanie się dla dziecka ulubionym, wyczekiwanym rytuałem.

Zdjęcie: altanaka/Envato Elements