Data publikacji:

Wyprawka szkolna - back to school 2024: jakie rzeczy do szkoły należy kupić?

Co powinno znaleźć się w każdej wyprawce szkolnej? Zobaczmy, jak mądrze dobrać fajne rzeczy do szkoły, które sprawią, że nauka będzie jeszcze przyjemniejsza.
wyprawka szkolna
Każdy uczeń powinien mieć plecak, piórnik, przybory szkolne, kapcie i worek, strój na WF, śniadaniówkę i bidon, a młodszym dzieciom dodatkowo przydadzą się artykuły plastyczne – papiery kolorowe, krepiny, farby, plastelina, klej, nożyczki, bloki rysunkowe i techniczne. Oraz oczywiście zeszyty.

To zestaw podstawowy, a dobrać można jeszcze wiele więcej ciekawie wyglądających gadżetów i rzeczy, które w ciągu roku okazują się mniej potrzebne, ale dzieci lubią je mieć: flamastry, zakreślacze, kredki akwarelowe, pastele suche i olejne, węgiel do rysowania, czy kolorowe gumki do ścierania. Przyjrzyjmy się lepiej tym najważniejszym elementom wyprawki szkolnej.

Niezbędne rzeczy do szkoły: plecak – dopasuj go do wieku dziecka

Plecak to chyba najważniejszy element wyposażenia szkolnego. Będzie używany codziennie – muszą się w nim zmieścić książki, piórnik i przybory szkolne, strój na WF, drugie śniadanie, a czasem także przytulanka. Najważniejsze jest, żeby plecak dostosowany był do wieku i wzrostu ucznia, a także do sposobu przemieszczania się. Jeśli dziecko jest do szkoły wożone autem lub dojeżdża spod domu specjalnym busem szkolnym, to nie będzie miało zbyt wielu okazji do dłuższego noszenia plecaka, dlatego nie musi to być najdroższy i najnowocześniejszy model.

Jeśli jednak dziecko chodzi do szkoły piechotą lub krótką trasę pokonuje autobusem, plecak powinien być jak najbardziej dostosowany do wzrostu i wagi. Na krótkich dystansach sprawdzi się plecak na kółkach. Ważne jest, żeby plecak nie obciążał rozwijającego się kręgosłupa. Dlatego jego szerokość nie może przekraczać szerokości barków dziecka.

Plecak nie powinien też wystawać niżej niż ok. osiem cm poniżej linii talii. Plecaki szkolne przeznaczone dla młodszych dzieci w wieku do 10 lat powinny mieć regulowane szelki, najlepiej z zapięciem na klatce piersiowej, dzięki któremu ciężar plecaka rozłoży się równomiernie po obu stronach.

Polecanym plecakiem dla pierwszoklasisty jest tornister – sztywny, ze wzmocnionymi plecami i solidna klapką. Z takim plecakiem przyzwyczajanie się do noszenia plecaka z ciężką zawartością będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Pierwsze dni w szkole i naukę chodzenia z plecakiem ułatwią też fajne rzeczy do szkoły, takie jak np. plecak ze świecącymi ledami – ciekawe modele ma np. marka Coolpack.

Wyprawka szkolna: niezbędne produkty. Piórnik + przybory szkolne

To równie istotna rzecz w wyprawce szkolnej zarówno mniejszych, jak i starszych dzieci. Najprościej jest wybrać piórnik z wyposażeniem – będą w nim wówczas wszystkie przybory. Taki zakup ułatwia życie, ale jednocześnie ogranicza jednak możliwość wyboru wyposażenia – wybierając piórnik z przyborami, musisz zdać się na to, co już umieścił tam producent.

Alternatywą jest dobranie oddzielnie piórnika i dokupienie wyposażenia – kredek, flamastrów, gumki i temperówki. W piórniku powinny znaleźć się też nożyczki, a starszym dzieciom przyda się cyrkiel i zestaw linijek z kątomierzem.

Zwróć uwagę na długopis, a w pierwszej klasie specjalny, gruby ołówek. W kolejnych klasach polecane są pióro wieczne lub długopis ścieralny – sprawdzone marki to Herlitz, Flexi czy Happy Color.

Nie wiesz jaki piórnik do szkoły wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Szkolna wyprawka – farby, plastelina, bloki, papier kolorowy

Co prawda, farby, plastelina czy bloki nie są potrzebne na co dzień, jednak warto kupić je odpowiednio wcześniej. Unikniemy w ten sposób wieczornych wypraw do sklepów czy pożyczania od innych, gdy okaże się, że przybory są potrzebne na następny dzień. Ważne jest, aby kupić produkty dobrej jakości. Farby powinny być przede wszystkim plakatowe, choć farby akwarelowe są też nieraz potrzebne. Wygodnie maluje się gęstymi plakatówkami, ale nie wyschniętymi.

