Data modyfikacji:

Ukąszenia owadów: jak im zapobiegać? Jak rozpoznać?

Wiosna, lato, jesień… Jeśli mieszkasz na wsi, atakują jak szalone. W mieście – wieczorem nie udasz się na spokojny spacer do parku bez należytej ochrony. A nad jeziorami – wprost ciężko się od nich odgonić. Nie sztuka sezon ciepły przetrwać w budynku. Lubisz korzystać ze świeżego powietrza, ale nie wracać przegranym z pola bitwy z komarami, osami i meszkami? Chcesz chronić swoje dziecko przed swędzeniem, puchnięciem i rozdrapywaniem ranek? Dziś bierzemy na swe barki gorący, wakacyjny temat: ukąszenia owadów. Jak im zapobiegać́? Jak rozpoznać? Dowiesz się wszystkiego, co zapewni komfort tobie i twojemu dziecku podczas swobodnego hasania po dworze.
ukaszenie owadow

Ukąszenia owadów – jakie są rodzaje?

Jeśli mieszkasz w Polsce, z pewnością najczęściej twoją zmorą są komary, osy i pszczoły oraz meszki. Omówimy po krótce każde z nich, abyś wiedział, co ugryzło Twoje dziecko, byś mógł szybko i odpowiednio zareagować.
  • Komary – zmiany ułożone są asymetrycznie na całym ciele. Najczęściej w miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i obrzęk z towarzyszącym świądem. Objawy ustają w ciągu 48 godzin.
  • Osy i pszczoły – biała plamka z czerwoną obwódką jest znakiem, że dziecko użądliła pszczoła albo osa. Obrzęk, zaczerwienienie i stwardnienie skóry będą widoczne i wyczuwalne nawet przez kilka (a nawet kilkanaście) dni. Obejrzyj, czy w ciele nie zostało żądło. Osa atakuje nawet, jeśli nie była do tego sprowokowana i może powtórzyć użądlenie nawet kilkukrotnie. Pszczoła ginie w momencie wkłucia i zostawia w skórze dziecka żądło z jadem. Usuń je delikatnie. Szczególną ostrożność przyłóż do usunięcia woreczka z jadem, bo gdy go nieopatrznie naruszysz, do skóry malucha przedostanie się kolejna porcja substancji.
  • Meszki – swędzi, boli, spory obrzęk. Jedno z najbardziej niemiłych dla dziecka ukąszeń owadów, od których ciężko się odgonić.

Jakie objawy dają ukąszenia owadów u dzieci?

Obrzęk, świąd, zaczerwienienie. Rumień. Bąbel. To typowe i nieuniknione. Oprócz nich może pojawić się wstrząs anafilaktyczny u dziecka uczulonego na substancje, które po ugryzieniu przez owada dostają się do skóry malucha. To samo dotyczy dorosłego. Czasem może wystąpić pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Najczęściej wszystkie niedogodności znikają w 48 godzin od momentu ukąszenia albo w kilka dni – to w przypadku ataku pszczoły i osy.

Kiedy udać się do lekarza, gdy ukąszenia owadów doskwierają dziecku?

Jeśli twój maluch przez wiele dni uskarża się na niedogodności powstałe po ukąszeniu przez owada, udaj się do lekarza. Gdy wystąpi obrzęk o średnicy powyżej 10 cm, a powstał on po ataku pszczoły lub osy, być może twoje dziecko ma uczulenie na jad tych owadów. Wtedy należy udzielić mu specjalistycznej pomocy doraźnej, a następnie skierować na drogę diagnostyki alergologicznej. Jeśli ukąszenie nastąpiło w wargę, szyję, gardło lub błony śluzowe układu oddechowego, czujnie obserwuj, czy dziecko nie ma problemów z oddychaniem, mówieniem i przełykaniem. W przypadku złego samopoczucia malucha, świszczącego oddechu, chrypki, wezwij pogotowie ratunkowe lub udaj się do najbliższego szpitala na izbę przyjęć.

Ukąszenia owadów – domowe sposoby na letni czas

Są sposoby, jakimi można radzić sobie z inwazją owadów w okresie letnim. Podajemy je, abyś chronił siebie i dziecko przed swędzącymi ukąszeniami.
  • Moskitiery w oknach – czyli zwalczanie owadów w domu – prewencji krok pierwszy. Tylko wtedy masz gwarancję, że żaden wróg nie wleci do mieszkania.
  • Olejki eteryczne, których owady nie znoszą – naturalne produkty należą do najbardziej efektowych w walce z komarami, meszkami i kleszczami. Komara odstraszysz olejkami eterycznymi: lawendowym, miętowym, cytrynowym i eukaliptusowym. Kleszcze „boją się” olejków: lawendowego, cedrowego, z drzewa herbacianego i geranium.
  • Jeśli chcesz zrobić domowy środek przeciw ukąszeniom owadów – skuteczny preparat z naturalnych składników – to wykorzystaj prosty przepis z użyciem olejków eterycznych. Nałóż go na skórę około 30 minut przed wyjściem. Połącz: dwie łyżki oleju bazowego (olej: kokosowy, ze słodkich migdałów, z pestek winogron) z kombinacją od 3 do 5 olejków eterycznych w ilości 10-20 kropli łącznie. Wydajność mikstury wzrasta, gdy mieszasz różne olejki, ale jeśli dysponujesz tylko jednym, to również osiągniesz wysoką skuteczność odstraszania owadów domowymi sposobami.
  • Ubieraj się w jasne kolory – sposób na zwalczanie owadów – może to zabrzmi mało praktycznie, ale idąc w teren, gdzie spotykasz komary, meszki i kleszcze, wkładaj sobie i dziecku ubrania w jasnych kolorach. Na takich bowiem bardzo łatwo zaobserwujesz przechadzającego się kleszcza i prędko go przegonisz.
  • Zwalczanie owadów w ogrodzie – na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomagają w eliminacji ilości komarów, meszek, a nawet kleszczy w przydomowym ogrodzie. Warto, byś rozważył sposób ochrony, który odpowiada najbardziej tobie i twojej rodzinie.
  • Opaska przeciw komarom dla dzieci – to dodatkowe zabezpieczenie malucha przed ugryzieniami, przydatne zwłaszcza, jeśli dużo czasu spędzacie na świeżym powietrzu, a twoje dziecko wyjątkowo opornie poddaje się spryskiwaniu sprayami.
  • Spray przeciw komarom i meszkom – środek przeciw ukąszeniom owadów dobierz w zależności od wieku dziecka. Skóra malucha jest bardzo wrażliwa na działanie substancji chemicznych i może zareagować odczynem alergicznym. Przed nałożeniem na dziecko wybranego preparatu, zapoznaj się dokładnie z informacjami, które na opakowaniu umieszcza producent, i bezwzględnie stosuj się do odstępu czasowego między kolejnymi zalecanymi aplikacjami środka na skórę.
Autor: Ewa Doniec