Twoje dziecko jest alergikiem i zauważyłeś u niego podwyższoną temperaturę ciała? To może być gorączka – przy alergii stanowi ona częsty skutek uboczny. Dowiedz się, co jest jej powodem i jak należy na nią reagować.
Podwyższona temperatura ciała, nieprzekraczająca 38 stopni Celsjusza, to tzw. stan podgorączkowy. Wyższe wartości określane są już mianem gorączki, która jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jest to najczęściej efekt infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, jednak zdarza się, że gorączka występuje również przy alergii.
Gorączka występująca przy alergii popularnie nazywana jest gorączką sienną. Podobnie jak katar sienny, swoją nazwę zyskała ona na początku XX wieku, kiedy reakcje alergiczne najczęściej kojarzone były z kontaktem z sianem.
Aby mówić o gorączce siennej, prócz podwyższonej temperatury, u dziecka należy zdiagnozować również inne objawy. Są to przede wszystkim wodnisty katar, napadowe kichanie, zatkany nos, reakcje skórne, łzawienie, zaczerwienienie oraz pieczenie oczu. Gorączka przy alergii, podobnie jak pozostałe symptomy, może świadczyć o nieprawidłowej reakcji organizmu na niegroźny dla zdrowia alergen.
Jeśli twoje dziecko jest alergikiem i często zdarza się, że objawia się to pod postacią gorączki, podanie odpowiednich leków antyhistaminowych powinno mu pomóc. Jak wspomnieliśmy, gorączka przy alergii to tylko jeden z wielu sposobów, dzięki którym ciało usiłuje walczyć z alergenem.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli twoje dziecko dotąd nigdy nie gorączkowało w okresach zaostrzenia alergii. Wówczas warto pozostać czujnym, ponieważ alergia może odwracać uwagę od toczącej się właśnie infekcji. Pamiętaj, że organizm alergika bywa osłabiony, dlatego maluch cierpiący na uczulenie jest bardziej podatny na zarażanie się wirusami lub bakteriami.
Jeśli twoje dziecko ma objawy alergii i gorączkuje po raz pierwszy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który ustali przyczynę podwyższonej temperatury. Być może maluch cierpi jednocześnie na przeziębienie lub grypę. Ponadto gorączka może stanowić reakcję na podawanie niektórych leków. One również mogą uczulać twoje dziecko!
Oczywistym sposobem łagodzenia alergii u dziecka jest podawanie mu leków, najlepiej dobranych przez alergologa. Oprócz tego, o zdrowie dziecka z alergią możesz zadbać również poprzez następujące działania:
Zadbaj o układ immunologiczny dziecka – im silniejszy, tym mniejszym obciążeniem będzie dla niego alergia. Zachęcaj malucha do jedzenia warzyw i owoców, dobrej jakości ryb (są źródłem kwasów omega-3 i 6). Dobrze zbilansowaną dietę dziecka można dodatkowo suplementować.
Oczywiście nie wszystkie alergeny można usunąć z otoczenia dziecka. Zatroszcz się jednak o to, aby w waszym domu było ich możliwie jak najmniej. W pokoju alergika nie ma miejsca na tkaniny, które są nośnikami kurzu, pyłków i roztoczy. Warto zrezygnować z firan i zasłon na rzecz łatwych w czyszczeniu rolet, usunąć dywan, a pluszowe zabawki odpowiednio często prać.
Mali alergicy cierpią nie tylko wiosną, ale również w okresie jesienno-zimowym. Suche, ogrzewane powietrze działa źle na błony śluzowe nosa, dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Urządzenie ustawione w pokoju dziecka znacznie poprawi jego samopoczucie.