Data publikacji:

Jak zrobić masę solną?

Masa solna to doskonały sposób na zabawę dla małych dzieci. Przyrządza się ją jedynie z trzech składników – mąki, soli i wody, dlatego jest całkowicie bezpieczna dla maluchów. Możesz dodać do niej również naturalne barwniki, aby była kolorowa. Jak zrobić masę solną? Sprawdź w artykule!

Sprawdź również, jakie zalety mają klocki LEGO

jak zrobić masę solną

Jak zrobić masę solną? Potrzebne składniki

Masa solna to świetny sposób na zabawę, który nigdy się nie starzeje. Dzieciaki mogą lepić z niej figurki, świeczki, a nawet ozdoby do domu bez żadnego ryzyka dla zdrowia. Masa solna składa się zaledwie z trzech składników – mąki, wody oraz soli. Dlatego też jest w 100% bezpieczna, mogą się nią bawić nawet maluchy.

Nawet gdy dziecko weźmie nieco masy do ust, nic złego się nie stanie. Jeśli chcesz zapewnić swoim pociechom ciekawą i kreatywną zabawę, koniecznie dowiedz się, jak zrobić masę solną.

Do przygotowania domowej masy solnej będą potrzebne jedynie trzy składniki:

  • mąka pszenna,
  • sól kuchenna,
  • woda.

Poniżej opisujemy, jak przyrządzić masę o idealnej konsystencji.

Jak zrobić masę solną krok po kroku? Przepis

Jak zrobić masę solną? Przygotuj mąkę oraz sól w proporcjach 2:1. Jeśli weźmiesz dwie szklanki mąki pszennej, musisz dodać do niej jedną szklankę soli. Wsyp suche składniki do miski i dobrze wymieszaj.

Następnie dolewaj do niej chłodną wodę, cały czas mieszając. Najpierw dodaj niewielką ilość, a potem dolewaj więcej płynu, tak aby gotowa masa miała konsystencję ciasta na pierogi. Powinna łatwo odchodzić od rąk. Nie może ani się rozpadać, ani przyklejać do dłoni oraz palców.

Masę solną możesz przygotować w klasycznej, białej wersji, a następnie pomalować po wypieczeniu. Możesz także dodać do niej naturalne barwniki – taka kolorowa masa na pewno spodoba się dzieciakom. Aby uzyskać różowy kolor, dodaj do mieszanki nieco koncentratu z buraków. Kurkuma zafarbuje masę na żółto, kakao – na brązowo, a spirulina lub zielona herbata matcha – na zielono.

Możesz spróbować także dodać do masy nieco słodkiej papryki, aby uzyskać produkt w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać czarną miksturę, dodaj do masy nieco węgla aktywnego. Eksperymentuj z kolorami!

Z gotowej masy możesz lepić z dzieciakami dowolne figurki, ozdoby do domu czy też inne ciekawe kształty. Gdy już będą gotowe, należy je pozostawić do wyschnięcia (np. na kaloryferze) lub upiec w piekarniku. Figurki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do około 100 stopni Celsjusza. Susz je przez około 2-3 godziny w zależności od wielkości figurek.

Jak zrobić figurki z masy solnej?

Jakie figurki można zrobić z masy solnej? Opcji jest mnóstwo! Dzieciaki mogą lepić z niej zwierzątka lub ulubione postaci z bajek. Świetną opcją jest także lepienie z masy solnej ozdób świątecznych. Możesz również stworzyć z dzieciakami ozdoby do domu z masy solnej – świeczniki, płaskorzeźby, kwiatki lub serduszka. Maluchom na pewno spodoba się opcja odciskania w masie własnych rączek czy łapek czworonogów.

Figurki upieczone z jasnej masy solnej można następnie pomalować. Świetnie sprawdzą się zwykłe farbki plakatowe. Możecie także dokleić do nich cekiny, wstążeczki lub inne ozdoby za pomocą gorącego kleju.

Co zamiast masy solnej?

Nie chcesz przyrządzać domowej masy solnej? Nic nie szkodzi! W internecie możesz kupić gotową masę, którą będą mogły bawić się dzieciaki. Inną opcją jest po prostu zakup ciastoliny, która również ma bezpieczny, dobry skład. W sklepach (np. na Ceneo.pl) znajdziesz mnóstwo gotowych zestawów, które pozwolą dzieciakom wykonać ciastolinowe budowle, desery i ozdoby. Życzymy udanej zabawy!

Autorka: Olga Wacholc