Data modyfikacji:

Wakacje z dzieckiem. Jak się przygotować?

Gdy na wakacje wyjeżdżaliście we dwoje, z przygotowaniami nie było żadnego problemu. Wystarczyło znalezienie dobrego miejsca, spakowanie walizek. Teraz, gdy planujesz wakacje z dzieckiem, przed wyjazdem trzeba dokładnie przemyśleć kilka spraw. Dowiedz się, jak sprawić, aby urlop z maluchem był udany i pozwolił ci na należyty wypoczynek.

Pierwsze wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem, zwłaszcza te pierwsze, mogą być dla rodziców stresujące. Jeśli dziecko jest bardzo małe, trzeba pomyśleć o najdrobniejszych, nieprzewidzianych sytuacjach. Starsze dzieci szybciej się nudzą i stale potrzebują nowych wrażeń. Wyjeżdżając z maluchem, trzeba być przygotowanym na rezygnację ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń – odtąd liczą się potrzeby kolejnej osoby. Na szczęście, urlop - np. Chorwacja z dzieckiem - może być udany – wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujesz.

Wakacje z dzieckiem: 8 sposobów na to, by były udane

  1. Wybierz odpowiednie miejsce na urlop
  2. Wakacje z dzieckiem za granicą – zadbaj o szczepienia i dokumenty
  3. Zadbaj o wyposażenie apteczki
  4. Spakuj najważniejsze rzeczy
  5. Uatrakcyjnij waszą podróż
  6. Ekwipunek na wakacje z dzieckiem nad morzem
  7. Zadbaj o rozrywki podczas wyjazdu
  8. Zabierz ze sobą sprawdzone jedzenie
Podczas wyjazdów z dziećmi, dobra organizacja to absolutna podstawa. Jeśli nie zapomnisz o żadnym, istotnym szczególe, wasze wakacje na pewno będą udane.

Wybierz odpowiednie miejsce na urlop z dzieckiem

Zanim zarezerwujesz hotel (np. w ramach oferty Zakynthos last minute) sprawdź, czy pokój jest dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. Najlepiej, jeśli dysponuje łóżeczkiem, przewijakiem i krzesełkiem do karmienia malucha. Jeśli nie – te rzeczy będziesz musiał zabrać ze sobą. Sprawdź też, czy w pobliżu waszego miejsca pobytu znajdują się atrakcje dla maluchów, takie jak baseny, place zabaw, parki rozrywki.

Jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe, a planowane wakacje będą jego pierwszymi, lepiej nie decyduj się na odległe podróże. Jeśli wybierzesz się z niemowlakiem np. do Egiptu, gdzie dopadnie go kilkudniowa biegunka, twój urlop na pewno nie będzie należał do udanych. Na pierwsze wakacje z dzieckiem warto wybrać się nie daleko od domu – tak, aby w razie potrzeby móc skrócić swój pobyt i szybko wrócić.

Wakacje z dzieckiem za granicą – zadbaj o szczepienia i dokumenty

Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje w egzotyczne kraje, twoje dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko tropikalnym chorobom. Nie zapomnij również o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Nagłe leczenie w razie problemów ze zdrowiem w obcym kraju może być bardzo kosztowne.

Nie zapomnij również o niezbędnych dokumentach, takich jak paszport dla dziecka, książeczka zdrowia czy tymczasowy dowód osobisty.

Zadbaj o wyposażenie apteczki na wakacjach z dzieckiem

W apteczce, którą zabierasz na wakacje z dzieckiem, poza podstawowym wyposażeniem powinny znaleźć się środki na chorobę lokomocyjną, krem z filtrem, leki na dolegliwości żołądkowe oraz środki przeciwgorączkowe. Jeśli twój akurat maluszek ząbkuje, nie zapomnij o zabraniu środków przeciwbólowych i żelu łagodzącego. Przydatny okaże się również gryzak.

Na wakacje z dzieckiem spakuj najważniejsze rzeczy

Niezależnie od tego, w jakie okolice się wybieracie pamiętaj o tym, aby spakować kilka kompletów ubrań na ciepłe i chłodne dni oraz nakrycie głowy dla dziecka. W bagażu powinny znaleźć się również niezbędne kosmetyki malucha, jak też kilka jego ulubionych zabawek. Dziecko na wakacjach poczuje się bezpiecznie, jeśli zachowane zostaną dotychczasowe, domowe „rytuały”, dlatego spakuj również książeczki, które będziesz mógł czytać dziecku przed snem.

Uatrakcyjnij waszą podróż

Niezależnie od tego, czy podróżujesz samochodem czy samolotem, powinieneś zadbać o wygodę swojego dziecka. Warto wybrać odpowiednio wyprofilowany fotelik samochodowy, z którym dziecko będzie czuło się komfortowo. Pamiętaj, że w przypadku młodszych dzieci, konieczne są przerwy w podróży samochodem – maluch powinien co jakiś czas „rozprostować kości”. Starszym dzieciakom, wygodę w podróży zapewni specjalna poduszka.

Bądź gotów na to, że w dłuższej podróży dziecko może być znudzone, dlatego warto zabrać ze sobą gadżety, które zajmą jego czas. Nawet, jeśli jesteś przeciwnikiem oglądania bajek, w tym wypadku warto pomyśleć o wyświetleniu ulubionych kreskówek dziecka na tablecie. Do samochodu, zabierz również niewielkie, ulubione zabawki dziecka.

Ekwipunek na wakacje z dzieckiem nad morzem

Wybierając się w nadmorskie rejony, z pewnością planujesz szaleństwa w wodzie. Twój maluch również może z nich skorzystać – na przykład na specjalnie dostosowanych kąpieliskach. W takiej sytuacji, warto zabrać ze sobą dmuchane zabawki oraz pomoce do nauki pływania, na przykład koło z siedziskiem lub rękawki. Podczas wakacji z dzieckiem nad morzem, bardzo istotna jest ochrona przeciwsłoneczna. Dziecko przed każdym wyjściem powinno być posmarowane kremem z filtrem. Ważne jest również nakrycie głowy oraz częste picie płynów.

Zadbaj o rozrywki podczas wyjazdu

Nawet, jeśli ty i twój partner lubicie po prostu smażyć się plackiem na plaży, podczas wakacji z dzieckiem powinniście zadbać o ciekawsze formy spędzania czasu. Znudzony maluch może stać się marudny, co znacznie popsuje atmosferę na urlopie. Od czasu do czasu, odwiedźcie miejsca, które mogą być dla dziecka interesujące, np. lokalne ZOO czy park zabaw.

Zabierz ze sobą sprawdzone jedzenie

Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, najlepiej zabierz ze sobą jedzenie dla dziecka. Nigdy nie wiadomo, czy lokalne produkty spożywcze przypadną mu do gustu. W przypadku młodszych maluszków, wygodnym wyborem na wakacje będą obiadki w formie słoiczków.
Wakacje z dzieckiem mogą być przyjemne i udane, jeśli odpowiednio się do nich przygotujesz. Dzięki dobrej organizacji w trakcie urlopu, wraz ze swoim partnerem pozwolisz sobie na należyty odpoczynek, z kolei dziecko pozna kolejny kawałek świata.

Jeśli zastanawiasz się nad wakacjami w Grecji, sprawdź nasze artykuły na ten temat: