Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko szyć?

Autor: Sylwia Stwora

Szycie z maluchami to wspaniała zabawa dla całej rodziny, w trakcie której nasze szkraby zdobędą wiele nowych umiejętności przydatnych w późniejszym dorosłym życiu. Szycie nie tylko rozwinie zdolności manualne naszego dziecka, lecz także rozbudzi w nim kreatywność i nauczy koncentracji oraz cierpliwości. Zobacz, jak nauczyć dziecko szyć.

Uwaga: ostre!

Naukę szycia zacznij od szybkiej lekcji zasad BHP. Nie wszystkie dzieci mają świadomość konsekwencji nieostrożnego korzystania z przyborów krawieckich. Uczul malucha na wszystkie ostre przedmioty. Pokaż, jak prawidłowo trzymać nożyczki i jak ich używać. Wskaż przedmioty mogące pokaleczyć skórę (igły itp.). Przypomnij, w jaki sposób przemieszczać się z ostrymi narzędziami.

Przed rozpoczęciem nauki szycia warto także zaopatrzyć się w specjalne igły dla dzieci. Wykonane są z lekkiego plastiku i posiadają tępą końcówkę, a także duże oczko, przez które łatwiej dziecku przewlec włóczkę. Używając takich igieł, mamy pewność, że nasz maluszek nie zrobi sobie nieopatrznie krzywdy. Nie musimy się także obawiać o to, że dziecko pokłuje paluszki.

Ćwiczenia dla adeptów krawiectwa dostosowuj do wieku i umiejętności manualnych dziecka. Jednym z lepszych treningów szycia i cierpliwości jest przyszywanie guzików. W trakcie maluch ćwiczy precyzję i dokładność.

Z czego to się składa?

Zanim zaczniemy przygodę z szyciem, należy naszemu szkrabowi dobrze wytłumaczyć, na czym ono polega. W tym celu możemy rozpruć na kawałki starą część garderoby, z której nasz malec już wyrósł, a potem pozwolić dziecku samodzielnie dopasować do siebie elementy tych materiałowych puzzli. Później wspólnie spróbujcie je połączyć za pomocą nici i poćwiczcie na nim ściegi.

Dziecięca maszyna do szycia

Jeśli naszemu dziecku spodobały się pierwsze próby szycia, to warto zainwestować w dziecięcą maszynę do szycia. Taki sprzęt nie tylko bezpiecznie wprowadzi go w świat tworzenia własnych ubrań, lecz także rozwinie jego zainteresowania. Szycie na maszynie dla dzieci jest proste w obsłudze i zaprojektowane specjalnie dla niecierpliwych rączek naszych szkrabów.

Na grafice: 1. Maszyna do szycia dla dzieci w zestawie z żelazem, 35,88 zł

Szyjemy misia

Wszyscy dobrze wiedzą, że dzieci kochają misie – pluszowe maskotki to element każdego dzieciństwa. Stworzenie takiego misia to doskonała zabawa dla każdego malucha. Do jego przygotowania potrzebne nam będą jedynie proste kształty wycięte z materiału, a także wata i guziki na oczka. Uszycie maskotki to dla maluchów nie lada wyzwanie. Przede wszystkim muszą dokładnie połączyć ze sobą wszystkie krawędzie, przy czym nieodzowna będzie pomoc mamy. Taki pluszak wart jest jednak zachodu - stworzony własnoręcznie przez nasze dziecko, będzie przez nie kochany podwójnie.

Ozdabiamy torebkę na zakupy

Popularne materiałowe torby to nieodzowny atrybut większości zakupów. Choć w sklepach dostępne są one w wielu różnych deseniach i motywach, jednak do naszej zabawy potrzebne nam będą „szmacianki” jednokolorowe, najlepiej w jasnych barwach. Ze skrawków materiałów powycinajmy zawczasu różne wzorki dla naszych dzieci – mogą to być kwiaty, misie, chmurki, a dla starszych chłopców np. kontury samochodów. Z dostępnej puli ozdób pozwólmy naszym pociechom samodzielnie wybrać i umiejscowić dekorację na torebce, a następnie pomóżmy im je przyszyć. Taka spersonalizowana torba doskonale nadaje się na codzienne zakupy, a każda mama będzie ją nosić z prawdziwą dumą!

Na grafice: 1. Dziecięcy zestaw do szycia, 38,92 zł

Prezent dla 3 latki

Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

2022-06-10
Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.