Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko szyć?

Autor: Sylwia Stwora

Szycie z maluchami to wspaniała zabawa dla całej rodziny, w trakcie której nasze szkraby zdobędą wiele nowych umiejętności przydatnych w późniejszym dorosłym życiu. Szycie nie tylko rozwinie zdolności manualne naszego dziecka, lecz także rozbudzi w nim kreatywność i nauczy koncentracji oraz cierpliwości. Zobacz, jak nauczyć dziecko szyć.

Uwaga: ostre!

Naukę szycia zacznij od szybkiej lekcji zasad BHP. Nie wszystkie dzieci mają świadomość konsekwencji nieostrożnego korzystania z przyborów krawieckich. Uczul malucha na wszystkie ostre przedmioty. Pokaż, jak prawidłowo trzymać nożyczki i jak ich używać. Wskaż przedmioty mogące pokaleczyć skórę (igły itp.). Przypomnij, w jaki sposób przemieszczać się z ostrymi narzędziami.

Przed rozpoczęciem nauki szycia warto także zaopatrzyć się w specjalne igły dla dzieci. Wykonane są z lekkiego plastiku i posiadają tępą końcówkę, a także duże oczko, przez które łatwiej dziecku przewlec włóczkę. Używając takich igieł, mamy pewność, że nasz maluszek nie zrobi sobie nieopatrznie krzywdy. Nie musimy się także obawiać o to, że dziecko pokłuje paluszki.

Ćwiczenia dla adeptów krawiectwa dostosowuj do wieku i umiejętności manualnych dziecka. Jednym z lepszych treningów szycia i cierpliwości jest przyszywanie guzików. W trakcie maluch ćwiczy precyzję i dokładność.

Z czego to się składa?

Zanim zaczniemy przygodę z szyciem, należy naszemu szkrabowi dobrze wytłumaczyć, na czym ono polega. W tym celu możemy rozpruć na kawałki starą część garderoby, z której nasz malec już wyrósł, a potem pozwolić dziecku samodzielnie dopasować do siebie elementy tych materiałowych puzzli. Później wspólnie spróbujcie je połączyć za pomocą nici i poćwiczcie na nim ściegi.

Dziecięca maszyna do szycia

Jeśli naszemu dziecku spodobały się pierwsze próby szycia, to warto zainwestować w dziecięcą maszynę do szycia. Taki sprzęt nie tylko bezpiecznie wprowadzi go w świat tworzenia własnych ubrań, lecz także rozwinie jego zainteresowania. Szycie na maszynie dla dzieci jest proste w obsłudze i zaprojektowane specjalnie dla niecierpliwych rączek naszych szkrabów.

Na grafice: 1. Maszyna do szycia dla dzieci w zestawie z żelazem, 35,88 zł

Szyjemy misia

Wszyscy dobrze wiedzą, że dzieci kochają misie – pluszowe maskotki to element każdego dzieciństwa. Stworzenie takiego misia to doskonała zabawa dla każdego malucha. Do jego przygotowania potrzebne nam będą jedynie proste kształty wycięte z materiału, a także wata i guziki na oczka. Uszycie maskotki to dla maluchów nie lada wyzwanie. Przede wszystkim muszą dokładnie połączyć ze sobą wszystkie krawędzie, przy czym nieodzowna będzie pomoc mamy. Taki pluszak wart jest jednak zachodu - stworzony własnoręcznie przez nasze dziecko, będzie przez nie kochany podwójnie.

Ozdabiamy torebkę na zakupy

Popularne materiałowe torby to nieodzowny atrybut większości zakupów. Choć w sklepach dostępne są one w wielu różnych deseniach i motywach, jednak do naszej zabawy potrzebne nam będą „szmacianki” jednokolorowe, najlepiej w jasnych barwach. Ze skrawków materiałów powycinajmy zawczasu różne wzorki dla naszych dzieci – mogą to być kwiaty, misie, chmurki, a dla starszych chłopców np. kontury samochodów. Z dostępnej puli ozdób pozwólmy naszym pociechom samodzielnie wybrać i umiejscowić dekorację na torebce, a następnie pomóżmy im je przyszyć. Taka spersonalizowana torba doskonale nadaje się na codzienne zakupy, a każda mama będzie ją nosić z prawdziwą dumą!

Na grafice: 1. Dziecięcy zestaw do szycia, 38,92 zł