Data modyfikacji:

Dziecko nie chce jeść? Nie popełniaj tych błędów

Jeśli masz w domu małego niejadka, doskonale wiesz, jak stresujący może być ten problem. Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice zamartwiają się, czy zbyt mała ilość jedzenia nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Okazuje się, że przyczyną braku apetytu u maluchów często są błędy… samych rodziców.
Niejednemu maluchowi można by przykleić łatkę „niejadka”. Warto jednak zastanowić się, dlaczego dziecko nie chce jeść? Przyczyn takiej sytuacji może być naprawdę sporo! Być może nawet nie jesteś świadomy błędów, które popełniasz, karmiąc na co dzień swoją pociechę.

Wnętrza ze smakiem polecają - Pralka w kuchni. Zalety i wady

Dlaczego dziecko nie chce jeść? Błędy rodziców

Zbyt duże porcje posiłków

Od dawna wiadomo, że zdecydowanie lepiej jeść małe, a częstsze posiłki. Zasada ta obowiązuje także dzieci. Jeśli serwujesz swojemu maluchowi zbyt wiele jedzenia, rozwiązanie problemu jest banalne – on po prostu nie jest głodny. Postaraj się zmniejszyć porcje posiłków dla dziecka – być może to wystarczy, aby maluch chętniej zasiadał do stołu.

Podjadanie między posiłkami

„Jeśli zjesz obiad, dam ci batonika”. Ile razy zawarłaś taki układ ze swoim dzieckiem? Niestety, batonik ma o wiele więcej kalorii, niż kanapka z wędliną i świeżymi warzywami. Nie zdziw się więc, gdy po takim „podwieczorku”, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zbyt dużo soków i słodkich napojów

Z sokami w diecie dziecka jest właściwie tak samo, jak z owocami. Nawet te naturalne mają sporo cukru, co sprawia, że apetyt dziecka może się zmniejszyć. Nie znaczy to, że nie powinnaś podawać maluchowi soków – zadbaj jednak, aby nie były to bardzo duże ilości.

Jedzenie w nocy

Maluch budzi cię, bo zgłodniał nocą? To znak, że jego „biologiczny zegar” z jakiegoś powodu przestawił się, a w ciągu dnia apetyt może ulec zmniejszeniu.

Choroba dziecka

Rzadszym powodem niechęci do jedzenia u dzieci są choroby. Jeśli maluszek jest przeziębiony, to zupełnie normalne, że nie ma ochoty na jedzenie. W takim przypadku o wiele ważniejsze jest zadbanie o jego prawidłowe nawodnienie. Apetyt z pewnością powróci wraz z ustaniem choroby.

Posiłki nie smakują dziecku

Jeśli dziecko nie chce jeść, musisz brać pod uwagę także i to, że przygotowany przez ciebie posiłek może mu po prostu nie smakować. Kilkuletnie maluchy mają już pewne, kulinarne gusta. Jeśli dziecko daje jasno znać, że coś mu nie smakuje, nie zmuszaj go do jedzenia. Zaproponuj inny posiłek!

Gdy dziecko nie chce jeść – porady dla rodziców

  1. Uatrakcyjniaj posiłki. Jeśli zadbasz o to, by potrawy były kolorowe i podane na ciekawych naczyniach, dziecko na pewno się nimi zainteresuje. Kreatywni rodzice mogą układać produkty spożywcze w różne kształty, np. nawiązujące do postaci z bajek.
  2. Nie zmuszaj do jedzenia. Widok matki wmuszającej obiad w płaczące wniebogłosy dziecko jest naprawdę przykry. Jeśli dziecko nie jest chore, zachowuje się normalnie lecz po prostu nie chce jeść, nie naciskaj. Gdy zgłodnieje, na pewno ci to zakomunikuje.
  3. Ogranicz słodkie przekąski. Tak zwane „bomby kaloryczne” zabijają dziecięcy apetyt. Zamiast słodyczy możesz podać dziecku owoc, bakalie czy orzechy.
  4. Zapewnij dziecku wysiłek fizyczny. Zwykły spacer lub szaleństwa na placu zabaw sprawią, że zapotrzebowanie na posiłek u dziecka wzrośnie.
  5. Szanuj gusta dziecka. Jeśli nie znosi kaszy, zamiast niej możesz mu podać naturalny ryż. Dziecko zwiewa na widok szpinaku? Zrób pyszną i kolorową sałatkę z innych warzyw. Dziecko ma prawo do własnych upodobań kulinarnych.
Jeśli twoje dziecko to niejadek, zastanów się, czy nie popełniasz jednego z żywieniowych błędów. Może okazać się, że drobna zmiana zmieni twoją pociechę w małego łakomczucha.
Autorka: Joanna Stanuch