Data modyfikacji:

Ochraniacze do łóżeczka. Czy są potrzebne? Kiedy ich użyć?

Jak sprawić, by sen twojego niemowlęcia był jeszcze bardziej bezpieczny i komfortowy? Pomoże w tym ochraniacz do łóżeczka. Przyglądamy się najpopularniejszym modelom i podpowiadamy, które ochraniacze do łóżeczka wybrać.
Zanim zdecydujesz się na konkretny model lub markę ochraniacza do łóżeczka dla małego dziecka, zwróć uwagę, by materiały, z których go wykonano były bezpieczne i spełniały ścisłe wymagania stawiane produktom przeznaczonym do kontaktu z wrażliwą skórą najmniejszych dzieci.

Ochraniacz powinien posiadać certyfikat Standard 100 by Oeko-Tex – Klasa I. Zwróć też uwagę na wypełnienie – powinno być antyalergiczne, zazwyczaj używa się włókniny poliestrowej.

Ochraniacz do łóżeczka – czy potrzebny i kiedy?

Zabezpieczenie szczebelków łóżeczka nie jest konieczne, gdy twoje dziecko jest jeszcze maleńkie i nie potrafi przekręcać się, siadać, ani wstawać – leżące niemowlę nie będzie miało kontaktu z łóżeczkiem. Ale nawet wtedy możesz zamocować ochraniacz do łóżeczka, który sprawi, że wnętrze pierwszej sypialni dziecka będzie przytulniejsze, cieplejsze i bardziej zaciszne, bo dzięki ochraniaczowi w łóżeczku nie będzie przeciągu, o który łatwo np. latem.

Gdy natomiast maluch zacznie wstawać, ochraniacz do łóżeczka zminimalizuje konsekwencje zderzenia główki z drewnianym szczeblem.

Pleciony ochraniacz do łóżeczka

Szczególnie modne są ostatnio ochraniacze plecione. Warkocz powstaje z trzech, zazwyczaj różnokolorowych wałeczków z miękkim wypełnieniem.

Ma on również kilka innych zastosowań – można z niego np. uformować gniazdo, w którym maluchowi będzie wygodnie i będzie się czuł podobnie, jak w ramionach mamy.

Pleciony ochraniacz na łóżeczko jest bardzo piękny i stylowy, dlatego przyda się także, gdy dziecko będzie starsze – będzie ozdobą dziecięcego pokoju, ale nie tylko – sprawdzi się też na łóżku nastoletnim lub nawet jako dekoracja salonu.

Ochraniacz do łóżeczka: w całości czy modułowy? Na rzepy, tasiemki czy guziczki?

Ochraniacze do łóżeczka mogą mieć postać podłużną, którą w całości mocuje się do łóżeczka. Ale mogą też składać się z kilku oddzielnych poduszeczek – ty decydujesz, którą, w jakim kolorze i gdzie przymocować.

Poduszeczki możesz przywiązywać lub przypinać do szczebelków. Najpraktyczniejszą metodą mocowania wydają się chyba tasiemki. Rzepy natomiast mogą w praniu zniszczyć ubranka, a guziki – oderwać się lub zgubić.

Trendy kolorystyczne

Wśród dziecięcych mebelków i akcesoriów królują kolory podobne do tych popularnych w świecie mebli dla dorosłych. Nadal modne są więc stonowane szarości, delikatne róże, a także na sile przybiera trend zdobienia tkanin w motywy soczystej zieleni i w ogóle bujnej roślinności – kwiaty, liście, drzewa.

Sprawdź: Jak zaaranżować mały pokój dziecięcy?

Ochraniacz do łóżeczka w komplecie

Jeśli chcesz podarować prezent, np. rodzicom oczekującym dziecka, poszukaj ochraniacza do łóżeczka w komplecie z pościelą. Będzie to doskonały i praktyczny upominek – wprawdzie niemowlę nie potrzebuje ani kołdry, ani poduszki, ale przydadzą się one, gdy dziecko będzie starsze.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska