Ukąszenia owadów – jakie są rodzaje?
Jeśli mieszkasz w Polsce, z pewnością najczęściej twoją zmorą są komary, osy i pszczoły oraz meszki. Omówimy po krótce każde z nich, abyś wiedział, co ugryzło Twoje dziecko, byś mógł szybko i odpowiednio zareagować.
- Komary – zmiany ułożone są asymetrycznie na całym ciele. Najczęściej w miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i obrzęk z towarzyszącym świądem. Objawy ustają w ciągu 48 godzin.
- Osy i pszczoły – biała plamka z czerwoną obwódką jest znakiem, że dziecko użądliła pszczoła albo osa. Obrzęk, zaczerwienienie i stwardnienie skóry będą widoczne i wyczuwalne nawet przez kilka (a nawet kilkanaście) dni. Obejrzyj, czy w ciele nie zostało żądło. Osa atakuje nawet, jeśli nie była do tego sprowokowana i może powtórzyć użądlenie nawet kilkukrotnie. Pszczoła ginie w momencie wkłucia i zostawia w skórze dziecka żądło z jadem. Usuń je delikatnie. Szczególną ostrożność przyłóż do usunięcia woreczka z jadem, bo gdy go nieopatrznie naruszysz, do skóry malucha przedostanie się kolejna porcja substancji.
- Meszki – swędzi, boli, spory obrzęk. Jedno z najbardziej niemiłych dla dziecka ukąszeń owadów, od których ciężko się odgonić.
Jakie objawy dają ukąszenia owadów u dzieci?
Obrzęk, świąd, zaczerwienienie. Rumień. Bąbel. To typowe i nieuniknione. Oprócz nich może pojawić się wstrząs anafilaktyczny u dziecka uczulonego na substancje, które po ugryzieniu przez owada dostają się do skóry malucha. To samo dotyczy dorosłego. Czasem może wystąpić pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Najczęściej wszystkie niedogodności znikają w 48 godzin od momentu ukąszenia albo w kilka dni – to w przypadku ataku pszczoły i osy.
Kiedy udać się do lekarza, gdy ukąszenia owadów doskwierają dziecku?
Jeśli twój maluch przez wiele dni uskarża się na niedogodności powstałe po ukąszeniu przez owada, udaj się do lekarza. Gdy wystąpi obrzęk o średnicy powyżej 10 cm, a powstał on po ataku pszczoły lub osy, być może twoje dziecko ma uczulenie na jad tych owadów. Wtedy należy udzielić mu specjalistycznej pomocy doraźnej, a następnie skierować na drogę diagnostyki alergologicznej.
Jeśli ukąszenie nastąpiło w wargę, szyję, gardło lub błony śluzowe układu oddechowego, czujnie obserwuj, czy dziecko nie ma problemów z oddychaniem, mówieniem i przełykaniem. W przypadku złego samopoczucia malucha, świszczącego oddechu, chrypki, wezwij pogotowie ratunkowe lub udaj się do najbliższego szpitala na izbę przyjęć.