Data publikacji:

Woda utleniona do ucha: sposób na zatkane ucho

Szukasz skutecznych sposobów na zatkane ucho? Jednym z prostych i tanich leków na tę przypadłość jest woda utleniona. Uważa się, że pomaga udrożnić narząd słuchu i zapobiega stanom zapalnym. Czy warto stosować wodę utlenioną do ucha? W jaki sposób przeprowadzić zabieg? Sprawdź w artykule!

woda utleniona do ucha

Woda utleniona do ucha dziecka i dorosłego – jak odetkać ucho?

Zatkane ucho to dolegliwość, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Choć zwykle problem ten jest zupełnie niegroźny, mocno irytuje. Pogarsza się słuch oraz komfort, a nieleczona przypadłość może prowadzić nawet do stanu zapalnego. Wiele osób twierdzi, że istnieje niezwykle prosty i tani sposób na tę dolegliwość. Woda utleniona do ucha ma rozpuszczać woskowinę i udrażniać narząd słuchu. Czy to prawda? W artykule przedstawiamy to zagadnienie oraz skuteczne sposoby na zatkane ucho!

Woda utleniona, fachowo zwana nadtlenkiem wodoru, od dawnych czasów stosowana jest do przemywania ran i skaleczeń. Uważa się, że ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Wiele nowszych badań dowodzi jednak, że woda utleniona nie wyróżnia się wcale żadnymi właściwościami prozdrowotnymi. Z pewnością jednak jest ona sterylna i czysta w porównaniu ze zwykłą wodą z kranu.

Zatkane ucho to dolegliwość, która często dotyka dzieci, np. po zabawie w wodzie lub pluskaniu się w wannie. Przypadłość ta przytrafia się również dorosłym – zwłaszcza latem po pływaniu w basenie, morzu czy jeziorze. Warto więc poznać skuteczne sposoby na to, jak sobie z nią poradzić.

Sprawdź również, jakie są skuteczne sposoby na przeziębienie w ciąży.

Woda utleniona do ucha – efekty

Woda utleniona do ucha rozpuszcza woskowinę i pomaga udrożnić narząd słuchu. Świetnie nadaje się również do przemywania małżowin usznych – zwłaszcza u maluchów, które często cierpią z powodu zapalenia ucha. Niektórzy stosują również wodę utlenioną do ucha na katar oraz przeziębienie.

Woda utleniona do ucha – czy szkodzi?

Czy woda utleniona do ucha szkodzi? Nowe badania naukowe dowodzą, że może tak być. Nadtlenek wodoru ma działanie drażniące, może więc uszkadzać delikatny nabłonek w uchu, a tym samym sprzyjać powstawaniu zapalenia.

Zanim więc przystąpisz do wkraplania wody utlenionej do ucha niemowlaka, dziecka czy własnego, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci właściwe postępowanie. Z pewnością jednak nie stosuj wody utlenionej do ucha w sytuacji, gdy odczuwasz ból, masz gorączkę lub inne objawy. Być może doszło już do powstania stanu zapalnego.

Zatkane ucho – jak stosować wodę utlenioną?

Na zatkane ucho najlepiej sprawdzi się woda utleniona o stężeniu 3% lub 1,5%. Jeśli chcesz zastosować ten sposób u siebie lub u dziecka, połóż się na boku chorym uchem do góry (bądź połóż malucha). Ile kropli wody utlenionej do ucha zaaplikować? Wystarczą 3-4 krople. Należy trzymać wodę w uchu przez kilka minut, a następnie obrócić się na drugi bok i czekać, aż wypłynie. Jeżeli obydwoje uszu jest zatkanych, powtórz zabieg z drugim uchem.

Pamiętaj, aby nie stosować tego zabiegu w sytuacji, gdy podejrzewasz zapalenie ucha. Ponadto może się tak zdarzyć, że woda utleniona do ucha rozpuści woskowinę, lecz nie doprowadzi do jej wydostania się na zewnątrz, ale do wepchnięcia jej jeszcze głębiej do przewodu słuchowego. W takiej sytuacji koniecznie udaj się do laryngologa, który przeprowadzi profesjonalny zabieg oczyszczania ucha.

Jak odetkać ucho? Sprawdzone sposoby

Istnieje wiele skuteczniejszych i bezpieczniejszych sposobów na zatkane ucho niż stosowanie wody utlenionej. Oto one:

  • żucie gumy – ten sposób sprawdzi się, gdy ucho zatkało się na skutek zmian ciśnienia,
  • oliwa z oliwek – zakrop ucho ciepłą oliwą, która rozpuści woskowinę,
  • krople do uszu – odpowiedni specyfik z apteki to najbezpieczniejszy środek na zatkane ucho.
Autorka: Olga Wacholc