Data modyfikacji:

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

Czas spędzony na huśtawce do ogrodu dla dzieci to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Aby jednak dziecko mogło beztrosko bujać w obłokach, zakup powinien być dobrze przemyślany, a sam produkt – dopasowany do wieku pociechy. Jaka huśtawka do ogrodu dla dzieci będzie bezpieczna? Na co zwracać uwagę przy zakupie i w trakcie użytkowania?

Rodzaje huśtawek do ogrodu dla dzieci

  • Huśtawka plastikowa
  • Huśtawka metalowa
  • Huśtawka drewniana
  • Huśtawka okrągła
  • Huśtawka modułowa

Huśtawka plastikowa

Huśtawka ogrodowa dla dzieci najmłodszych ma kształt fotelika (huśtawka kubełkowa), dla nieco starszych jest to plastikowa deseczka. Taki model zawieszany jest najczęściej za pomocą sznurka, a jego atutem są piękne, przyciągające wzrok kolory.

Metalowa huśtawka

Siedzisko huśtawki może być wykonane z dowolnego materiału, jednak stelaż zawsze jest metalowy. W przypadku, gdy dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z samodzielnym bujaniem, warto zdecydować się na huśtawkę do ogrodu przymocowaną do stelażu za pomocą metalowych prętów – wówczas nie będzie ona kołysała się na boki, przez co będzie stabilniejsza, a dziecko bezpieczniejsze.

Huśtawka do ogrodu dla dzieci drewniana

Jej dużym atutem jest naturalny wygląd, pięknie komponujący się na przykład z altaną w ogrodzie. Tego typu huśtawka do ogrodu dla dzieci może być zamontowana na sznurku albo – co jest częściej wybieraną opcją – na metalowym łańcuchu.

Huśtawka ogrodowa okrągła

To model zwany „bocianim gniazdem”. Składa się z okrągłego, dużego siedziska ze splecionych sznurków lub grubego poliestru i zawieszany jest na grubych linkach, montowanych w czterech miejscach huśtawki. Atutem takiej huśtawki do ogrodu dla dzieci jest możliwość pomieszczenia nawet dwójki maluchów.

Huśtawka modułowa

Huśtawka modułowa „rośnie” wraz z dzieckiem – może na przykład zmienić się z wersji kubełkową na prostokątne siedzisko. Model ten często wchodzi w skład „mini placu zabaw” – konstrukcja zawiera dodatkowo np. zjeżdżalnię oraz mały domek.

Czytaj również: Basen do ogrodu. Jaki kupić?

Jak wybrać huśtawkę do ogrodu bezpieczną dla dziecka?

Zadając sobie pytanie, jaka huśtawka do ogrodu dla dzieci będzie najbardziej odpowiednia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo malca – kolor, kształt czy rodzaj materiału, z którego została wykonana, ma o wiele mniejsze znaczenie. Co jest pod tym względem szczególnie istotne?

Przede wszystkim, będą to niezbędne normy. Sprawdzone i bezpieczne modele posiadają certyfikat CE i spełniają normy PN-EN 1176.

Wybierając huśtawkę do ogrodu dla dzieci, należy zwrócić uwagę zarówno na jej wysokość (dla starszych dzieci i dorosłych idealna wysokość to od 180 cm do 230 cm, młodsze brzdące wymagają zamontowania niższej huśtawki), szerokość, jak i – co najbardziej istotne, dopuszczalną wagę.

Istotna dla bezpieczeństwa pociechy jest możliwość regulowania siedziska – ma to także duże znaczenie dla funkcjonalności sprzętu. Mówiąc krótko, taka opcja pozwoli na świetną zabawę przez wiele lat.

Wybierając tego typu atrakcję dla dziecka, należy dokładnie przyjrzeć się jakości wykonania detali (dobrym pomysłem jest udanie się do sklepu stacjonarnego przed zakupami online, celem sprawdzenia jakości sprzętu). W szczególności chodzi o rodzaj mocowania, brak ostrych krawędzi czy niebezpiecznych na pierwszy rzut oka elementów. Bezpieczna huśtawka dla małego dziecka powinna mieć na przykład solidnie zamontowaną przegrodę między nóżkami.

Jeśli zdecydujemy się na huśtawkę do ogrodu drewnianą albo tę znajdującą się w zestawie wraz z domkiem i zjeżdżalnią, należy pamiętać o regulowanym konserwowaniu drewnianych elementów – dzięki temu sprzęt będzie bezpieczny dla malucha przez kilkuletni okres użytkowania.

Jak zamocować huśtawkę do ogrodu dla dzieci?

Dla bezpieczeństwa huśtającego się dziecka należy dokładnie rozważyć miejsce i sposób zawieszenia sprzętu. Jeśli istnieje możliwość zawieszenia huśtawki na drzewie, konieczne jest wybranie bardzo grubej gałęzi, która bez wątpliwości utrzyma ciężar dziecka. Jednocześnie należy pamiętać, że w tym przypadku także niezbędne są specjalne uchwyty, mocowane na gałęzi.

Jeśli z kolei decyzja padnie na stelaż, musi on mieć specjalne kotwy, zabezpieczające przed przeważeniem i przewróceniem. Należy także pamiętać, że każdy stelaż ma swoje maksymalne obciążenie!

Huśtawka ogrodowa a wiek dziecka

Nawet najbardziej profesjonalnie wykonana huśtawka do ogrodu dla dzieci nie będzie bezpieczna, jeśli nie zostanie dopasowana do wieku brzdąca.

I tak, huśtawka do ogrodu dla dzieci najmłodszych, tj. tych powyżej 6. miesiąca życia, musi posiadać oparcie pleców, zabezpieczenia boczne oraz przegrodę między nogami. Nie może być także zbyt ciasna – wyciąganie malucha z huśtawki nie powinno sprawiać większego kłopotu. Obowiązkowe są pasy bezpieczeństwa – najlepiej pięcio punktowe. Zwróć uwagę, że pasy powinny być regulowane – te smętnie wiszące nie są żadnym zabezpieczeniem.

Huśtawka do ogrodu dla dzieci dwuletnich nie musi mieć już pasów bezpieczeństwa – wystarczy, że malec będzie znajdował się w tzw. „kubełku” i że rodzic nie będzie spuszczał go z oka w trakcie zabawy.

W przypadku starszych dzieci wybór nie ma już większego znaczenia – liczy się tylko to, co interesuje malca.

Jaką wybrać huśtawkę do ogrodu dla dzieci?

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze huśtawki do ogrodu dla dzieci. Teraz pozostaje już tylko zamówić sprzęt, solidnie go zamocować i życzyć dziecku miłego bujania w obłokach – to przecież to, co nasze dzieci kochają najbardziej.

Może cię również zainteresować:

Autorka: Karolina Wojtaś