Data publikacji:

Co podać na ból ucha u dziecka?

Choć ból ucha u dziecka pojawia się dość często u najmłodszych maluchów, to nie powinien być nigdy lekceważony, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Co stosować na ból u dziecka? Jakie domowe sposoby są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla twojej pociechy? Kiedy należy udać się do lekarza? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy! 
ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka – objawy

O ile starsze dziecko poinformuje cię, że coś mu dolega, tak w przypadku młodszych pociech nie ma takiej możliwości. Twoją czujność powinna wzbudzić zmiana w zachowaniu malucha, zwłaszcza gdy zauważysz rozdrażnienie i większą płaczliwość. Dziecko może też stracić apetyt i mieć problemy z zasypianiem. Maluchy mogą też chwytać uszko rączką, a w przypadku gdy dotyka go ktoś inny – reagować płaczem.

Jakie są przyczyny bólu ucha u dziecka?

Zanim przejdziemy do sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na ból ucha u dziecka, warto także poznać jego przyczyny. Jak się okazuje – są one dość różne, przez co, jeśli nie masz wykształcenia medycznego, może być ci trudno określić, co jest powodem problemu.
Ból ucha u dziecka może być spowodowany np. zapaleniem ucha środkowego, stanem zapalnym ucha zewnętrznego czy nawet urazem mechanicznym. Do jego przyczyn zaliczamy również zalegającą wydzielinę, a nawet infekcja bakteryjna, w trakcie których pojawia się nie tylko ból ucha, ale także gardła. Pozostałe powody obejmują np. uraz błony bębenkowej, krwiaki małżowiny usznej, odmrożenie, półpaśca, a nawet zaklinowane ciało obce.

Ból ucha u dziecka – co robić?

Postępowanie w przypadku bólu ucha u dziecka zależy od jego przyczyny. Jeżeli powodem jest ciało obce, to należy jak najszybciej je usunąć, aby nie doszło do powstania stanu zapalnego. Jeżeli można je łatwo wyciągnąć, możesz zrobić to samodzielne. Jeśli jednak przedmiot znajduje się głęboko w kanale słuchowym, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej.

Ból ucha u dziecka – kiedy do lekarza?

Kiedy ból ucha u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem? Dla bezpieczeństwa warto każdorazowo zasięgnąć porady pediatry, zwłaszcza w przypadku najmłodszych maluchów. O ile w sytuacji, gdy jest on jedynym objawem, możesz poczekać dzień lub dwa, to w niektórych przypadkach wskazana jest natychmiastowa reakcja.
Mowa o sytuacjach, w których ból ucha u dziecka występuje razem z innymi dolegliwościami. Może być to wysoka gorączka, wymioty i nudności czy wysięk. Podobnie jest w przypadku ostrych i długotrwałych dolegliwości bólowych. Jeżeli zrezygnujesz z konsultacji z pediatrą, to narażasz malucha na poważne problemy ze zdrowiem, a w niektórych przypadkach – nawet na trwałą głuchotę.

Co na ból ucha u dziecka? Domowe sposoby

Większość mam, które walczą z bólem ucha u dziecka, sięga po domowe sposoby. Już teraz warto podkreślić, że te metody są skuteczne wyłącznie w sytuacji, gdy dolegliwości nie wymagają antybiotyków, a to jest w stanie określić wyłącznie lekarz. Właśnie dlatego, zanim przetestujesz jeden z wymienionych niżej domowych sposobów na ból ucha u dziecka, skonsultuj się z pediatrą.
Dodatkowo nie używaj patyczków higienicznych, gdy np. podejrzewasz, że źródłem bólu ucha u dziecka jest nagromadzona woskowina. W ten sposób nie tylko nie pomożesz, ale możesz jeszcze bardziej zaszkodzić maluszkowi. Nieumiejętne korzystanie z patyczka może doprowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej.
Jednym z najlepszych i zarazem dozwolonych domowych sposobów jest sięgnięcie po olejek kamforowy, który wykazuje właściwości rozgrzewające i pomaga w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Jeśli zdecydujesz się go użyć, to pod żadnym pozorem nie aplikuj go do środka ucha. Zamiast tego posmaruj ostrożnie jego zewnętrzną część lub po prostu namocz nim gazę i przyłóż do skóry.
Jak jeszcze załagodzić ból ucha u dziecka? Skutecznym domowym sposobem jest robienie ciepłych okładów. Możesz użyć do tego termoforu lub zmoczyć ręcznik. Pomocny może okazać się również delikatny, bardzo ostrożny masaż, który usprawni krążenie.

Ból ucha u dzieci – leki. Czy krople bez recepty to dobry wybór?

W niektórych przypadkach niezbędne jest przepisanie leków na ból ucha u dzieci. Ponownie przestrzegamy, aby nie robić tego na własną rękę, a zamiast tego zaufać lekarzowi, który zaleci preparat w zależności od przyczyny dolegliwości bólowych. Najczęściej jednak jest to lek w kroplach, którego aplikacja nie powinna sprawić rodzicom żadnego problemu.
W przypadku wystąpienia wysięku i wysokiej gorączki oraz u maluchów do 2. roku życia lekarz może przepisać antybiotyk, który pomaga między innymi w ostrym zapaleniu ucha środkowego.
W sytuacji, gdy przyczyną jest zalegająca woskowina, najczęściej stosuje się albo krople do uszu, albo specjalne preparaty, których głównym zadaniem jest poprawa drożności gardła i nosa. To leki sekretolityczne.
Do innych leków, które podaje się na ból ucha u dziecka, zaliczamy te przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz obkurczające. Czasami lekarz może zalecić podawanie zwykłych leków przeciwbólowych, po które sięgają również dorośli. Jest to np. paracetamol.

Gdy boli ucho u dziecka… Dlaczego nie można tego lekceważyć?

Choć powikłania związane z bólem ucha u dziecka są raczej rzadkie, to jednak się zdarzają. Do czego może prowadzić niezdiagnozowana i nieleczona dolegliwość? Do przewlekłej infekcji i zapalenia ucha środkowego. W niektórych przypadkach dochodzi do trwałej utraty słuchu, a w innych do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy porażenia nerwu twarzowego. Dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej umów się na wizytę do pediatry.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.