Data modyfikacji:

Jaki rower dla 5-latka? Jaki będzie najlepszy?

Biega, skacze i tańczy, a w przerwach się wspina – 5-latek to zazwyczaj „żywe srebro”, które nie wyobraża sobie dnia bez sporej porcji ruchu. Warto tę energię wykorzystać i sprawić maluchowi najlepszy z prezentów, czyli… rower. Jaki rower dla 5-latka będzie jednak najlepszy? Jak kupić taki pojazd, by rzeczywiście cieszył, a nie sprawiał kłopoty?
jaki rower dla 5 latka
Biegowy? Trójkołowy? Nic z tych rzeczy – rower dla chłopca 5 lat albo dla dziewczynki w takim wieku to już, oczywiście, tylko i wyłącznie ten klasyczny.

Mogłoby się wydawać, że zakup takiego pojazdu to bułka z masłem, jednak w praktyce istnieje mnóstwo drobiazgów, na które warto zwrócić uwagę. Nie lekceważmy ich – idealne dopasowanie roweru rozwinie miłość do jazdy, z kolei nieodpowiedni pojazd może do niej zniechęcić na wiele lat. Sprawdź także inny pomysł na prezent dla 5 latka - gry i zabawki kreatywne mogą okazać się świetną alternatywą.

Jaki rowerek dla 5-latka?

Wielu rodziców sądzi, że kupując jednoślad dla dziecka, należy sugerować się przede wszystkim jego wiekiem. To błędne założenie – kilkulatki mogą być bardzo różne, więc to, co będzie odpowiednie dla jednego, nie musi pasować drugiemu.

Kluczowym parametrem będzie tutaj wzrost – to według niego należy wybierać rower dla 5-latka. Ile cali powinny mieć koła dla dziecka mającego np. 110 cm, a ile dla takiego o wzroście 116 cm?

Jeżeli maluch ma od 95 do 122 cm wzrostu, to odpowiedni będzie dla niego rower z kołami 16 cali i obniżoną ramą. Jeśli natomiast nasza pociecha ma od 110 do 120 cm wzrostu, to właściwy rozmiar kół wynosi już 20 cali, z kolei rama powinna mieć 11, 12 lub 13 cali.

Te wytyczne mogą oczywiście sprawiać nieco problemów, bo o ile maluch ma 100 centymetrów wzrostu, sprawa jest jasna. Co jednak, jeżeli wpisuje się w obie „ramki”, bo jego wzrost wynosi 116 cm?

Tutaj z pomocą przychodzi nam odmierzenie wysokości kroku – najniższe ustawienie siodełka nie może tej długości przekraczać. W praktyce wygląda to tak:
 • długość kroku do 50 cm: koła 16 cali, rama obniżona,
 • długość kroku od 51cm do 54 cm: koła 20 cali, rama 11 cali,
 • długość kroku od 55 cm do 57 cm: koła 20 cali, rama 12 cali,
 • długość kroku od 57 cm do 60 cm: koła 20 cali, rama 13 cali.
Uwaga! Wzrostu dziecka nie „mierzymy” noszonymi przez niego ubrankami. Malec może nosić ubrania w rozmiarze 116, ale w rzeczywistości mieć np. 110 cm wzrostu.

Jaki rower dla 5-latka? Dopracowany w szczegółach!

Wiesz już, jaki rower dla 5-latka będzie najlepszy, jeśli uwzględni się najważniejsze wymiary. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
 • Waga pojazdu

  Zasada jest prosta – im lżejszy rower, tym łatwiej będzie dziecku nim manewrować czy podnieść go po upadku. Do wyboru mamy pojazdy z metalową albo aluminiową ramą, przy czym zdecydowanie lżejsze są oczywiście te drugie.

 • Hamulce

  Powinny być łatwe w użyciu, tj. reagować na nawet delikatne zaciśnięcie małych rączek.

 • Wykończenie

  Musi być solidne – źle przykręcone elementy albo wykończenia z tandetnych materiałów obniżają bezpieczeństwo bawiącego się dziecka.

 • Osłona łańcucha

  Jaki rowerek dla 5 latka będzie służył dłużej? Oczywiście taki, któremu niegroźne będą wielokrotne upadki. Warto więc wybrać model z osłoną łańcucha. Taki element dodatkowo chroni przed wkręceniem się w łańcuch nogawki spodni.

 • Atrakcyjny wygląd

  Musimy wziąć pod uwagę wygląd – zarówno gdy kupujemy jednoślad dla chłopca, jak i rower dla dziewczynki. 5 lat to wiek, w którym zwraca się uwagę na szczegóły – kolorowy i głośny klakson, koszyczek, kolor albo bajkowy motyw.

Rowerek dla 5-latka – ranking

Na rynku znajdziemy setki modeli rowerów dla dzieci. W dokonaniu wyboru pomogą nam rankingi. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne jednoślady dla maluchów na Ceneo.

Jaki rower dla 5 latka to najlepszy wybór? - najczęściej zadawane pytania

Jaki rower dla 5 latka do nauki jazdy?
Dla 5-latka, który dopiero uczy się jeździć na rowerze, najlepszy będzie lekki i niski rower. Taki rower jest łatwy do prowadzenia i pozwala dziecku na stopniowe opanowywanie umiejętności jazdy.

Czy rower dla 5-latka powinien mieć koła boczne?
W przypadku dziecka, które dopiero zaczyna uczyć się jeździć na rowerze, koła boczne mogą być bardzo pomocne. Pozwalają one na stabilne utrzymanie równowagi i minimalizują ryzyko upadku, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka. Z czasem, kiedy dziecko nabierze pewności siebie i opanuje umiejętność jazdy, można stopniowo zdejmować koła boczne.

Czym się kierować przy zakupie roweru dla 5-latka?
Przy wyborze roweru dla 5-latka warto kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim rower powinien być odpowiedniej wielkości dla dziecka, czyli niski i lekki. Istotne są także jakość wykonania i trwałość roweru, aby mógł służyć przez kilka lat. Ważne jest także, aby rower był wygodny i ergonomiczny, dostosowany do budowy ciała dziecka. Ostatecznie, warto zwrócić uwagę na kolor i wzornictwo roweru, które powinny przypaść do gustu dziecku i zwiększyć jego motywację do nauki jazdy.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.