Data publikacji:

Biurko rosnące razem z dzieckiem – dlaczego warto je kupić?

Biurko to bardzo ważny element wyposażenia pokoju dziecka, które jest uczniem. Własne miejsce do pracy pozwala dziecku rozróżnić czas zabawy od czasu nauki i skupić się na swoich obowiązkach. W przypadku urządzania pokoju dziecięcego, kiedy dziecko ma 5-6 lat, warto rozważyć zakup biurka regulowanego, które będzie „rosło” razem z dzieckiem.
biurko rosnące z dzieckiem
Regulowane biurka to bardzo ciekawe meble, które stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją praktyczność. Dzięki regulacji wysokości blatu, a także kąta jego nachylenia, można dopasować go do indywidualnych potrzeb dziecka i zapewnić mu duży komfort podczas nauki.

Dużą zaletą tego mebla jest także możliwość jego składania, która może okazać się świetnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich wnętrz, w których liczy się oszczędność miejsca. Ponadto obecnie na rynku mamy dostęp do modeli biurek regulowanych w różnych kolorach i wzorach, co sprawia, że można je dopasować do każdego wystroju.

Dla kogo biurko regulowane?

Biurka regulowane to najlepsze rozwiązanie dla dzieci w wieku szkolnym, ponieważ w tym okresie dziecku spędza nawięcej czasu na nauce, odrabianiu lekcji, wykonywaniu rysunków i innych prac plastycznych.

Biurko rosnące razem z dzieckiem zapewnia wygodę i komfort oraz możliwość nieustannego dopasowywania wysokości blatu do potrzeb dziecka. 

Przeczytaj także: Pokój pierwszoklasisty

Biurko regulowane, a właściwa postawa

Podczas wyboru biurka dla dziecka bardzo ważne jest sprawdzenie, czy dziecko siedząc przy nim będzie mogło zachować odpowiednią postawę. Regulacja wysokości blatu pozwala to korygować i w połączeniu z regulowanym krzesłem tworzy bardzo funkcjonalny zestaw.

Oprócz tego, obecnie bardzo wiele dzieci spędza czas przed komputerem, dlatego wygoda i komfort biurka zabezpieczają dziecko przed problemami z kręgosłupem. 

Uniwersalny mebel

Biurko regulowane to także bardzo dobry wybór dla rodziców kilkorga dzieci w wieku szkolnym. Dzięki regulacji jego wysokości można dostosowywać go do różnych użytkowników, a przez to zaoszczędzić miejsce, które byłoby potrzebne na wstawienie kilku biurek.

Oszczędność miejsca

Kolejną zaletą biurka rosnącego razem z dzieckiem jest możliwość bardzo łatwego złożenia mebla, co doskonale sprawdzi się podczas przeprowadzek, a także w przypadku, kiedy dziecko nie ma własnego pokoju, a biurko rozkładane jest tylko wtedy, kiedy maluch odrabia lekcje lub się uczy. Dzięki kompaktowym rozmiarom, można przechowywać biurko w szafie i rozkładać je tylko w czasie nauki dziecka.

Regulacja poziomu nachylenia blatu

Ta funkcja może okazać się bardzo pomocna, jeśli dziecko lubi malować. Ustawienie odpowiedniego nachylenia ułatwia rysowanie i pozwala zachować dobrą postawę.

Biurko z regulowanym nachyleniem blatu ma bardzo uniwersalne zastosowanie, ponieważ może służyć jako miejsce do pracy, do korzystania z komputera i tworzenia prac plastycznych.

Jak prawidłowo ustawić biurko?

Znalezienie biurka o odpowiedniej wysokości jest czasem wyzwaniem i rodzicem decydują się na stworzenie mebla u stolarza. Niestety, w czasie kiedy dziecko szybko rośnie, biurko stworzone na wymiar już po kilku miesiącach może okazać się za małe, a zamówienie większego na zapas powoduje dyskomfort dziecka podczas nauki.

Biurko regulowane pozwala samodzielnie i szybko zmieniać wysokość blatu. Biurko powinno być ustawione tak, aby stopy dziecka w całości dotykały podłogi. Przebywanie w dobrej postawie podczas siedzenia przy biurku jest bardzo ważne, ponieważ źle dobrany mebel może powodować zmęczenie i brak możliwości utrzymania koncentracji przez dziecko.

Rodzaje biurek regulowanych

Biurka regulowane mają różne wzory i różnego rodzaju konstrukcje. Najczęściej można spotkać klasyczne białe biurka z niebieskimi lub różowymi elementami. Te dwa popularne wzory są dopasowane do chłopców (niebieskie elementy) i do dziewczynek (różowe elementy).

Często można również spotkać w całości białe biurka, które będą nadawać się dla dziecka, niezależnie od płci i pasować do większości wnętrz. Można również spotkać biurka różniące się pod względem budowy. Niektóre posiadają specjalną, podwyższoną półeczkę na monitor komputera oraz wysuwaną półkę na klawiaturę – ten model sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które posiadają już własny komputer.

Inne biurka wyposażone są w szafeczki, w których można przechowywać niezbędne rzeczy – to rozwiązanie rekomendujemy dla dzieci posiadających własny pokój. Wyjmowanie i wkładanie rzeczy może być kłopotliwe, jeśli chcemy używać biurka tylko w określonym czasie w ciągu dnia.

Bardzo fajnym modelem jest też biurko, w którym tylko część blatu jest regulowana pod względem nachylenia, co pozwala podwyższyć tę część np. podczas rysowania, a jednocześnie trzymać wszystkie niezbędne przybory na płaskiej, stabilnej części biurka.

Czy biurko regulowane pasuje do każdego wnętrza?

Obecnie można znaleźć bardzo dużo różnych wzorów biurek regulowanych, które dopasują się do każdego wystroju. Niestety, duża część biurek dla dzieci jest tworzona w konkretnym stylu (białe biurko z elementami jednego koloru), co nie sprawdzi się w przypadku, gdzie reszta mebli w pokoju dziecka ma inny styl.

Z tego powodu biurko regulowane najbardziej będzie pasować do białych lub klasycznych drewnianych mebli. 

Przeczytaj także:
Autor: Oliwia Stradowska