Data publikacji:

Jak przeprowadzić czyszczenie noska noworodka?

Czyszczenie noska noworodka to bardzo ważna czynność – nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Należy przeprowadzać je regularnie po to, by chronić dziecko przed infekcjami oraz dbać o jego prawidłowe oddychanie. Dowiedz się, jak zatroszczyć się o dziecięcy nosek oraz jak przeprowadzić bezpieczne oczyszczanie w domu!
czyszczenie nosa niemowlaka

Oczyszczanie noska – sposób na katar u noworodka

Czyszczenie noska noworodka to zabieg, który rodzice przeprowadzają, gdy bobas wykazuje objawy przeziębienia. Jest to konieczne, bo o ile osoba dorosła bez problemu samodzielnie wydmucha nos w chusteczkę, o tyle noworodek nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z katarem.

Warto jednak pamiętać o tym, że nos niemowlęcia wymaga higieny nie tylko w trakcie infekcji. Obecna w jamie nosowej śluzówka stale produkuje śluz, którego funkcją jest wyłapywanie zarazków oraz alergenów. Pod wpływem suchego powietrza, nadmiar śluzu zasycha w nosku, stwarzając bardzo dobre warunki bytowania chorobotwórczym zarazkom. Właśnie dlatego czyszczenie noska noworodka należy przeprowadzać regularnie!

Katar u noworodka - przyczyny

Wysuszenie błony śluzowej w nosku noworodka sprzyja infekcjom. Gdy śluz, który powinien być płynny i lepki, staje się suchy, bakterie i wirusy bez problemu przenikają do dróg oddechowych dziecka. Do przesuszenia błony śluzowej nosa przyczynia się niska wilgotność powietrza, dym papierosowy oraz odwodnienie organizmu. Przesuszony nosek dziecka jest bezbronny w starciu z drobnoustrojami. Naturalną reakcją obronną jest wówczas katar u noworodka, którego celem jest mechaniczne usunięcie bakterii lub wirusów.

Katar u noworodka jest groźny!

Katar u małego dziecka znacząco pogarsza jego komfort życia. Maluch nie może spać, staje się marudny, a podczas jedzenia jest zmuszony do robienia przerw, by oddychać ustami. To jednak nie wszystkie niedogodności związane z infekcją.

Nieleczony katar u noworodka może przerodzić się w poważną infekcję, np. w zapalenie zatok, dlatego tak ważna jest szybka reakcja rodzica. Nie pozostawiaj bierny i nie czekaj, aż katar sam minie po siedmiu dniach. Od razu po jego zauważeniu przejdź do oczyszczania noska i stale monitoruj stan zdrowia bobasa!

Czyszczenie noska noworodka

Czyszczenie noska noworodka u dziecka z katarem należy wykonywać codziennie, gdy tylko zauważysz, że dziecku oddycha się gorzej. W tym celu należy użyć specjalistycznych przyrządów przeznaczonych dla niemowląt. Pamiętaj: nigdy nie czyść noska dziecka za pomocą patyczków kosmetycznych lub chusteczek!
  • Gruszka na katar dla noworodka
Kauczukowa gruszka to znany sposób na czyszczenie noska noworodka. Jest tania i łatwa w zastosowaniu. Aby oczyścić nosek dziecka z wydzieliny, wystarczy wsunąć koniec gruszki do każdej z dziurek nosa, zaciskając jej owalną część. Gdy końcówka znajdzie się w nosku, uścisk należy poluzować. Nadmiar wydzieliny zostanie zassany do wnętrza gruszki.
  • Aspirator do noska
Coraz częściej miejsce tradycyjnej gruszki zastępuje elektryczny aspirator z filtrem. Jest o wiele skuteczniejszy niż gruszka, a przy tym działa znacznie delikatniej. Aspiratory występują w różnych formach; niektóre z nich mają wygodne w zastosowaniu jednorazowe końcówki, inne nakładki wielorazowe, które po użyciu wystarczy dokładnie umyć.
Wielu rodziców za wadę aspiratorów podaje wydawany przez nie odgłos, który może straszyć niemowlęta. Na rynku można jednak znaleźć aspiratory, które wygrywają przyjemne melodyjki, odwracające uwagę maluszka od zabiegu. Warto zdecydować się na atrakcyjny wizualnie, kolorowy model, który zainteresuje dziecko.
  • Czyszczenie noska noworodka solą morską
Naturalnym sposobem na oczyszczenie noska dziecka jest sól fizjologiczna. Wystarczy wpuścić po jednej kropelce soli do każdej z dziurek noska, odczekać chwilę, a następnie delikatnie go osuszyć. Sól fizjologiczna rozpuszcza zaschniętą wydzielinę, która w trakcie infekcji może zbierać się w nosie.
Zabieg czyszczenia noska zwykłą solą morską dla wielu dzieci jest nieprzyjemny, co objawia się grymaszeniem. Ponadto sól morska nie rozpuści i nie usunie całej zaschniętej wydzieliny obecnej w nosku.

Jak dbać o nosek dziecka na co dzień?

Jak wspomnieliśmy, czyszczenie noska niemowlęcia nie powinno być zabiegiem wykonywanym tylko w trakcie infekcji. Warto wykonywać go nawet raz w tygodniu choćby po to, by usunąć z noska nagromadzone zanieczyszczenia i zaschniętą wydzielinę. Aby nos noworodka był zdrowy i zdolny do ochrony układu oddechowego przed infekcjami, bardzo istotne jest utrzymywanie prawidłowej wilgotności powierza. W okresie grzewczym w pokoiku dziecka powinien znaleźć się nawilżacz powietrza, najlepiej z funkcją jego oczyszczania.

Nigdy nie pal papierosów w obecności noworodka. Jeśli wśród domowników jest osoba paląca, w celu zapalenia papierosa powinna wychodzić na balkon lub przed budynek. Dym papierosowy bardzo źle wpływa na jakość powietrza, a także mocno drażni delikatne drogi oddechowe noworodka.

Oczyszczanie noska noworodka jest ważne

Nie tylko wtedy, gdy maluszek ma katar. Do noska bobasa warto zaglądać regularnie, a w razie stwierdzenia zanieczyszczeń, zadbać o niego za pomocą aspiratora, gruszki lub soli fizjologicznej.
Autorka: Joanna Stanuch