Data publikacji:

Wybieramy łóżko dla nastolatka. Wygodne i w nowoczesnym wydaniu

Mówi się, że dzieci tak szybko rosną. Ani się obejrzysz, a twoja pociecha zacznie dojrzewać. Wraz z wejściem w wiek nastoletni warto odświeżyć pokój syna lub córki, aby stworzyć przestrzeń nie tylko do nauki, ale także do spędzania czasu ze znajomymi. Najważniejszy element wyposażenia? Łóżko dla nastolatka, który już wkrótce przestanie rosnąć. Stąd też potrzeba, aby było ono nie tylko wygodne i nowoczesne, ale także trwałe. Oto wskazówki, dzięki którym bez problemu znajdziesz fajne łóżko dla nastoletniej dziewczynki lub nastoletniego chłopca.
Smiling teenage boy relaxing on bed in front of laptop at leisure

Wymiary łóżka dla nastolatków – jaki rozmiar wybrać?

Na samym początku zdecyduj, czy interesuje cię pojedyncze, czy podwójne łóżko dla nastolatka. Najczęściej w pokoju młodzieżowym umieszcza się pierwszą opcję (lub ewentualnie rozkładany tapczan). Jakie wymiary powinien mieć nowy mebel, aby zapewnić twojemu dziecku maksymalny komfort?
Czytaj również: Jakie łóżko dla dwulatka?
Przyjęło się, że minimalne wymiary w przypadku łóżek dla nastolatków wynoszą 80 cm × 200 cm. Oczywiście, jeśli wolna przestrzeń na to pozwala, możesz śmiało kupić synowi lub córce większy model (szerszy lub dłuższy), zwłaszcza jeśli twoje dziecko jest np. bardzo wysokie. Znalezienie idealnego mebla nie powinno stanowić problemu, bo możesz wybierać zarówno z oferty młodzieżowej, jak i typowo sypialnianej, kupując np. łóżko dla nastolatka 120 cm × 200 cm.

Rama w łóżku dla nastolatków – nowoczesna czy klasyczna?

Gdy wybierzesz już idealny rozmiar łóżka dla nastoletniej dziewczynki czy nastoletniego chłopca, czas przyjrzeć się innym parametrom. Pierwszy z nich: rama, która odpowiada nie tylko za komfort użytkowania, ale także trwałość. W klasycznej wersji jest ona drewniana. Naturalny materiał jest od lat ceniony za swoją wytrzymałość i świetnie odnajduje się w każdym wnętrzu.
Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w sklepach meblowych jest np. metalowe łóżko dla 15-letniej dziewczynki. Nie bez powodu dajemy ją jako przykład – nastolatki chętnie ozdabiają ramę światełkami czy sztucznymi roślinami. Takie łóżko idealnie odnajdzie się w pokoju urządzonym w stylu romantycznym albo glamour.
Młodzieży może także spodobać się tapicerowane łóżko dla nastolatka. Szczególną uwagę warto zwrócić na mebel z dodatkowym zagłówkiem, który zapewnia maksimum wygody i wprowadza do pokoju przytulną atmosferę.
Przy wyborze ramy zwróć też uwagę na jej wysokość. Łóżka dla nastolatków nie powinny być ani za niskie, ani za wysokie. Optymalnie powinny sięgać około 50 cm nad podłogę (już z materacem).

Praktyczne rozwiązania w łóżkach dla nastolatków – na jakie zwrócić uwagę?

Dobrym rozwiązaniem w łóżku dla nastolatka jest wbudowany pojemnik na pościel, dzięki któremu twoje dziecko będzie w stanie zachować porządek w swoim pokoju. Może być on wysuwany lub dostępny po podniesieniu stelaża z materacem. Decyzja, która z tych opcji sprawdzi się najlepiej, zależy od indywidualnych preferencji twojego syna lub twojej córki.
Twoje dziecko będzie ci z pewnością wdzięczne za półki zintegrowane z łóżkiem. Nie muszą być duże – wystarczy, że można położyć na nich telefon lub butelkę z piciem. Równie praktycznym rozwiązaniem jest wysuwany materac, idealny w sytuacji, gdy nastolatek będzie mieć gości.

Kupujesz łóżko dla nastolatka? Nie zapomnij o materacu

Wybierając klasyczne łóżko dla nastolatka, koniecznie dokup do niego materac. W tym przypadku liczy się nie tylko dopasowanie do stelaża/ramy, ale także wygoda i odpowiednie wsparcie kręgosłupa, które jest absolutną podstawą w przypadku nadal rosnącego i rozwijającego się dziecka w wieku nastoletnim.
Zacznij od dopasowania rozmiaru, a następnie wybierz rodzaj materaca do łóżka dla nastolatka. Popularnym rodzajem są te piankowe (np. z dość drogiej pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej), a także lateksowe – idealne dla nastoletniego alergika. Możesz też rozważyć materac z naturalnym wypełnieniem, np. kokosowym.
Sprawdź twardość materaca (optymalnym wyborem jest H2 lub H3) oraz dodatkowe udogodnienia. To np. zdejmowany pokrowiec, właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, pamięć kształtu czy materac z kategorii ortopedycznych.

Rodzeństwo mieszka w jednym pokoju? Rozwiązaniem jest piętrowe łóżko dla nastolatków

Czasami nastolatkowie dzielą pokój z młodszym czy starszym rodzeństwem. O ile w okresie dziecięcym nie stanowi to problemu, tak młodzież z pewnością chciałaby mieć odrobinę prywatności. Dochodzi do tego kwestia wielkości łóżka dla nastolatków – jak zmieścić dwa osobne meble w jednym pokoju? To proste: wystarczy wybrać model piętrowy, w którym jedno dziecko zajmie dół, a drugie – górę.
Łóżko piętrowe dla nastolatków ma wiele zalet. Pozwala zaoszczędzić miejsce, zapewniając wystarczająco dużą przestrzeń do wygodnego snu i odpoczynku. Do tego zazwyczaj może pochwalić się praktyczną konstrukcją, w której nie brakuje szafek nadających się np. do schowania pościeli lub innych rzeczy. Nie bez znaczenia jest również design – piętrowe łóżka dla nastolatków są nowoczesne i pasują do wielu aranżacji wnętrz, a także kwestia finansowa. Często zakup podwójnego modelu wychodzi taniej niż nabycie dwóch oddzielnych łóżek młodzieżowych.
Co ciekawe, łóżko piętrowe nie jest zarezerwowane wyłącznie dla rodzeństwa. Na rynku znajdziesz modele, w których część do spania znajduje się na górze, podczas gdy na dole producent pozostawia pustą przestrzeń albo dodaje np. biurko. To idealna opcja, jeśli pokój nastolatka jest mały lub niezbyt ustawny.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.