Do nich przydadzą się pędzle, najlepiej w różnych rozmiarach, a także kubek na wodę z blokadą, która zapobiegnie ewentualnemu wylaniu się płynu. Natomiast przy zakupie plasteliny warto zwrócić uwagę, żeby była miękka i elastyczna, a także żeby miała wiele opcji kolorystycznych. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej tworzyć z niej prace, a wielość barw wpłynie na ostateczny efekt wizualny. O różnorodność dobrze jest zadbać również przy zakupie bloku czy papieru kolorowego. Każdemu uczniowi przyda się zarówno blok rysunkowy, jak i techniczny, biały i z kolorowymi kartkami.

Wybór papierów kolorowych jest także duży, z wieloma rodzajami papieru, jak i formami klejenia (w tym samoprzylepne). Nie będzie problemem, jeśli te przybory zakupimy w nadmiarze, z pewnością przydadzą się w kolejnych latach szkolnych.

Wyprawka szkolna do 4 klasy – zakładki indeksujące, zakreślacze

Drobne przybory w postaci zakładek indeksujących czy zakreślaczy ułatwią pracę i naukę każdemu uczniowi, począwszy od wczesnych lat szkolnych. W klasach 1–3 dzieci mogą uczyć się zaznaczania zadań domowych czy wierszy do nauczenia na pamięć właśnie przy pomocy zakładek, co od klasy 4 będzie już szczególnie pomocne. Wyprawka szkolna do 4 klasy powinna bowiem zawierać to, co ułatwi dziecku zorganizować sobie naukę, zadania domowe czy po prostu pamiętać o wielu sprawach.

Zakreślaczami warto zaznaczać ważne zagadnienia lub prace do wykonania w domu. Starsi uczniowie bardzo często podkreślają również temat lekcji, co umożliwia uporządkowanie notatek. W utrzymaniu porządku w notatkach, w ważnych wydrukach, kart pracy czy sprawdzianów pomogą dziecku także teczki. Sprawdzą się zarówno te wiązane, jak i z gumką, kolorowe, z nadrukami lub jednolite.

Back to school 2024: śniadaniówka i bidon – z dobrym uszczelnieniem

Dobry pojemnik na drugie śniadanie powinien być przede wszystkim szczelny, ale nie może zbyt duży – najlepsze będą modele płaskie. Możesz wybrać zestaw – pudełko i bidon czasem sprzedawane są w dodatkowej torebce termicznej. Bardzo ważne jest, by bidon również był solidny i nie przeciekał – to najczęstszy problem butelek.

Szukaj modeli z podwójnym zamknięciem i z uszczelnieniem pod zakrętką. Szczególnie polecane są bidony marki Coolpack, seria Patio. Są to przezroczyste bidony z plastiku, które słyną z tego, że nie przeciekają.

Wyprawka szkolna: zeszyty – wybieraj solidne okładki

Pierwszoklasiści powinni się zaopatrzyć w zeszyty cienkie, 16-kartkowe w 3 linie i w kratkę. Dopiero w trzeciej klasie potrzebny będzie grubszy zeszyt w jedną linię, a w starszych klasach konieczny będzie zakup gładkiego zeszytu do geometrii.

Wybierając zeszyty zwróć uwagę nie tylko na wygląd okładek, ale też ich wykonanie. Warto sięgać po zeszyty ze sztywnymi okładkami lub tymi z plastiku. Starsze dzieci mogą mieć zeszyty z okładkami przedmiotowymi, można też dokupić przezroczyste okładki z plastikowej folii.

Dobrej jakości zeszyty w grubszych okładkach zazwyczaj mają marki Herlitz, Oxford. Kupując zeszyty w 3 linie, wybieraj te z zaznaczonymi na czerwono dwiema liniami – w takim zeszycie uczącemu się pisać dziecku łatwiej będzie zapamiętać położenie poszczególnych literek.

Zeszyty Oxford spodobają się szczególnie starszym uczniom. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu w plecaku konkretnego zeszytu są opisy tematyczne oraz kolory na okładkach zeszytów Oxford. Zapis nazwy przedmiotu i przypisanego koloru sprawią, że uczniowi łatwiej będzie odnaleźć zeszyt na daną lekcję, a stonowane wzornictwo przypadnie do gustu uczniom, którzy nie przepadają za wizerunkami postaci czy zwierząt na okładkach.

Co kupić do wyprawki szkolnej? Buty na zmianę – lekkie i przewiewne

Na WF potrzebne będą buty sportowe, zazwyczaj z jasną podeszwą (by nie brudzić podłogi w sali gimnastycznej). Buty sportowe dobrze sprawdzą się także w charakterze obuwia zmiennego, warto jednak wybierać lekkie, przewiewne modele, by noga dziecka nie pociła się przez cały dzień. Wygodnymi modelami będą też zwykłe tenisówki – trampki Converse'y czy lubiane przez nastolatki Vans'y.
Zdjęcie: Envato Elements

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.