Data modyfikacji:

Majtki poporodowe. Jakie wybrać? Wielo czy jednorazowe?

Przygotowując się na przyjście na świat dziecka i kompletując wyprawkę do szpitala, każda kobieta powinna zaopatrzyć się w majtki poporodowe. Służą one podtrzymywaniu podkładu poporodowego. Podpowiadamy, jak dobrze dobrać majtki poporodowe, aby czuć się w nich komfortowo, a rany goiły się szybciej. Sprawdzamy, jakie są rodzaje majtek poporodowych i które z nich warto wybrać.

Jakie są rodzaje majtek poporodowych?

Na rynku dostępne są majtki poporodowe jednorazowe oraz do wielokrotnego użytku. Mogą być wykonane z fizeliny, która nie spotyka się z uznaniem kobiet. Głównym zarzutem wobec bielizny wykonanej z tego materiału jest nieprzepuszczanie powietrza. Powoduje to nie tylko duży dyskomfort, zwłaszcza przy obfitym krwawieniu w trakcie połogu (okres po porodzie trwający około 6 tygodni), ale przede wszystkim znacząco utrudnia gojenie się krocza. Dodatkowo, fizelina nie jest tkaniną o właściwościach rozciągających.

Bawełniane majtki poporodowe

Dużą popularnością cieszą się majtki poporodowe wyprodukowane z bawełny, która jako naturalny materiał jest nie tylko przyjazna dla skóry, ale zapewnia jej także odpowiednią wentylację. Podobnie działają siateczkowe majtki poporodowe, robione z bawełny lub np. elastycznej przędzy poliamidowej.

Jedno czy wielorazowe majtki poporodowe? Które lepiej wybrać?

Wybierając majtki poporodowe, postaw na lekkie, miękkie i przewiewne modele, najlepiej wielorazowe, które spokojnie będziesz mogła prać w pralce. Ważne jest, aby dobrze trzymały się przy ciele, ale jednocześnie nie miały zbyt uciskających gumek w pasie i pachwinach. Jeśli miałaś robione cesarskie cięcie, zdecyduj się na wersję z podwyższanym stanem.

Jaki wybrać rozmiar majtek poporodowych?

Rozmiary majtek poporodowych zwykle oznaczane są od S do XXL i odpowiadają przedziałom obwodu bioder. Należy pamiętać, że po porodzie ciało jest obolałe, dlatego warto sięgać po majtki w nieco większym rozmiarze lub dopasowujące się kształtu ciała.

Rozmiary bielizny poporodowej

  • 38-40
  • 40-44
  • 44-46
Tego typu bielizna dla kobiet po porodzie pakowana jest z reguły po 2 sztuki: jedna z wysokim, a druga z niskim stanem. Dostępne są w standardowych rozmiarach, tak samo jak tradycyjna bielizna. Można je zakupić przeważnie w rozmiarach 38-40, 40-44 i 44-46.

Majtki poporodowe po cesarskim cięciu (CC)

Dla młodych mam, które rodziły poprzez cesarskie cięcie bardzo ważny jest wysoki stan tego typu bielizny. Gumka w pasie nie może uciskać ran. Idealne majtki mają stan powyżej miejsca cięcia i nie blokują dostępu powietrza do ran. W tej drugiej kwestii najlepszym rozwiązaniem są majtki siateczkowe. Inną opcją są te zrobione z silikonu medycznego.

Opinie o bieliźnie poporodowej

Przyjrzeliśmy się opiniom o majtka poporodowych na Ceneo.pl. W większości są to głosy pozytywne, a młode mamy uważają, że zakup był bardzo ważny. Poniżej przytaczamy kilka z opinii:

"Bardzo praktyczny produkt, zwłaszcza po porodzie, bardzo delikatna gumeczka, więc myślę, że dobrze sprawdziłby się również po wszelkiego rodzaju zabiegach czy operacjach, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn".

"Niezastąpione majtki, które należy zabrać ze sobą do szpitala, przydatne przez kilka dni po porodzie. Majtki są delikatne i przewiewne, dzięki czemu powietrze dochodzi do krocza i szybko się goi. Majtki te też dobrze trzymają wkłady poporodowe na miejscu, dzięki czemu mamy komfort poruszania się, Cena niska. Zachęcam".

"Niezawodna rzecz dla każdej matki. Majtki są bardzo wygodne zaraz po porodzie przez pierwszy tydzień. Wykonane są ze specjalnego tworzywa które umożliwia oddychanie ranom. Malo tego dzięki temu że są luźne okres pierwszych dni połogu staje się dużo łatwiejszy. Nie martwimy się również o swoją ulubioną bielizne".

Autor: Sylwia Stwora