Zabieranie naszych pociech na wycieczki rowerowe może pomóc wykształcić u nich chęć podróżowania, poznawania świata i żądzę przygód. Jest to szczególnie ważne w erze wszechobecnego dostępu do komputera i internetu, ponieważ czas spędzony na świeżym powietrzy zawsze będzie lepiej wykorzystany niż czas spędzony przed komputerem. Wycieczki rowerowe mają też niebagatelny wpływ na rozwój kondycji, świetnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, system metaboliczny i ogólną tężyznę fizyczną. Wyrabiając w dziecku nawyk jeżdżenia na rowerze, połączysz przyjemne z pożytecznym. Dlatego jedną z proponowanych przez nas rodzinnych rozrywek są wspólne wycieczki na jednośladach.
Przeczytaj, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy rowerem lub na rolkach KLIK!
Chcąc spędzić czas na łonie natury, starajmy się możliwie jak najbardziej oddalić od szkodliwych spalin oraz gazów emisyjnych, będące zmorą dużych miast. Już od najmłodszych lat pokazujmy naszemu dziecku piękno dzikiej przyrody, którego nie doświadczy w świecie wypełnionym betonowymi blokami, ulicami oraz pędzącymi samochodami. Na cel naszych wycieczek rowerowych wybierajmy łąki, lasy, zbiorniki wodne oraz rzeki, przy których można będzie rozłożyć koc i miło spędzić czas.
Trasy dostosowujmy do wszystkich członków wycieczki. Jeśli nasza pociecha ma sama kierować swoim rowerkiem, a wciąż nie ma wprawy w jeździe, to wybierzmy proste, rekreacyjne trakty, najlepiej w ładnymi, równymi ścieżkami rowerowymi. Rodzice biorący na siebie ciężar przewożenia pociechy czy to w foteliku, czy specjalnej przyczepce, powinni pamiętać o swoich możliwościach. Dodatkowe kilkanaście kilogramów może utrudnić podjazdy pod górkę. Również zjeżdżanie ze wzniesienia stworzy spory problem, nawet zagrożenie.
Jazda rowerem to niemały wysiłek fizyczny. Dotyczy to nawet lekkich przejażdżek rekreacyjnych. Nie zapomnij więc o przygotowaniu prowiantu. W pierwszej kolejności zadbaj o napoje. Nie możesz dopuścić do odwodnienia organizmu. Postaw raczej na wodę lub chłodne herbatki ziołowe. Nie zabieraj słodzonych i gazowanych napojów, gdyż jedynie wzmagają pragnienie. Rodzice mogę posiłkować się izotonikami, dzieciom ich nie podawajmy.
Do rowerowego plecaka lub sakwy zapakujcie także lekkie przekąski. Ich ilość dopasujcie do planowanego czasu trwania wycieczki oraz... pogody! Tak, to bardzo ważne. Zabieranie niektórych dań, np. zawierających szybko psujące się sery, czy rozpływające się dżemy, przy bardzo ciepłej pogodzie może skończyć się kulinarnym fiaskiem. Po całym dniu na słońcu zastaniemy rozmoknięty od pomidora chleb i rozlany sok truskawkowy - niegdyś pyszny dżemik.
Strój Wasz i małego rowerzysty/pasażera powinien być wygodny i dopasowany do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Sportowe buty, koszulki i spodnie zagwarantują wszystkim uczestnikom wycieczki komfort. Nie ignorujcie wagi butów! Nie każdy model nadaje się do pedałowania. Klapki i delikatne sandałki odpadają. But powinien dobrze trzymać się stopy, a jego podeszwa nie może ślizgać się po pedałach.
Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych, chustkach/czapkach na głowę (chrońmy je przez słońcem), kaskach (!) oraz zapasowych kurtkach lub bluzach. Pogodynka też może się mylić - nie ignorujcie załapania pogody.
Jeśli zamierzamy zabierać dziecko na wycieczki rowerowe jeszcze zanim nauczy się samodzielnej jazdy na jednośladzie, musimy przede wszystkim starannie dobrać fotelik rowerowy. Jego zakup musi być dokładnie przemyślany, ponieważ źle dopasowany fotelik może zepsuć całą radość z wycieczki.
Przed kupnem fotelika należy zadać sobie dwa pytania: ile waży nasza pociecha oraz gdzie chcemy go umiejscowić. Foteliki można montować za siodełkiem rodzica, a także pomiędzy siodełkiem a kierownicą. Niestety obowiązuje nas tutaj ograniczenie wagowe: jeśli dziecko waży do 15 kg to fotelik możemy bez obaw zainstalować na ramie roweru, pomiędzy siodełkiem a kierownicą. Jeśli nasz maluch przekracza 15 kg, jednak nie przekracza 22 kg to zmuszeni jesteśmy kupić fotelik do zamontowania na bagażniku.
Przy wybieraniu konkretnego produktu warto jednak zwrócić uwagę na rozmaite funkcje dodatkowe, które są szczególnie ważne, by nasze dziecko czuło się komfortowo. Sprawdźmy czy upatrzony przez nas model ma m.in. regulowaną wysokość podnóżków, zagłówka oraz regulowane odchylenie oparcia fotelika, które pomagają dopasować fotelik do wzrostu dziecka, zwiększając wygodę jazdy i bezpieczeństwo. Równie istotna jest także amortyzacja, która będzie chronić naszą pociechę przed wszelkimi wybojami na drodze. Najistotniejszym elementem dbania o bezpieczeństwo naszego malucha jest jednak kask, bez którego nie należy wyruszać w podróż.
Duży wybór rowerów i akcesoriów rowerowych znajdziecie TUTAJ.