Data modyfikacji:

Krzywy zgryz u dziecka - kiedy założyć aparat ruchomy?

Krzywe zęby mleczne u dziecka mogą zaburzyć jego pewność siebie. Nieleczone mogą pogłębiać nieprawidłowy zgryz. O piękny i zdrowy uśmiech warto walczyć już od najmłodszych lat. Chcesz wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na wizytę u ortodonty, ile kosztuje ruchomy aparat dla dzieci i jak długo dziecko musi go nosić? Przeczytaj.


krzywy zgryz

Aparat ruchomy - najważniejsze informacje

  1. Ruchomy aparat na zęby dla dziecka - kiedy założyć?
  2. Wskazania do założenia ruchomego aparatu na zęby dla dzieci
  3. Jak działa ruchomy aparat na zęby?
  4. Aparat ruchomy dla dziecka - cena
  5. Aparat ruchomy dla dziecka na NFZ - komu przysługuje refundacja?
  6. Jak długo w ciągu doby należy nosić ruchomy aparat na zęby?
  7. Czy noszenie ruchomego aparatu na zęby boli?
  8. Jak dbać o ruchomy aparat na zęby?
  9. Czy noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego wyklucza noszenie stałego aparatu na zęby w przyszłości?

Ruchomy aparat na zęby dla dziecka - kiedy założyć?

Zdejmowane aparaty ortodontyczne służą głównie do korekcji wad zgryzu w okresie rozwojowym, dlatego są bardzo popularne w leczeniu ortodontycznym dzieci. Najlepszy wiek do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego to 4-12 lat. Ruchomy aparat sprawdza się szczególnie wtedy, gdy dziecko ma mieszane uzębienie, czyli część zębów mlecznych i część stałych.

Wskazania do założenia ruchomego aparatu na zęby:

  • niewielka wada zgryzu;
  • mieszany charakter uzębienia (zęby stałe i mleczaki).

Jak działa ruchomy aparat na zęby?

Działanie ruchomego aparatu na zęby polega na wywoływaniu odpowiedniego napięcia na zęby przez druty aparatu. Dzięki temu na zęby działa precyzyjna i stała siła, co bezpośrednio wpływa na korekcję zgryzu. Napięcie jest regulowane za pomocą kluczyka. To dzięki niemu przyczepność aparatu do zębów może być modyfikowana w domu, bez konieczności wizyty u specjalisty. Częstotliwość podkręcania śruby aparatu jest indywidualna, ustala ją ortodonta.

Aparat ruchomy dla dziecka - cena

Koszt aparatu ruchomego to około 400-800 zł. Kwota zależy od tego, czy aparat ma być zakładany na jeden czy dwa łuki zębowe. Do tego należy dodać koszt pierwszej wizyty (około 100 zł), koszt wykonania wycisków i pantomogramu (około 200 zł) oraz kolejnych wizyt. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 4-6 tygodni. Koszt jednej wizyty u ortodonty to około 70-100 zł.

Aparat ruchomy dla dziecka na NFZ - komu przysługuje refundacja?

Wszystkim ubezpieczonym dzieciom poniżej 12. roku życia przysługuje darmowe leczenie ortodontyczne i darmowy ruchomy aparat ortodontyczny.

Jak długo w ciągu doby należy nosić ruchomy aparat na zęby?

Zdejmowany aparat na zęby przeważnie powinien być noszony przez ponad połowę doby. Oznacza to, że dziecko powinno go zakładać na całą noc i na kilka godzin w ciągu dnia.

Czy noszenie ruchomego aparatu na zęby boli?

Nie, noszenie aparatu jest całkowicie bezbolesne. Wszelkie dolegliwości i otarcia należy zgłaszać ortodoncie na wizycie.

Jak dbać o ruchomy aparat na zęby?

Aparat należy przechowywać w specjalnym pudełeczku, które można łatwo czyścić. Sam aparat należy myć za pomocą szczoteczki i pasty do zębów lub innych preparatów zalecanych przez specjalistę.

Czy noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego wyklucza noszenie stałego aparatu na zęby w przyszłości?

Tak i nie. Aparat ruchomy może wyleczyć niewielkie wady zgryzu, ale niestety nie poradzi sobie ze wszystkimi. Po wypadnięciu wszystkich zębów mlecznych i pojawieniu się zębów stałych, konieczne może się okazać dalsze leczenie ortodontyczne, ale za pomocą stałego aparatu na zęby, który niestety nie jest refundowany u dzieci w żadnym wieku.