Data publikacji:

Deskorolka dla 8-latka - jaką wybrać deskorolkę dla 8-latka?

 Jazda na deskorolce od kilkudziesięciu lat przyciąga najmłodszych poszukiwaczy adrenaliny oraz wielbicieli ruchu na świeżym powietrzu. Wybór odpowiedniego sprzętu dla młodego skatera zależy od kilku czynników. Podpowiadamy, jaka deskorolka dla 8-latka będzie najlepsza.
deskorolka dla 8 latka
Jazda na deskorolce narodziła się w latach 50. XX wieku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W latach 80. i 90. wokół skateboardingu wyrósł prawdziwy dochodowy przemysł dostarczający sprzęt oraz akcesoria do jazdy. Deskorolka stała się też stylem życia, związanym ze specyficzną skejterską subkulturą. Jej członkowie słuchali tej samej muzyki, korzystali z podobnego języka oraz podążali ze specyficznymi trendami modowymi, które w latach 90. i 2000 przedostały się do mainstreamu. Dziś kontrkulturowy image deskorolki stał się odległym wspomnieniem. Nawet w najbardziej konserwatywnych miastach i państwach budują się skateparki, a sama jazda na desce stała się pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Przygodę ze sportem zaczyna się najczęściej w wieku 7-12 lat, choć na deskach mogą jeździć także młodsi skaterzy. Podpowiadamy zatem, jak deskorolka dla 8-latka będzie odpowiednia. 

Budowa deskorolki

Bez względu na to, czy jest to model dla dziecka, czy też dorosłego, deskorolka składa się z kilku kluczowych elementów. Pierwszy z nich to deska (inaczej tzw. deck). Jest ona zazwyczaj zbudowana z wytrzymałej i drewnianej sklejki, wykonanej najczęściej z drewna klonowego. W zależności od modelu, może ona być dodatkowo wzbogacona o elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Niektóre typy deskorolek posiadają decki wykonane w całości z odpornego na uszkodzenia plastiku.

Na powierzchni decku naklejona jest warstwa specjalnego materiału zwiększającego przyczepność butów. Do spodu deski przykręcone są tzw. trucki, a więc wytrzymałe metalowe mocowania, do których przyczepiane są kółka, które zazwyczaj wykonane są poliuretanu i odznaczają się różnym rozstawem, grubością oraz twardością. Parametry te wpływają na szybkość oraz przyczepność skateboardu.

Deskorolka dla 8-latka – jaki model?

 Dla 8-latka, który najprawdopodobniej dopiero co zaczyna przygodę z jazdą na deskorolce, warto wybrać przede wszystkim uniwersalną deskę klasyczną (skateboard) lub cruisera/minicruisera. Pierwszy z opisywanych modeli świetnie nadaje się do nauki, ponieważ można wykorzystywać go do najróżniejszych celów. Mamy tu do czynienia z uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się podczas jazdy w parku lub na podwórku, a także w skateparku.


Szerokość standardowych deskorolek wynosi 19-20 centymetrów. W przypadku 8-latka musimy jednak sięgnąć po węższe i nieco krótsze modele, które będą dopasowane do rozmiaru buta (szerokość od 16,5 cm do 18 cm). Dla zasady, stopa dziecka stojąca w naturalnej pozycji na desce, powinna palcami i piętą przylegać do jej brzegów. Ośmiolatek poradzi sobie z jazdą na decku o standardowych rozmiarach, ale może mieć problemy z manewrowaniem.

Zalecane jest także wybranie kółek o obniżonej twardości (modele o oznaczeniach 77A - 89A) i o mniejszej średnicy (50 - 53 mm). Zagwarantują one bezpieczniejszą i wolniejszą jazdę, a także większą absorpcję wstrząsów. W tym ostatnim pomogą także łożyska klasy ABEC3, ABEC5 i ABEC7.

Opcjonalnie możemy zdecydować się też na zakup wspomnianej już deski typu cruiser/minicruiser, które często wybierane są do jazdy dla dzieci. Są to deski, których profil odwołuje się do najstarszych modeli desek z lat 60. i 70. Odznaczają się one niewielką długością wynoszącą zazwyczaj około 50 centymetrów, przez co idealnie nadają się dla 8-latków. Deska jest tutaj wykonana z wytrzymałego plastiku i posiada zwężone końcówki.

Propozycje deskorolek dla 8-latka

Meteor California 22623

Jest to klasyczna drewniana deskorolka. Oferuje doskonałe parametry jezdne dla początkujących miłośników skateboardu. Gwarantuje wysoką jakość oraz komfortowe użytkowanie produktu. Sklejka, z której wyprodukowano deskorolkę, pochodzi z wysokiej jakości drewna chińskiego klonu. Dziewięć warstw zapewnia optymalną wytrzymałość i elastyczność decku. Dla zwiększenia wytrzymałości truck wykonano z aluminium. Poliuretanowe, uniwersalne kółka o twardości 78A zapewniają doskonałe parametry jezdne, w czym pomagają żywotne łożyska ABEC5. Niewielkie rozmiary oraz waga pozwalają na łatwe przechowywanie i transportowanie produktu. Deskorolkę przystosowano do jazdy rekreacyjnej, po twardych i płaskich nawierzchniach, np. asfalcie lub kostce brukowej.

 Meteor Fishka

Deskorolka typu cruiser, która przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych skateboardzistów. Deck wykonany jest z kolorowego plastiku, który jest odporny na deszcz czy błoto, a po jeździe można go z łatwością wyczyścić. Kauczukowe kółka (twardość 78A) czują się dobrze na wielu, także nierównych, powierzchniach. Na desce z łatwością można poruszać się po chodnikach, a dzięki kompaktowym rozmiarom szybko schowamy ją do plecaka lub bez problemu chwycimy do ręki, gdy wchodzimy do budynku lub autobusu.

Nijdam Sunset Cruiser

Deskorolka cruiser marki Nijdam posiada solidną konstrukcję wykonaną z wytrzymałego tworzywa dostępnego w różnych kolorach. Długość decku to 57 cm, a szerokość to 15 cm. Łożyska ABEC5 w połączeniu z miękkimi kauczukowymi kółkami (twardość 78A) dają pełny komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy.