Data modyfikacji:

Jakie rowerki biegowe dla dzieci? Które wybrać?

Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na zdrowie dzieci – dlatego warto zrobić wszystko, by maluchy się ruszały. Pomóc w tym może rowerek biegowy, które jest nie tylko źródłem świetnej zabawy, ale i pojazdem poprawiającym koordynację ruchową i równowagę. Jakie rowerki biegowe dla dzieci są najlepsze? Na co zwracać uwagę podczas zakupu pojazdu?

rowerki biegowe
Mówiliśmy już o tym, jaki rower dla 4-latka kupić? dlatego tym razem bliżej przyjrzymy się rowerkom biegowym. 

Rowerek biegowy dla dziecka – jaki wybrać?

To bardzo dobrze, że zadajesz sobie pytanie, jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka. Źle dobrany skutecznie przekreśli szanse malucha na radosne śmiganie, a może i zniechęcić do korzystania z pojazdu na dłuższy czas. Oto kilka ważnych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jaka wielkość rowerka biegowego?

Aby dziecko mogło swobodnie szusować, wielkość rowerka musi być odpowiednia – innymi słowy, nogi malucha powinny być ugięte w kolanach, a stopy swobodnie dotykać ziemi. Z tego względu, a także dla możliwości dłuższego korzystania z zabawki, warto wybierać modele z jak największą regulacją wysokości siedziska.

Jaki wybrać rodzaj kółek?

Rowerki biegowe dla dzieci mają koła pompowane albo piankowe. Większość rodziców poleca te pierwsze, z uwagi na ich większą przyczepność do podłoża. Dodatkowo należy pamiętać, że na kołach piankowych dziecko łatwiej może się poślizgnąć, a upadek zawsze jest bolesny.

Który stelaż w rowerku biegowym?

Zanim udasz się na zakupy, dobrze zastanów się, jakie rowerki biegowe bardziej cię interesują – drewniane czy metalowe. Wbrew obiegowej opinii, te pierwsze wcale nie muszą być lżejsze i bardziej komfortowe dla dziecka. Nie zakładaj więc tego z góry i jeśli zależy ci na lekkim pojeździe, to po prostu sprawdź wagę kilku egzemplarzy. To, co natomiast trzeba przyznać rowerkom drewnianym, to to, że są zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Blokada skrętu w dziecięcych rowerkach

Powszechnie uważa się, że najlepsze rowerki biegowe dla dzieci mają całe mnóstwo udogodnień dla maluchów, w tym na przykład blokadę skrętu. W rzeczywistości jednak warto wybrać model z taką opcją tylko wtedy, jeśli dziecko ostrożnie podchodzi do aktywności fizycznej i ruchowych szaleństw. Jeśli jednak smyk jest szalenie aktywny, blokada skrętu może go denerwować i niepotrzebnie ograniczać.

Czy kupować rowerek biegowy z hamulcem?

Interesują cię tylko rowerki biegowe z hamulcem? To niepotrzebne ograniczenie ofert. Małe dziecko i tak nie będzie w stanie skoordynować korzystania z hamulca i jazdy, dlatego będzie hamowało nogami. To najprostsza, intuicyjna i skuteczna reakcja. 

Jakie akcesoria dokupić do rowerków biegowych dla dzieci?

Aby twoja pociecha było bezpieczna podczas jeżdżenia na rowerku, musisz zadbać nie tylko o odpowiednią wysokość pojazdu, ale także o niezbędne akcesoria. Zakup jakich dodatków warto rozważyć?

Przede wszystkim będzie to kask, który uchroni główkę w przypadku upadku. Kaski dla maluchów występują w przeróżnych wzorach i kolorach – wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar.

Dodatkowo można kupić malcowi specjalne ochraniacze, dzięki którym skóra kolan i łokci nie będzie narażona na uszkodzenia. Często można kupić je w zestawie z kaskiem.

Ile kosztują rowerki biegowe dla dzieci?

Ceny rowerków biegowych są bardzo różne – najtańsze modele to wydatek około stu złotych, z kolei na te „z wyższej półki” trzeba już wyłożyć nawet ponad tysiąc złotych.

Artykuły, które warto przeczytać:
 

Autorka: Karolina Wojtaś