Bo gdy dziecko nie wymawia R, każda próba wywołania tej głoski na siłę, może powodować utrwalenie wady!
Posłuchajcie Kasi, naszej znajomej logopedy: - Wiem, że gdy rodzic słyszy, jak rówieśnicy jego dziecka pięknie wymawiają głoskę R, a ono ciągle tylko "lowel" i "lowel", to mają ochotę coś z tym zrobić. Sądzą, że pomagają, prosząc dziecko, by wymówiło poprawnie wyraz z literką R. Rower krowa, rewolwer - to chyba złota trójka. Stanowczo jednak to odradzam, bo zamiast pożytku, przyniesie same szkody! Chodzi o to, że głoska R jest jedną z trudniejszych; powstaje wskutek wibracji przedniej części języka. Gdy męczymy dziecko, by powiedziało ROWER, a ono nie potrafi poprawnie wymówić R, będzie kombinowało i wywoła wibrację gdziekolwiek - w gardle czy na wardze, by tylko dać rodzicowi to, czego on tak bardzo pragnie. Gdy utrwali taką błędną wymowę, bo co chwilę będzie proszone o ten nieszczęsny rower, ciężko będzie później to skorygować. Dlatego zawsze powtarzam rodzicom i dziadkom - dajcie spokój dziecku i rower to co najwyżej mu kupcie! - mówi specjalistka.
Nie umiem mówić L i nigdy się nie nauczę! Nie każ mi tego robić! - powiedział kiedyś wściekły Dziedzic, gdy kolejny raz ktoś go nagabywał. I, szczerze mówiąc, wcale mu nie dziwię. Mnie prawdopodobnie też by w takich momentach szlag jasny trafiał.
Jest jeszcze drugi aspekt - dzieci szybko wyczuwają, że coś jest nie tak, skoro ciągle ktoś je prosi o wymowę jednego wyrazu czy litery. Orientują się, że robią to źle i mogą się na tym stanowisku okopać. - Nie umiem mówić L i nigdy się nie nauczę! Nie każ mi tego robić! - powiedział kiedyś wściekły Dziedzic, gdy kolejny raz ktoś go nagabywał. I, szczerze mówiąc, wcale mu nie dziwię. Mnie też by w takim momencie szlag jasny trafił.
Głoska R pojawia się bardzo różnie - są 3-latki, które pięknie sobie z nią radzą, są 5-latki, które tego jeszcze nie potrafią. Przyjmuje się, że granicą jest 6. rok życia. Jeżeli do tego czasu nie pojawi się R, albo pojawi się, ale jest wymawiane błędnie (jako L, Ł czy J), należy rozpocząć terapię logopedyczną.
Wiemy już, czego robić absolutnie nie powinniśmy. A jak możemy wspomóc dziecko, by łatwiej mu było wypowiedzieć głoskę R? Są ćwiczenia, które w takim wypadku można - o ile nie istnieją żadne inne wady wymowy - wykonywać w domu. Nasza logopedka poleca m.in.: