Data publikacji:

Co na czerwone oczy u dziecka wybrać?

Czerwone oczy u dziecka bardzo szybko wzbudzają obawy u opiekunów, zwłaszcza jeżeli występują znienacka. Przekrwienia mogą wynikać z różnych przyczyn, od bardzo błahych po groźne, które mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego też zjawiska tego nie należy pod żadnym pozorem ignorować. Radzimy, co zrobić w takich sytuacjach, przedstawiamy też sprawdzone domowe sposoby na czerwone oczy.
czerwone oczy u dziecka

Przyczyny czerwonych oczu u dziecka 

Podrażnienia fizyczne

Zdecydowanie najczęstsza przyczyna zaczerwienienia oczu u dzieci, nie oznacza jednak, że należy ją ignorować. Najlżejsze objawy są efektem nadmiernego tarcia oczu przez malucha lub dostania się do oczu ciał stałych, takich jak piasek czy pył. Dłużej utrzymujące się przekrwienie może być wynikiem mocnego uderzenia w głowę lub upadku. Jeżeli dziecko odczuwa równocześnie zawroty głowy, podwójne widzenie i nudności, należy natychmiast szukać pomocy lekarza.
Przekrwienia są również często objawem zbyt suchych oczu na skutek nadmiernego wpatrywania się w telewizor i wyświetlacz tabletu lub komputera. Warto więc kontrolować to, ile czasu dziecko spędza przed wszelkiego rodzaju ekranami.

Alergia

Reakcje alergiczne mogą dawać o sobie znak całkowicie niespodziewanie, nawet jeżeli wcześniej dziecko nie miało nigdy wcześniej tego typu objawów. Czerwone i łzawiące oczy oraz często towarzyszący im katar i uporczywe swędzenie są bardzo często efektem reakcji na popularne alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak roztocza, pyłki roślin albo sierść zwierząt. Bardzo często pierwsze objawy alergii występują, gdy maluch znajdzie się w nowym otoczeniu, np. na zagranicznych wakacjach, na wsi albo w szkole lub różnych miejscach publicznych, takich jak ogrody botaniczne lub zoologiczne. 
Jeżeli podejrzewamy, że za czerwone oczy odpowiada niezdiagnozowana alergia, warto udać się do specjalisty i wykonać z dzieckiem testy, które pozwolą zidentyfikować czynnik uczulający. W dłuższym czasie z alergią można walczyć przy pomocy terapii odczulającej, a na bieżąco podając leki antyalergiczne po nasileniu się objawów. Q aptekach znajdziemy też specjalne krople dla alergików. Napadom alergii towarzyszyć może światłowstręt, nieżyt nosa, obrzęki okolic oczu.

Infekcje bakteryjne

Jeżeli poza zaczerwienieniem oczy dziecka ropieją i są obrzęknięte, winne będą tutaj różnego rodzaju bakterie, które najczęściej przenoszone są przez brudne ręce dziecka np. po zabawie w piaskownicy. Czasem jednak do zakażenia może dojść też w szpitalach, dotyczy to zwłaszcza najmłodszych pacjentów. Przebieg zapalenia przebiega różnie w zależności od szczepu bakterii, które zaatakowały organizm malucha. Zakażenie łatwo przenosi się również z jednego oka na drugie. 
Rodzic powinien reagować tutaj bardzo szybko i spotkać się z lekarzem, bowiem nieleczona choroba prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Specjalista przepisuje odpowiednie antybiotyki pod postacią kropli oraz inne leki łagodzące symptomy infekcji.

Infekcje wirusowe

Mocno przekrwione oczy u dziecka, którym towarzyszy obfita i wodnista wydzielina, są z kolei efektem infekcji wirusowych. Bardzo często są efektem osłabionego układu odpornościowego, po zapaleniach ucha i gardła lub mocnych przeziębieniach. Częstym symptomem jest tutaj również obrzęk spojówek oraz katar czy ból gardła. Aby powstrzymać chorobę, należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń wirusowych, nie stosuje się tutaj żadnych antybiotyków, ale leki przeciwwirusowe oraz preparaty łagodzące dokuczliwe objawy.

Czerwone oczy u dziecka – kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza?

Poza drobnymi przetarciami oczu, z zaczerwienionymi oczami u dziecka zawsze warto udać się do pediatry, zwłaszcza jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż dzień lub mamy do czynienia z pojawieniem się ropy, intensywnym łzawieniem, a także innymi niepokojącymi sygnałami, jak bóle głowy, uszu, światłowstręt, katar i kaszel.

Domowe sposoby na czerwone oczy u dziecka

W wielu wypadkach przekrwienia znikają po dobrze przespanej nocy. Na obrzęk powiek i nadmierne łzawienie wiele osób stosuje okłady z rumianku lub herbaty, które kładziemy na zamknięte powieki. Alternatywą są tu też pokrojone plasterki ogórka, musimy jednak zaznaczyć, że nie ma żadnych dowodów na to, że metody te rzeczywiście działają. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też krople do oczu, najlepiej przeznaczone dla suchego oka, w których składzie znajduje się sól fizjologiczna (tzw. sztuczne łzy). 

Czerwone oczy u dzieci – profilaktyka

Czerwonym oczom u dzieci można w dużej mierze zapobiegać, kierując się kilkoma podstawowymi wskazówkami:
  • Odpowiednia higiena – zadbajmy o to, by dziecko myło regularnie, a przede wszystkim poprawnie ręce, zwłaszcza po zabawie na zewnątrz domu i wizycie w toalecie. Kluczowe jest tutaj wypracowanie u niego poprawnych nawyków, nie bójmy się więc uparcie przykładać do tego dużej wagi. 
  • Unikanie kontaktów z alergenami – jeżeli wiemy, że dziecko reaguje dość mocno na niektóre alergeny, starajmy się zmniejszyć jego kontakt z nimi do minimum.
  • Ograniczenie czasu spędzonego przy ekranie telewizora, komputera i urządzeń mobilnych – warto przypominać dziecku o tym, by robiło przerwy podczas zabawy z grami lub oglądania filmów czy seriali, pozwalając odpocząć zmęczonym oczom.
  • Zadbanie o odpowiednio długi odpoczynek – nieustannie przemęczone i niewyspane dziecko będzie narażone w większym stopniu na infekcje oraz pojawienie się problemu czerwonych oczu. Nie obciążajmy więc najmłodszych ogromną liczbą zadań i zajęć dodatkowych, zadbajmy o to, by miały codziennie odpowiedni czas na sens i odpoczynek pozwalający na zregenerowanie sił.
  • Zdjęcie: Envato Elements