Data modyfikacji:

Meble dla dzieci –  jak je wybrać?

Każdy maluch marzy o idealnym miejscu do zabawy i nauki, swoim kąciku, w którym będą mogły spełniać się jego marzenia. Jakie cechy powinien posiadać idealny pokój
dziecięcy? Jak wybrać meble dla dziecka? Poznaj nasze rady!
Posiadanie własnej przestrzeni do spędzania czasu jest bardzo ważne dla każdego człowieka, a dla dzieci ma znaczenie szczególne pod wieloma względami. Przede wszystkim dziecko potrzebuje miejsca, w którym będzie się czuć bezpiecznie, a także gdzie będzie mogło bez skrępowania się bawić, uczyć i rozwijać swoje pasje.

To właśnie wszystkie te cechy musi posiadać pokój dziecięcy. Ponadto, aby zapewnić dziecku jak największy komfort warto zastosować kilka trików.

Jaki kolor ścian do pokoju dziecka?

Odpowiedni kolor ścian lub tapety to bardzo istotny element wystroju wnętrza. W pokoju dziecięcym powinny dominować jasne, ciepłe kolory.

Decyzji o wyborze odpowiedniej barwy nie warto podejmować pochopnie. Dzieci często zmieniają zdanie, dlatego jeśli planujesz pomalować ściany na bardzo charakterystyczny, intensywny kolor np. różowy, zastanów się czy za kilka miesięcy upodobania twojego dziecka się nie odmienią.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór neutralnych odcieni.


Jakie meble dla dziecka?

Odpowiednie umeblowanie również jest bardzo ważne. Obecnie meble dziecięce mają rozmaite kształty i kolory, a ich wybór jest naprawdę szeroki. Przed decyzją o zakupie, warto zastanowić się, czego dokładnie potrzebuje twoje dziecko.

Niezbędnym elementem w każdym pokoiku jest oczywiście łóżko, komoda lub szafa, a także w zależności od wieku dziecka – stolik lub biurko i fotelik. Ten ostatni element wymaga szczególnej uwagi, ponieważ wybór odpowiedniego fotelika pomaga zachować dziecku prawidłową pozycję i przez to zapobiega skrzywieniom kręgosłupa.

Tematyczne dodatki w dziecięcym pokoju


Pokój dziecięcy to istne królestwo malucha, dlatego wszelkie dodatki powinny być dopasowane do jego zainteresowań i pasji. Jak je znaleźć? Przede wszystkim obserwuj swoje dziecko i staraj się wyłapywać rzeczy, które szczególnie wzbudzają jego uwagę.

Małym malarzom z pewnością spodobają się obrazki na ścianie, fanom kosmosu – lampki w kształcie księżyca i gwiazd, a małym odkrywcom – duża mapa świata. 

Miejsce do zabawy w domu lub mieszkaniu

Dzieciństwo to cudowny czas, kiedy całe godziny można spędzać na zabawie. Z tego powodu, podczas urządzania pokoju dla dziecka, warto wygospodarować w nim miejsce przeznaczone na zabawę.

Oczywiście nie chodzi o przestrzeń tak dużą, aby grać w piłkę. Wystarczy jeden lub dwa metry kwadratowe, na których zawsze będzie można zbudować wieżę z klocków czy ułożyć puzzle. 

Miejsce do nauki w pokoju dzieci

W pokoju każdego dziecka będącego już uczniem powinno znaleźć się również miejsce do nauki. Oprócz biurka i fotelika warto zadbać o odpowiednią lampkę, która zapewni dobre oświetlenie, a także półki na książki.

Gdzie przechowywać zabawki w mieszkaniu?

Bardzo ważny wyposażeniem każdego pokoju dziecięcego są pojemniki i skrzynie na zabawki. Tego typu akcesoria zapewniają łatwy i szybki dostęp do gadżetów malucha, a także pozwalają na utrzymanie porządku. Skrzynki i pojemniki mają różne kształty i kolory, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu wnętrza.

Gdzie przechowywać dziecięce ubrania?

Dzieci bardzo szybko rosną, przez co ich garderoba bardzo szybko ulega zmianie. Z tego powodu warto wyposażyć pokoik dziecięcy w praktyczną szafę i komodę, która ułatwi segregowanie ubrań.

Najlepiej zdecydować się na szafy stworzone z myślą o dzieciach, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, przez co dziecko może samodzielnie z nich korzystać.

Odpowiedni dywan w pokoju malucha

Dywan to bardzo przydatna rzecz w pokoju każdego dziecka, ponieważ większość maluchów spędza dużo czasu na zabawie na podłodze. Miękki dywan zwiększy komfort dziecka podczas zabawy, a także zabezpieczy go przed ewentualnym przeziębieniem.

Zestaw mebli do pokoju dziecka

Jeśli nie czujesz się specjalistą w kwestii urządzania dziecięcego wnętrza, możesz pokusić o zakup całego zestawu mebli. Takie rozwiązanie sprawi, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i tworzyć spójną całość.

Łóżko dziecięce w oryginalnym kształcie

Łóżko z ramą w kształcie samochodu lub domku ze zjeżdżalnią z pewnością podbije serce niejednego dziecka. Taka oryginalna forma nada przestrzeni charakteru i stanie się inspiracją do wielu zabaw. Doskonałym uzupełnieniem takiego wyjątkowego łóżka jest tematyczna pościel. Takie zestawienie sprawi, że twoje dziecko poczuje się jak w bajce.

Meble dla rodzeństwa

Jeśli masz dwoje dzieci, które dzielą wspólny pokój, zadbaj aby każde z nich miało wydzieloną własną przestrzeń. Aby zaoszczędzić miejsce, warto rozważyć zakup łóżka piętrowego, które jest marzeniem wielu maluchów.

Bardzo ciekawą opcją są też podwyższone łóżka, pod którymi znajduje się miejsce na strefę do nauki lub zabawy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w małych mieszkaniach.