Chcesz, żeby twoje dziecko więcej czasu spędzało na świeżym powietrzu? Jeśli twój przydomowy ogród ma się stać miejscem zabaw dla twojej pociechy, musisz go odpowiednio zaaranżować. Sprawdź, jaką huśtawkę ogrodową dla dziecka wybrać.
Na początek zastanówmy się, jaki materiał będzie najlepszy. Do wyboru masz kilka opcji, ale najpopularniejsze jest drewno. Drewniane huśtawki ogrodowe dla dzieci świetnie komponują się z zielenią ogrodów, dlatego jeśli zależy ci na estetyce, warto zdecydować się właśnie na ten materiał, który przy odpowiedniej konserwacji jest bardzo trwały. Dzięki temu wybrany model będzie służyć do zabawy twoim dzieciom przez długi czas.
Druga opcja to huśtawki metalowe. Są bardzo wytrzymałe i w zasadzie nie ma z nimi zbyt wiele kłopotu. Jeśli są zabezpieczone warstwą antykorozyjną, nie musisz ich odmalowywać co sezon. Mają jeden minus – pod wpływem intensywnego słońca metal może się bardzo nagrzewać.
Przeczytaj również: Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu
Kolejna możliwość to modele wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej są wielokolorowe, dlatego mogą dawać niekorzystny efekt w stylizacji ogrodu. Co więcej, jeśli huśtawka będzie stała w otwartym słońcu, to prędzej czy później jej barwy spłowieją. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku metalu, tworzywo sztuczne będzie się mocno nagrzewać. Materiał ten jest za to łatwy w utrzymaniu w czystości i odporny na deszcz.
Jeśli planujesz zakup huśtawki ogrodowej dla dziecka, warto pójść o krok dalej. Każdy rodzic wie, że maluchy szybko się nudzą, więc żeby urozmaicić zabawę w ogrodzie, dobrym pomysłem jest wybór modelu wyposażonego w dodatkowe drabinki, zjeżdżalnie czy liny do podciągania. Dzięki temu możliwa będzie wspólna zabawa z rodzeństwem lub rówieśnikami, gdy wasz odgród odwiedzą goście razem z dziećmi.
Jeśli zabawa na świeżym powietrzu ma być udana, to przede wszystkim musi być bezpieczna. Aby zyskać pewność, że twojemu maluchowi nic nie zagraża podczas huśtania, zwróć uwagę, czy wybrana przez ciebie huśtawka ma atesty i spełnia normy odpowiednie dla placów zabaw. Warto też przyjrzeć się konstrukcji. Narożniki czy ostre krawędzie powinny być zabezpieczone np. za pomocą gumowych nakładek.
W przypadku huśtawek ogrodowych dla najmłodszych dzieci zwróć też uwagę na dodatkowe zabezpieczenia. Chodzi o pasy bezpieczeństwa i solidne oparcie, które uchronią malucha przed upadkiem.
Gdy już zdecydujesz się na konkretny model, musisz wybrać miejsce, w którym ją zamontujesz. Dobrym rozwiązaniem jest osadzenie huśtawki w taki sposób, aby była widoczna z tarasu czy miejsca, w którym wypoczywasz w ogrodzie. Dzięki temu zawsze będziesz mieć maluchy na oku i gdyby zabawa okazała się zbyt szalona, szybko zareagujesz.
Kolejna ważna rzecz to podłoże. Najlepiej, aby miejsce w najbliższym otoczeniu huśtawki ogrodowej dla dziecka i bezpośrednio pod nią było wysypane piaskiem. Gdyby maluch spadł, piasek zamortyzuje upadek, a tym samym zmniejszy się ryzyko, że twoje dziecko zrobi sobie krzywdę. Innym rozwiązaniem może być po prostu trawa. Zdecydowanie unikaj miejsc w bezpośrednim pobliżu tarasu, skalniaków czy tam, gdzie ustawione są donice ogrodowe.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny