Im starsze dziecko, tym trudniej je upilnować. Będzie coraz częściej chodzić na rower i na rolki bez Twojego nadzoru. Dlatego niezmiernie ważne jest przygotowanie go do poruszania się w ruchu miejskim i drogowy. Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze i na rolkach.
Dzieci nie mają z reguły świadomości czyhających na nie niebezpieczeństw. Brak wyobrażenia o ryzyku może prowadzić do groźnych sytuacji. Dlatego jak najczęściej rozmawiaj o tym z maluchem - nie strasz go, a instruuj, jak powinien zachować się w danym momencie, np. jak postępować, gdy spadnie się z roweru lub zdarzy się inny wypadek. Dzięki temu urwis będzie bardziej uważny, a po zdarzeniu nie spanikuje.
Bardzo ważne jest także zapoznawanie malców z przepisami ruchu drogowego. Pokazuj im podstawowe znaki drogowe i objaśniaj ich znaczenie. Naucz je zachowania przy ulicy oraz przed przejściem dla pieszych i przejazdem rowerowym. Pomogą Ci w tym Twoje własne doświadczenia oraz książeczki dla dzieci.
Na grafice: 1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, 125 zł
Zanim Twój maluch pojedzie na swoją pierwszą, samodzielną przejażdżkę, zabierz go na serie jazd kontrolnych. Podczas nich upewnisz się, jak maluch radzi sobie na rowerze i/lub rolkach, będziesz mogła pokazać mu, jak zachować się na drodze, gdzie wolno, a gdzie nie wolno jeździć itp. Warto urządzać takie wycieczki również później.
Dla dorosłych nie ma bezwzględnego nakazu jazdy w kasku, jednak "przywilej" ten nie dotyczy dzieci (wszystkim dorosłym radzimy przekonać się do kasków). Upewnij się, czy jest on dobrze dopasowany do głowy szkraba (nie uciska, nie zsuwa się na oczy). Jeśli pociecha nadal go nie ma, to koniecznie nadrób zakupowe zaległości. Odpowiednie ochronne nakrycie głowy uchroni maluchy przed ciężkimi urazami (nie raz kask uratował życie!).
Małych rowerzystów i rolkarzy (w szczególności młodszych stażem) radzimy zaopatrzyć w dodatkowe zabezpieczenia w postaci ochraniaczy na łokcie, kolana i dłonie (rękawiczki). W razie upadku dziecko nie nabawi się bolesnych stłuczeń, otarć i ran.
Wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest widoczne na rowerze lub rolkach dla innych uczestników ruchu? No cóż, nie zawsze tak jest. Gorsze warunki pogodowe, zmierzch lub bardzo ostre słońce ograniczają widoczność. Nie można zakładać od razu czarnego scenariusza, ale trzeba pamiętać, że malec może zostać zauważony zbyt późno przez kierowców czy innych rowerzystów. Odblaskowe elementy na odzieży zwiększają szansę na szybką reakcję pozostałych uczestników ruchu.
Na grafice: 1. Samozaciskowa opaska odblaskowa, 1,24 zł
Nowy czy stary, często czy rzadko używany - bez względu na wszystko musisz regularnie kontrolować stan techniczny sprzętu. Upewnij się, czy kółka rolek nie są rozregulowane, zapięcia dobrze trzymają i czy but ma dobry rozmiar (stopa dziecka rośnie szybko). Podobnie sprawa ma się z rowerem: zawsze hamulce, działanie przerzutek i świateł, regulację kół, siodełka i kierownicy oraz przymocowanie pedałów. Niesprawny sprzęt stwarza duże ryzyko wypadku.