Data modyfikacji:

Wysypka jak kaszka manna u dziecka. Skąd się bierze?

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ jej naturalna bariera ochronna dopiero się kształtuje. Z tego powodu maluch jest narażony na rozmaite reakcje uczuleniowe, objawiające się m.in. zmianami skórnymi. Rodzice bardzo często zauważają wysypkę jak kaszkę mannę u dziecka. Co jest jej przyczyną? I jak ją wyleczyć?
wysypka jak kaszka manna u dziecka

Bardzo drobna wysypka, pieszczotliwie nazywana kaszką, to problem, który może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej jednak dotyka niemowląt i małych dzieci. Młody organizm ciągle buduje układ odpornościowy, dlatego skóra może reagować alergicznie na kontakt z niektórymi czynnikami. Jeśli zauważyłaś kaszkę na ciele u dziecka, nie popadaj w panikę – przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co może być jej powodem.

Wysypka jak kaszka manna – skąd się bierze?

Wysypka nazywana kaszką to skupisko małych, jasnych krostek. Najczęściej występuje na twarzy, jednak zdarza się, że pojawia się w innych okolicach, takich jak klatka piersiowa. Wysypka jak kaszka manna u dorosłych często bywa mylona z trądzikiem, ponieważ na pierwszy rzut oka bardzo go przypomina.

Wysypka jak kaszka u niemowląt pojawia się bardzo często i może mieć związek z jednym z poniższych czynników.

  • Krostki jak kaszka manna u dziecka – alergia pokarmowa
Wysypka jak kaszka bardzo często jest zwiastunem alergicznej reakcji na jeden ze składników diety dziecka. Jeśli kaszka pojawiła się w okresie, w którym rozpoczęłaś rozszerzanie diety malucha, najprawdopodobniej nie służy mu jakiś produkt spożywczy. Małe dzieci najczęściej uczulają białko mleka krowiego, kakao, cytrusy, truskawki, pomidory, orzeszki.

Warto wiedzieć, że wysypka jak kaszka manna może wystąpić również u malucha karmionego piersią. Jeśli mama spożywa jeden z często uczulających produktów, alergeny mogą przeniknąć do mleka.

  • Uczulenie na kosmetyk – wysypka jak kaszka
Innym powodem, dla którego u twojego bobasa może pojawiać się drobna wysypka, jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała. Produkty dla niemowląt są z reguły pozbawione potencjalnych alergenów, jednak zdarza się, że wrażliwa skóra malucha reaguje nieprawidłowo nawet na delikatne składniki.

Jeśli wysypka jak kaszka manna występuje w okolicach pachwin lub brzuszka dziecka, może być to związane z pieluszkowym zapaleniem skóry. Wówczas kaszkowate zmiany są znacznie większe i wypełnione surowiczym płynem.

Przyczyną drobnej wysypki u niemowlęcia bardzo często są środki stosowania do prania ubranek i pościeli. Pamiętaj, że wszelkie tekstylia dziecięce należy prać wyłącznie w detergentach bezpiecznych dla delikatnej skóry.

  • Kaszka na ciele dziecka – objaw zmian w organizmie
Skupiska drobnej kaszki u niemowlęcia mogą świadczyć również o tym, że niedojrzałe wciąż gruczoły łojowe w skórze zaczynają intensywnie się rozwijać. Taka wysypka utrzymuje się krótko i mija najczęściej samoistnie.

Wysypka jak kaszka manna u dziecka: jak ją leczyć?

Każda zmiana skórna u malucha wymaga właściwego zdiagnozowania. Gdy zauważysz u bobasa kaszkę, nie zaszkodzi zabrać go do lekarza, który oceni, co może być jej przyczyną. Powinnaś również sama zastanowić się nad tym, jakie zmiany w pielęgnacji i karmieniu bobasa zaszły w ostatnim czasie. Być może przyczyna kaszki kryje się właśnie w nich.
  • Ostrożnie z krostkami
Kaszki na skórze dziecka najlepiej nie dotykać. W żadnym wypadku nie próbuj rozdrapywać i wyciskać krostek – może doprowadzić to do zakażenia skóry bakteriami, utrudnionego gojenia, a nawet trwałych śladów.

Pamiętaj, że wysypki nie należy przemywać żadnymi preparatami odkażającymi lub alkoholem! Skórę w miejscu występowania zmian należy przemywać ciepłą wodą z dziecięcym mydłem, a następnie pokryć delikatnym preparatem nawilżającym.

  • Pielęgnuj skórę dziecka delikatnie
Stosuj wyłącznie bezpieczne i łagodne kosmetyki do pielęgnacji ciała dziecka. Najlepiej, aby produkty te miały emolientową formułę i zapobiegały przesuszeniu naskórka. Wybieraj kosmetyki z zawartością witaminy E, pantenolu, naturalnych olejków roślinnych. Unikaj kosmetyków z alkoholem, parabenami, sztucznymi substancjami zapachowymi i barwnikami.
  • Stosuj odpowiednie detergenty piorące
Do prania ubranek i pościeli dziecka wybieraj delikatne płyny i proszki, które są hipoalergiczne i pozbawione szkodliwych substancji.
  • Przyjrzyj się diecie malucha
Jeśli właśnie rozszerzasz dietę dziecka, warto zapisywać jego reakcje na poszczególne produkty. W ten sposób szybko dojdziesz do tego, jaka żywność powoduje wysypkę jak kaszkę u malucha. Szczególną uwagę poświęć temu, jak dziecko reaguje na produkty mleczne, ponieważ to właśnie one najczęściej uczulają niemowlęta. Jeśli odnotujesz, że kaszka pojawia się po spożyciu danego posiłku, po prostu wyeliminuj go z diety bobasa.

Wysypka jak kaszka u dziecka. Kiedy do lekarza?

W zdecydowanej większości przypadków kaszkowa wysypka znika samoistnie. Odpowiednia pielęgnacja dziecka oraz unikanie potencjalnych alergenów wystarczą, aby zapobiec jej nawrotom. Jeśli jednak wysypka utrzymuje się ponad kilka dni, warto skonsultować się z pediatrą. Być może konieczne okaże się wykonanie dokładniejszych badań, w tym testów uczuleniowych.

Wysypka jak kaszka: znajdź przyczynę

Wysypka w postaci drobnej kaszki nie powinna budzić powodów do niepokoju, ponieważ przytrafia się większości dzieci. Najczęściej nie oznacza nic ponad to, że skóra bobasa dostosowuje się do nowych warunków. Jeśli jednak widzisz, że zmiany utrzymują się niepokojąco długo, skonsultuj problem z lekarzem.