Wiele osób stara się wyeliminować gluten ze swojej diety. Jest to jednak dość trudne. Po pierwsze większość produktów spożywczych zawiera chociaż jeden składnik z glutenem. Po drugie gotowe wyroby oznaczone przekreślonym kłosem i opisane "Gluten free" są dużo droższe od ich standardowych odpowiedników. Nie oznacza to, że to jedyna dostępna opcja na rynku. Rozwiązaniem jest zapoznanie się z listą półproduktów bezglutenowych, samodzielne gotowanie i uważne czytanie etykiet. Dziś przygotowaliśmy dla Was listę rodzajów mąki i innych sypkich produktów, którymi zastąpicie zwykłą mąkę.
Jest raczej słabo rozpuszczalna, ale ma neutralny smak. Pod wpływem wysokich temperatur traci sporo ze swoich właściwości odżywczych.
Ma specyficzny, orzechowo-sojowy posmak, który dodaje ciekawego charakteru potrawom słodkim i wytrawnym. Dobrze skleja masę.
Klasyczny, sztandarowy produkt bezglutenowy - wszyscy kojarzą jej żółty kolor. Jest łatwa w obróbce, jednak w nadmiarze może pozostawiać uczucie ziarnistości.
1. Mąka sojowa 400 g, 9,27 zł
Charakterystyczna i znana ze swoich właściwości zagęszczających. Nie nadaje się na bazę do wypieków i dań.To swoisty uzupełniacz - najlepiej mieszać ją z inną mąką (np. kukurydzianą) lub masami warzywnymi (np. ziemniaki, cukinia, marchew itd.).
Ma bardzo intensywny, opalany smak ziaren gryki. Dobrze sprawdza się w ciastach naleśnikowych, pierogach, chlebach i innych wypiekach. Dla złagodzenia można mieszać ją z mąką o neutralnym lub łagodnym smaku.
Ma neutralny smak, dobrze skleja masę, nadając ciastom ciekawą konsystencję.
Jest uznawana za jeden z superproduktów. Mąka ma miły, lekko orzechowy posmak, jest łatwa w obróbce i dobrze spulchnia wypieki. Popping, czyli amarantus ekspandowany, świetnie nadaje się do panierowania.
1. Mąka amarantusowa 450 g, 7,90 zł
Ma charakterystyczny posmak, który podobnie jak mąka sojowa urozmaica smak dań. Dobrze skleja ciasto.
Nie ma wyraźnego smaku, jest też neutralana kolorystycznie. Pod wpływem temperatury staje się półprzezroczyta. Oprócz mąki możemy spotkać również perłowe kuleczki, które również można wykorzystać w kuchni (przed przygotowaniem grysik należy moczyć przez 30 minut w gorącej wodzie - wówczas pęcznieje). Tapioka i mąka z tapioki świetnie nadają się do zagęszczania potraw oraz jako składnik deserów.
Bardzo dobrze wchłania wilgoć, jest dzięki temu wydajna. Należy dodawać ją do mokrych składników, uważając, żeby nie przesadzić. W przeciwnym razie masa będzie bardzo gęsta.
1. Mąka z tapioki 400 g, 6,94 zł
Ma lekko słodkawy, orzechwy posmak. Dania i wypieki nabierają od niej lekko brązowego koloru. Dobra do wypieków i jako zagęstnik.
Ma neutralny smak i dobrze rozpuszcza się w składnikach płynnych. Należy ostrożnie planować proporcje, gdyż wypieki mogą być zbyt gęste lub za twarde.
Jest dość trudna w obróbce. Nie nadaje się na bazę, gdyż źle wchłania płynne składniki, a podczas obróbki termicznej staje się bardzo twarda. Najlepiej używać jej jako dodatku do ciasta.
1. Mąka z żołędzi jadalnych 500 g, 9,20 zł