IKEA, architekci i cenieni projektanci. Wszyscy mają coś wspólnego - zrealizowali projekty, których autorami jest nie kto inny, tylko dzieci! Nam taki ukłon w stronę dziecięcej kreatywności oraz wyobraźni bardzo się podoba. A co Wy sądzicie o tych projektach? Czy designerzy nadal powinni słuchać głosu swoich małych pomocników?
Znana na całym świecie nie tylko ze swoich produktów, lecz także zaangażowania w akcje charytatywne (już od 2003 roku), w zeszłym roku IKEA przygotowała konkurs na projekt maskotki skierowany do najmłodszych klientów. Z nadesłanych rysunków projektanci wybrali dziesięć zwycięskich projektów i na ich podstawie zrealizowali szalone zabawki, które weszły do sprzedaży. Z każdej sprzedanej maskotki IKEA ofiaruje 1 euro na rzecz projektów edukacyjnych dla dzieci za pośrednictwem organizacji UNICEF i Save The Children.
Duży wybór zabawek znajdziesz TUTAJ.
Zaprojektowanie placu zabaw przy szkole podstawowej Chisenhale było dużym wyzwaniem, dlatego designerzy poprosili o pomoc dzieci - w końcu to one najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i wymagania w przestrzeni do zabawy. Projektanci z pracowni Asif Khan Architects, firmy konstrukcyjnej AKT II oraz Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zorganizowali półroczne warsztaty dla uczniów, w trakcie których poznali ich potrzeby i pomysły na ich zaspokojenie.
Głównym zadaniem architektów było stworzenie takiego projektu, który zwiększy powierzchnię przestrzeni do zabawy, nie zmniejszając boiska. Pomysł był jednocześnie prosty i efektowny: projektanci postanowili zbudować dwupoziomową konstrukcję, która - zgodnie z oczekiwaniami dzieci - obejmuje zarówno miejsce do zabawy, jak i odpoczynku. Jest tu też miejsce do wspinania, wspólnego spędzania czasu, a także świetne kryjówki.
Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ.
Kryjówka to plac zabaw zlokalizowany we wrocławskim infopunkcie Barbara. Został zaprojektowany przez zespół designerów w wieku 6 - 33 lat i wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów: belek jasnego drewna, brzóz, roślin, a nawet kasztanów, pełniących funkcję kolorowych kulek znanych z tradycyjnych parków rozrywki. Nie brakuje tu tuneli, siatek, schodów i innych obiektów, które stymulują wyobraźnię i zachęcają do zabawy zespołowej. Konstrukcja jest banalnie prosta, pozwala jednak na naukę kształtów, faktur i zapachów dzieciom w każdym wieku, nie bombardując ich jednocześnie bodźcami.