Data modyfikacji:

Bezpieczeństwo dziecka na rowerze i na rolkach

Autor:

Rower i rolki to bardzo dobra zabawa, dzięki której dzieciaki są aktywne i spędzają czas na świeżym powietrzu. Podczas sezonu rowerowego należy uczulić maluchy na wiele ważnych kwestii. Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze i na rolkach. Przygotuj malca na samodzielne przejażdżki.

Im starsze dziecko, tym trudniej je upilnować. Będzie coraz częściej chodzić na rower i na rolki bez Twojego nadzoru. Dlatego niezmiernie ważne jest przygotowanie go do poruszania się w ruchu miejskim i drogowy. Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze i na rolkach.

1. Rozmawiaj o zagrożeniach i przepisach

Dzieci nie mają z reguły świadomości czyhających na nie niebezpieczeństw. Brak wyobrażenia o ryzyku może prowadzić do groźnych sytuacji. Dlatego jak najczęściej rozmawiaj o tym z maluchem - nie strasz go, a instruuj, jak powinien zachować się w danym momencie, np. jak postępować, gdy spadnie się z roweru lub zdarzy się inny wypadek. Dzięki temu urwis będzie bardziej uważny, a po zdarzeniu nie spanikuje.

Bardzo ważne jest także zapoznawanie malców z przepisami ruchu drogowego. Pokazuj im podstawowe znaki drogowe i objaśniaj ich znaczenie. Naucz je zachowania przy ulicy oraz przed przejściem dla pieszych i przejazdem rowerowym. Pomogą Ci w tym Twoje własne doświadczenia oraz książeczki dla dzieci.

Zabawki i książeczki pomagające dzieciom przyswoić zasady ruchu drogowego

Na grafice: 1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, 125 zł

2. Wspólne przejażdżki

Zanim Twój maluch pojedzie na swoją pierwszą, samodzielną przejażdżkę, zabierz go na serie jazd kontrolnych. Podczas nich upewnisz się, jak maluch radzi sobie na rowerze i/lub rolkach, będziesz mogła pokazać mu, jak zachować się na drodze, gdzie wolno, a gdzie nie wolno jeździć itp. Warto urządzać takie wycieczki również później.

3. Kask

Dla dorosłych nie ma bezwzględnego nakazu jazdy w kasku, jednak "przywilej" ten nie dotyczy dzieci (wszystkim dorosłym radzimy przekonać się do kasków). Upewnij się, czy jest on dobrze dopasowany do głowy szkraba (nie uciska, nie zsuwa się na oczy). Jeśli pociecha nadal go nie ma, to koniecznie nadrób zakupowe zaległości. Odpowiednie ochronne nakrycie głowy uchroni maluchy przed ciężkimi urazami (nie raz kask uratował życie!).

4. Dodatkowe zabezpieczenia

Małych rowerzystów i rolkarzy (w szczególności młodszych stażem) radzimy zaopatrzyć w dodatkowe zabezpieczenia w postaci ochraniaczy na łokcie, kolana i dłonie (rękawiczki). W razie upadku dziecko nie nabawi się bolesnych stłuczeń, otarć i ran.

5. Odblaski

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest widoczne na rowerze lub rolkach dla innych uczestników ruchu? No cóż, nie zawsze tak jest. Gorsze warunki pogodowe, zmierzch lub bardzo ostre słońce ograniczają widoczność. Nie można zakładać od razu czarnego scenariusza, ale trzeba pamiętać, że malec może zostać zauważony zbyt późno przez kierowców czy innych rowerzystów. Odblaskowe elementy na odzieży zwiększają szansę na szybką reakcję pozostałych uczestników ruchu.

Na grafice: 1. Samozaciskowa opaska odblaskowa, 1,24 zł

6. Serwis sprzętu

Nowy czy stary, często czy rzadko używany - bez względu na wszystko musisz regularnie kontrolować stan techniczny sprzętu. Upewnij się, czy kółka rolek nie są rozregulowane, zapięcia dobrze trzymają i czy but ma dobry rozmiar (stopa dziecka rośnie szybko). Podobnie sprawa ma się z rowerem: zawsze hamulce, działanie przerzutek i świateł, regulację kół, siodełka i kierownicy oraz przymocowanie pedałów. Niesprawny sprzęt stwarza duże ryzyko wypadku.

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

2022-12-07
Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej - coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie ...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.