Data publikacji:

Chusteczki nawilżające dla dzieci – jakie wybrać?

Chusteczki nawilżające to jeden z tych produktów, bez których wielu rodziców nie wyobraża sobie pielęgnacji małego dziecka. Cieszą się popularnością również dlatego, że mogą używać ich również dorośli, np. podczas podróży. Okazuje się jednak, że nie wszystkie chusteczki dla maluchów są bezpieczne. Czym kierować się podczas ich zakupu?

chusteczki nawilżające dla dzieci
Jakie jest przeznaczenie chusteczek nawilżających dla niemowląt wie doskonale każdy rodzic. Dzięki nim w szybki sposób można zadbać o higienę malucha podczas przewijania. Chusteczki nawilżające przydają się również wtedy, gdy maluch wybrudzi rączki lub buzię. Jedni sięgają po nie codziennie, inni – jedynie okazjonalnie, np. podczas spacerów.
Czy jednak podczas zakupów dziecięcych kosmetyków zwracasz uwagę na skład chusteczek nawilżających dla dzieci? Być może nigdy się nad tym nie zastanawiałaś, ale owszem – chusteczki nawilżane również mają składniki. Są w końcu, jak sama nazwa wskazuje, nasączone substancją, która ma bezpośredni kontakt ze skórą twojego dziecka.

Chusteczki nawilżające dla noworodka, których lepiej nie kupować

Niestety, producenci kosmetyków dla dzieci często wykorzystują niewiedzę rodziców proponując chusteczki nawilżające napakowane szkodliwymi składnikami. Parabeny, sztuczne substancje zapachowe, a nawet substancje silnie alergizujące znajdują się w bardzo wielu chusteczkach dla bobasów.

Unikaj chusteczek nawilżających dla dzieci, których skład jest tak długi, że ledwo mieści się na opakowaniu. Poszczególne nazwy komponentów możesz ponadto wpisać w wyszukiwarkę internetową aby sprawdzić, czy na pewno są bezpieczne dla wrażliwej skóry. W sieci znajdziesz również mnóstwo dedykowanych stron internetowych, a nawet aplikacji przeznaczonych do sprawdzania składów kosmetyków.

Składniki, których na pewno nie będą zawierały dobre chusteczki nawilżające dla niemowląt to:
  • Parabeny (np. Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben),
  • Silne detergenty, SLS (Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES),
  • Pochodne ropy naftowej (Paraffinum Liquidum, Mineral Oil),
  • Substancje zapachowe (Parfum, Amyl Cinnamal, Geraniol, Eugenol),
  • silikony (np. Dimethicone)

Są to substancje działające drażniąco i wysuszająco, a także zwiększające ryzyko wystąpienia alergii. Nie chcesz fundować tego swojemu dziecku? Postaw na naturalne chusteczki nawilżające.

Jakie chusteczki nawilżające dla noworodka wybrać?

Najlepszymi chusteczkami nawilżającymi zarówno dla noworodka jak i starszych maluszków będą tzw. water wipes – chusteczki, których skład w 99% to czysta woda. Czasem zawierają niewielki dodatek roślinnych ekstraktów takich, jak np. sok z grejpfruta.
Bardzo dobry składem cechują się chusteczki dla niemowląt marki Velvet. Lista komponentów jest krótka i pozbawiona drażniących składników – zamiast tego chusteczki nasączono kwasem mlekowym, aloesem i gliceryną, które pielęgnują skórę malucha.
Na rynku znajdziesz również bardzo popularne chusteczki bambusowe. Jak sama nazwa wskazuje, zamiast poliestru do ich produkcji wykorzystano włókno bambusa, dzięki czemu są przyjazne środowisku. Nie zawierają SLS, parabenów i sztucznych substancji zapachowych.
Do zakupu chusteczek nawilżających warto podchodzić ostrożnie – zwłaszcza wtedy, gdy skóra malucha ma z nimi styczność codziennie. Dobre chusteczki dla dzieci mogą działać kojąco i pielęgnująco, jednak te gorszej jakości niosą ze sobą ryzyko podrażnień i alergii!


Autorka: Joanna Stanuch