Data modyfikacji:

Dziecko nie mówi "R"? Nie każ powtarzać mu słowa "rower"!

Autor: Justyna Mazur

"A powiedz ROWER. No, spróbuj  - ROWERRRR. Nie? To może REWOLWER?" - takie teksty rzucają od czasu do czasu ciotki w kierunki Dziedzica. A mnie krew zalewa. Nie dlatego, że nie lubię rowerów czy rewolwerów. Dlatego, że robią mu w ten sposób krzywdę.

Bo gdy dziecko nie wymawia R, każda próba wywołania tej głoski na siłę, może powodować utrwalenie wady!

Posłuchajcie Kasi, naszej znajomej logopedy: - Wiem, że gdy rodzic słyszy, jak rówieśnicy jego dziecka pięknie wymawiają głoskę R, a ono ciągle tylko "lowel" i "lowel", to mają ochotę coś z tym zrobić. Sądzą, że pomagają, prosząc dziecko, by wymówiło poprawnie wyraz z literką R. Rower krowa, rewolwer - to chyba złota trójka. Stanowczo jednak to odradzam, bo zamiast pożytku, przyniesie same szkody! Chodzi o to, że głoska R jest jedną z trudniejszych; powstaje wskutek wibracji przedniej części języka. Gdy męczymy dziecko, by powiedziało ROWER, a ono nie potrafi poprawnie wymówić R, będzie kombinowało i wywoła wibrację gdziekolwiek - w gardle czy na wardze, by tylko dać rodzicowi to, czego on tak bardzo pragnie. Gdy utrwali taką błędną wymowę, bo co chwilę będzie proszone o ten nieszczęsny rower, ciężko będzie później to skorygować. Dlatego zawsze powtarzam rodzicom i dziadkom - dajcie spokój dziecku i rower to co najwyżej mu kupcie! - mówi specjalistka.

Nie umiem mówić L i nigdy się nie nauczę! Nie każ mi tego robić! - powiedział kiedyś wściekły Dziedzic, gdy kolejny raz ktoś go nagabywał. I, szczerze mówiąc, wcale mu nie dziwię. Mnie prawdopodobnie też by w takich momentach szlag jasny trafiał.  

Jest jeszcze drugi aspekt - dzieci szybko wyczuwają, że coś jest nie tak, skoro ciągle ktoś je prosi o wymowę jednego wyrazu czy litery. Orientują się, że robią to źle i mogą się na tym stanowisku okopać. - Nie umiem mówić L i nigdy się nie nauczę! Nie każ mi tego robić! - powiedział kiedyś wściekły Dziedzic, gdy kolejny raz ktoś go nagabywał. I, szczerze mówiąc, wcale mu nie dziwię. Mnie też by w takim momencie szlag jasny trafił.

Kiedy R u dzieci

Głoska R pojawia się bardzo różnie - są 3-latki, które pięknie sobie z nią radzą, są 5-latki, które tego jeszcze nie potrafią. Przyjmuje się, że granicą jest 6. rok życia. Jeżeli do tego czasu nie pojawi się R, albo pojawi się, ale jest wymawiane błędnie (jako L, Ł czy J), należy rozpocząć terapię logopedyczną.

Dziecko nie wymawia R. Co robić?

Wiemy już, czego robić absolutnie nie powinniśmy. A jak możemy wspomóc dziecko, by łatwiej mu było wypowiedzieć głoskę R? Są ćwiczenia, które w takim wypadku można - o ile nie istnieją żadne inne wady wymowy - wykonywać w domu. Nasza logopedka poleca m.in.:

 • myjemy sufit, czyli oblizujemy podniebienie przy otwartych ustach
 • myjemy górne zęby, czyli dotykamy ich językiem od środka i na zewnątrz
 • przytrzymujemy na podniebieniu językiem kawałek opłatka albo chrupka kukurydzianego
 • udajemy jaszczura, czyli dotykamy językiem na przemian nosa i podbródka
 • udajemy  śpiewaczkę operową i szybko wymawiamy LALALALALAL i TDTDTDTDTD
 • kląskamy jak koń - najpierw coraz szybciej, później coraz wolniej
 • w sieci znajdziecie mnóstwo książek i gier wspomagających rozwój mowy dzieci; Alexander Gra logopedyczna, od 15,73 zł

  smycz dla dziecka za i przeciw

  Smycz dla dziecka: za i przeciw. Czy warto?

  2022-01-13
  Jeden z najbardziej kontrowersyjnych rodzicielskich gadżetów – smycz dla dziecka. Jedni go krytykują, mówiąc o lenistwie mamy czy taty, inni żarliwie bronią, powołując się na bezpieczeństwo. Z pewnością szelki są wygodnym sposobem na ujarzmienie aktywnego dziecka, z drugiej jednak strony, czy nie ograniczają jego wolności? Prawda jest taka, że rozwiązanie to może mieć swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie.
  Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

  Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

  2020-11-02
  Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
  przyjaciele oglądają telewizję

  Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

  2019-10-01
  Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
  bajki dla przedszkolaków

  Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

  2019-09-12
  Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
  dziecko nie chce chodzić do przedszkola

  Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

  2019-09-03
  Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
  Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

  Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

  2019-09-03
  Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?