To zestaw podstawowy, a dobrać można jeszcze wiele więcej ciekawie wyglądających gadżetów i rzeczy, które w ciągu roku okazują się mniej potrzebne, ale dzieci lubią je mieć: flamastry, zakreślacze, kredki akwarelowe, pastele suche i olejne, węgiel do rysowania, czy kolorowe gumki do ścierania. Przyjrzyjmy się lepiej tym najważniejszym elementom wyprawki szkolnej.
Jeśli jednak dziecko chodzi do szkoły piechotą lub krótką trasę pokonuje autobusem, plecak powinien być jak najbardziej dostosowany do wzrostu i wagi. Na krótkich dystansach sprawdzi się plecak na kółkach. Ważne jest, żeby plecak nie obciążał rozwijającego się kręgosłupa. Dlatego jego szerokość nie może przekraczać szerokości barków dziecka.
Plecak nie powinien też wystawać niżej niż ok. osiem cm poniżej linii talii. Plecaki szkolne przeznaczone dla młodszych dzieci w wieku do 10 lat powinny mieć regulowane szelki, najlepiej z zapięciem na klatce piersiowej, dzięki któremu ciężar plecaka rozłoży się równomiernie po obu stronach.
Polecanym plecakiem dla pierwszoklasisty jest tornister – sztywny, ze wzmocnionymi plecami i solidna klapką. Z takim plecakiem przyzwyczajanie się do noszenia plecaka z ciężką zawartością będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Pierwsze dni w szkole i naukę chodzenia z plecakiem ułatwią też fajne rzeczy do szkoły, takie jak np. plecak ze świecącymi ledami – ciekawe modele ma np. marka Coolpack.
Alternatywą jest dobranie oddzielnie piórnika i dokupienie wyposażenia – kredek, flamastrów, gumki i temperówki. W piórniku powinny znaleźć się też nożyczki, a starszym dzieciom przyda się cyrkiel i zestaw linijek z kątomierzem.
Zwróć uwagę na długopis, a w pierwszej klasie specjalny, gruby ołówek. W kolejnych klasach polecane są pióro wieczne lub długopis ścieralny – sprawdzone marki to Herlitz, Flexi czy Happy Color.
Nie wiesz jaki piórnik do szkoły wybrać? Sprawdź nasze propozycje!
Do nich przydadzą się pędzle, najlepiej w różnych rozmiarach, a także kubek na wodę z blokadą, która zapobiegnie ewentualnemu wylaniu się płynu. Natomiast przy zakupie plasteliny warto zwrócić uwagę, żeby była miękka i elastyczna, a także żeby miała wiele opcji kolorystycznych. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej tworzyć z niej prace, a wielość barw wpłynie na ostateczny efekt wizualny. O różnorodność dobrze jest zadbać również przy zakupie bloku czy papieru kolorowego. Każdemu uczniowi przyda się zarówno blok rysunkowy, jak i techniczny, biały i z kolorowymi kartkami.
Wybór papierów kolorowych jest także duży, z wieloma rodzajami papieru, jak i formami klejenia (w tym samoprzylepne). Nie będzie problemem, jeśli te przybory zakupimy w nadmiarze, z pewnością przydadzą się w kolejnych latach szkolnych.
Zakreślaczami warto zaznaczać ważne zagadnienia lub prace do wykonania w domu. Starsi uczniowie bardzo często podkreślają również temat lekcji, co umożliwia uporządkowanie notatek. W utrzymaniu porządku w notatkach, w ważnych wydrukach, kart pracy czy sprawdzianów pomogą dziecku także teczki. Sprawdzą się zarówno te wiązane, jak i z gumką, kolorowe, z nadrukami lub jednolite.
Szukaj modeli z podwójnym zamknięciem i z uszczelnieniem pod zakrętką. Szczególnie polecane są bidony marki Coolpack, seria Patio. Są to przezroczyste bidony z plastiku, które słyną z tego, że nie przeciekają.
Wybierając zeszyty zwróć uwagę nie tylko na wygląd okładek, ale też ich wykonanie. Warto sięgać po zeszyty ze sztywnymi okładkami lub tymi z plastiku. Starsze dzieci mogą mieć zeszyty z okładkami przedmiotowymi, można też dokupić przezroczyste okładki z plastikowej folii.
Dobrej jakości zeszyty w grubszych okładkach zazwyczaj mają marki Herlitz, Oxford. Kupując zeszyty w 3 linie, wybieraj te z zaznaczonymi na czerwono dwiema liniami – w takim zeszycie uczącemu się pisać dziecku łatwiej będzie zapamiętać położenie poszczególnych literek.
Zeszyty Oxford spodobają się szczególnie starszym uczniom. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu w plecaku konkretnego zeszytu są opisy tematyczne oraz kolory na okładkach zeszytów Oxford. Zapis nazwy przedmiotu i przypisanego koloru sprawią, że uczniowi łatwiej będzie odnaleźć zeszyt na daną lekcję, a stonowane wzornictwo przypadnie do gustu uczniom, którzy nie przepadają za wizerunkami postaci czy zwierząt na okładkach.