Oprócz domowych sposobów na ciemieniuchę warto sięgnąć po gotowe preparaty przystosowane do jej zwalczania. Wśród nich wyróżnia się spray na ciemieniuchę lub żel. Dostępne są także płyny, natłuszczające olejki i maści zmiękczająco-regenerujące. Bardzo często stosuje się również kremy, które nie tylko leczą skórę, ale też zapobiegają powstawaniu nowych zmian. Natomiast hipoalergiczne szampony mają właściwości zmiękczające i łagodzą podrażnienia. Niektórzy rodzice stosują kąpiele w otrębach pszennych, które wykazują działanie ścierające.
Każdy z nich pomaga pozbyć się zrogowaciałych łusek i ułatwia ich odwarstwianie. Skóra jest o wiele bardziej nawilżona i zmiękczona, na co mają wpływ aktywne składniki takich preparatów. Są to np. pantenol i alantoina wykazujące działanie kojące i nawadniające na zaczerwienienia i podrażnienia. Hamują też wydzielanie serum. Leki na ciemieniuchę wspomagają regenerację komórek i wspierają budowę bariery hydrolipidowej skóry.
Są to preparaty bezpieczne dla dziecka, opatrzone certyfikatami, testowane dermatologicznie. Zawierają naturalne składniki takie jak: olej bawełniany, słonecznikowy, migdałowy oraz witaminy i minerały. Po aplikacji ich na skórę dziecka i delikatnym wmasowaniu, należy je dokładnie spłukać, a główkę osuszyć. Czynności te powtarza się przez kilka dni, aż do momentu, gdy objawy chorobowe ustąpią.