Data modyfikacji:

Czym zastąpić zwykłą mąkę? Mąka bezglutenowa (rodzaje)

Autor:

Dieta bezglutenowa jest pełna wyrzeczeń i wymaga wielu kompromisów. Gotowanie bez glutenu nie musi być jednak trudne. Specjalnie dla Was i Waszych rodzin przygotowaliśmy zestawienie gatunków mąki bezglutenowej. Teraz pieczenie i smażenie będzie dużo prostsze. Sprawdźcie, czym zastąpić zwykłą mąkę.

Wiele osób stara się wyeliminować gluten ze swojej diety. Jest to jednak dość trudne. Po pierwsze większość produktów spożywczych zawiera chociaż jeden składnik z glutenem. Po drugie gotowe wyroby oznaczone przekreślonym kłosem i opisane "Gluten free" są dużo droższe od ich standardowych odpowiedników. Nie oznacza to, że to jedyna dostępna opcja na rynku. Rozwiązaniem jest zapoznanie się z listą półproduktów bezglutenowych, samodzielne gotowanie i uważne czytanie etykiet. Dziś przygotowaliśmy dla Was listę rodzajów mąki i innych sypkich produktów, którymi zastąpicie zwykłą mąkę.

Mąka bezglutenowa - rodzaje

1. Mąka migdałowa

Jest raczej słabo rozpuszczalna, ale ma neutralny smak. Pod wpływem wysokich temperatur traci sporo ze swoich właściwości odżywczych.

2. Mąka sojowa

Ma specyficzny, orzechowo-sojowy posmak, który dodaje ciekawego charakteru potrawom słodkim i wytrawnym. Dobrze skleja masę.

3. Mąka kukurydziana

Klasyczny, sztandarowy produkt bezglutenowy - wszyscy kojarzą jej żółty kolor. Jest łatwa w obróbce, jednak w nadmiarze może pozostawiać uczucie ziarnistości.

1. Mąka sojowa 400 g, 9,27 zł

4. Mąka ziemniaczana

Charakterystyczna i znana ze swoich właściwości zagęszczających. Nie nadaje się na bazę do wypieków i dań.To swoisty uzupełniacz - najlepiej mieszać ją z inną mąką (np. kukurydzianą) lub masami warzywnymi (np. ziemniaki, cukinia, marchew itd.).

5. Mąka gryczana

Ma bardzo intensywny, opalany smak ziaren gryki. Dobrze sprawdza się w ciastach naleśnikowych, pierogach, chlebach i innych wypiekach. Dla złagodzenia można mieszać ją z mąką o neutralnym lub łagodnym smaku.

6. Mąka ryżowa

Ma neutralny smak, dobrze skleja masę, nadając ciastom ciekawą konsystencję.

7. Mąka z amarantusa (i amarantus)

Jest uznawana za jeden z superproduktów. Mąka ma miły, lekko orzechowy posmak, jest łatwa w obróbce i dobrze spulchnia wypieki. Popping, czyli amarantus ekspandowany, świetnie nadaje się do panierowania.

1. Mąka amarantusowa 450 g, 7,90 zł

8. Mąka z cieciorki

Ma charakterystyczny posmak, który podobnie jak mąka sojowa urozmaica smak dań. Dobrze skleja ciasto.

9. Mąka z tapioki i tapioka

Nie ma wyraźnego smaku, jest też neutralana kolorystycznie. Pod wpływem temperatury staje się półprzezroczyta. Oprócz mąki możemy spotkać również perłowe kuleczki, które również można wykorzystać w kuchni (przed przygotowaniem grysik należy moczyć przez 30 minut w gorącej wodzie - wówczas pęcznieje). Tapioka i mąka z tapioki świetnie nadają się do zagęszczania potraw oraz jako składnik deserów.

10. Mąka kokosowa

Bardzo dobrze wchłania wilgoć, jest dzięki temu wydajna. Należy dodawać ją do mokrych składników, uważając, żeby nie przesadzić. W przeciwnym razie masa będzie bardzo gęsta.

1. Mąka z tapioki 400 g, 6,94 zł

11. Mąka kasztanowa

Ma lekko słodkawy, orzechwy posmak. Dania i wypieki nabierają od niej lekko brązowego koloru. Dobra do wypieków i jako zagęstnik.

12. Mąka bananowa

Ma neutralny smak i dobrze rozpuszcza się w składnikach płynnych. Należy ostrożnie planować proporcje, gdyż wypieki mogą być zbyt gęste lub za twarde.

13. Mąka z żołędzi jadalnych

Jest dość trudna w obróbce. Nie nadaje się na bazę, gdyż źle wchłania płynne składniki, a podczas obróbki termicznej staje się bardzo twarda. Najlepiej używać jej jako dodatku do ciasta.

1. Mąka z żołędzi jadalnych 500 g, 9,20 zł

ciasta wielkanocne

Przepisy na szybkie ciasta wielkanocne

2021-03-01
Wielkanoc jest żywa, kolorowa i słoneczna i dokładnie takie same mają być ciasta, które z jej okazji przygotujemy. Oto kilka niezwykle prostych przepisów na słodkości, tak prostych, że wykonać je może już nawet kilkulatek. Ale kuchnia to zabawa, a bawić się lepiej w grupie.
karmienie dziecka

Dziecko nie chce jeść? Nie popełniaj tych błędów

2019-09-05
Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice zamartwiają się, czy zbyt mała ilość jedzenia nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Dowiedz się więcej!
dziecko

Herbatki dla niemowląt – które będą najlepsze?

2019-08-16
Istnieją herbatki dla niemowląt, które możesz podawać maluszkowi bez obaw. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać. Sprawdź!
Menu na urodziny

Menu na urodziny dziecka – jak je zaplanować?

2019-05-30
Zbliżają się urodziny twojego malucha, a ty nie wiesz jakie przekąski i danie przyrządzić, aby dzieci chętnie ich skosztowały? Przed wami kilka rad dotyczących przygotowania ciekawego i smacznego dziecięcego menu urodzinowego.
Jak zrobić lody bez cukru?

Lody bez cukru. Jak zrobić? Domowe przepisy

2019-04-09
Wystarczyło kilka dwa z dwucyfrową temperaturą i słońcem, bym sezon na "mamooo, a może zjemy lody?" mogła uznać za otwarty. Mamy niedaleko domu fantastyczną lod...
Domowe praliny

Przepisy na domowe pralinki

2019-02-27
Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty na odrobinę słodkości? Odrobina czekolady jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jednak, zamiast kupować sklepowe słodycze, zdecydowanie lepiej jest zrobić je w domu – wtedy masz wpływ nie tylko na ich skład, ale i możesz dowolnie je modyfikować. Mam dla ciebie przepis na przepyszne i proste w wykonaniu pralinki – zaangażuj w pomoc dzieciaki i zróbcie je samodzielnie!