Data modyfikacji:

Domowa ciastolina. Wystarczy zmieszać te cztery składniki (PRZEPIS)

Autor: Justyna Mazur

Był czas, że ciastolina służyła do zabawy tylko jednemu mojemu dziecku; drugie wolało ją jeść. To już jednak za nami - dziś 22-miesięczna Siostra Dziedzica też ma ogromną frajdę z wykrawania różnych kształtów w plastycznej masie i często się domaga takie zabawy. Dlatego ostatnio, gdy skończyła się (czyt. - wyschła) nam ta kupiona w sklepie, zrobiliśmy własną. Gdyby przeliczyć ją na pieniądze, wyszłoby pewnie kilkadziesiąt groszy, no, może coś koło 2 zlotych. Tak oto za bezcen dostałam 60 spokojnych minut dla siebie!

Później dołączyłam do zabawy, bo też lubię czasem pobrudzić ręce i zaserwować ciastolinowego naleśnika albo kanapkę. Tym razem do roboty zaprzęgł mnie jednak Dziedzic, który otworzył domową piekarnię i wykrawał ciasteczka. Niepostrzeżenie minęła kolejna godzina!

Ciastolinę zrobiliśmy w kilku kolorach, używając barwników spożywczych. Do wykonania masy użyliśmy szklanki gorącej wody (250 g), dwóch dużych łyżek oleju, 100 g soli i 200 g maki kukurydzianej (może być zwykła, pszenna). Wszystko wsypaliśmy do dużego gara i energicznie mieszaliśmy drewnianą łyżką, a jak przestygło, wyrobiliśmy rękoma, podsypując trochę mąki, bo bez tego ciastolina trochę kleiła się do rąk. Gdy masa była dobrze wyrobiona i elastyczna, podzieliliśmy ją na kawałki i zabarwiliśmy, dodając do każdej odrobinę barwnika. Ciastolina fantastycznie z nami współpracowała - nie rwała się, dała się formować, nie wysychała. Bardzo, bardzo polecam, my z pewnością zrobimy ją jeszcze nie raz (choć pewnie można ją przechowywać w szczelnych, plastikowych pojemnikach, my, po intensywnej zabawie, wywaliliśmy ją do kubła - mieszanina kolorów nie wyglądała zbyt apetycznie)

Domowa ciastolina ma mnóstwo zalet - po pierwsze, jak pisałam, jest bardzo tania - za zaoszczędzone pieniądze można sobie kupić coś ładnego ;-) Po drugie - nie uczula, bo nie ma grama chemii w składzie (oprócz odrobiny barwnika, ale można pozostać przy wersji bezbarwnej lub zabarwić naturalnie). Po trzecie - jej wykonanie można zamienić w eksperyment, sprawdzając jak masa będzie wyglądała, gdy zmniejszymy lub zwiększymy ilość określonego składnika.

Grzebanie, wycinanie, modelowanie w masie działa relaksująco i wyciszająco. Pomaga w koncentracji, wspomaga też rozwój małej motoryki. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście - koniecznie nadróbcie zaległości! Po gotowe zestawy zajrzyjcie TUTAJ.

Prezent dla 3 latki

Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

2021-11-03
Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
dzień ojca

Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

2021-06-18
Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.