Data modyfikacji:

Herbatki dla niemowląt – które będą najlepsze?

Napoje, po jakie może sięgać małe dziecko to mleko mamy, mleko modyfikowane, woda oraz soczki (od około 6 miesiąca życia). Niemowlętom nie należy podawać zwykłej herbaty, ponieważ zawiera ona zbyt wiele teiny. Istnieją jednak herbatki dla niemowląt, które możesz podawać maluszkowi bez obaw. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać i jaki czas jest odpowiedni na ich wprowadzenie.

Co może pić małe dziecko?

Rodzice powinni dbać o nawodnienie malucha od pierwszych chwil jego życia. Na początku zwykle wystarcza mu mleko z piersi mamy lub mleko modyfikowane, jednak w późniejszych tygodniach można zacząć wprowadzać inne płyny. Bezpieczna okaże się woda mineralna (o obniżonej zawartości minerałów), a po pierwszych 6 miesiącach życia maluszka – również dobrej jakości soczki.

Należy zwrócić uwagę na to, by napoje podawane dziecku były maksymalnie naturalne, bez barwników, konserwantów i dodatku cukru. Niemowlęta nie powinny pić przetworzonych, kolorowych napojów i słodzonych soków z koncentratu.

Czy herbatki dla niemowląt to dobry pomysł?

W obawie o to, czy dziecko dobrze zareaguje na sok lub wodę, rodzice często decydują się na podanie niemowlakowi herbaty. Należy pamiętać jednak, że nie może być to zwykła, czarna herbata. Ta posiada spore ilości teiny działającej pobudzająco, a także wpływa na pogorszenie przyswajania żelaza.

Najlepiej podawać maluchowi specjalne herbatki dla niemowląt lub herbaty ziołowe, które zaspokoją pragnienie, ale i zniwelują wiele dolegliwości zdrowotnych.

Naturalne, ziołowe herbatki dla niemowląt

Każde z ziół przed podaniem dziecku, należy parzyć przez około 10 minut, a przed podaniem odrobinę rozcieńczyć. Herbata – podobnie jak mleko – nie nadaje się do ponownego odgrzania, ponieważ szybko traci swoje właściwości. Unikaj również podawania dziecku jednej porcji herbatki w butelce na cały dzień – wówczas w naczyniu mogą rozwijać się bakterie.

Herbaty dla dzieci – od 1 miesiąca życia

  • Herbata z kopru włoskiego – pomaga na dolegliwości trawienne oraz na kolkę.
  • Herbata z rumianku – działa rozkurczowo i uspokaja. Pomaga w zaparciach, bólach brzucha i wzdęciach.

Herbaty dla dzieci – od 4 miesiąca życia

  • Herbatka z melisy – pomaga w zasypianiu i zwalczaniu kolki.

Herbaty dla dzieci – od 6 miesiąca

  • Herbata malinowa – dzięki zawartości witaminy C, pomaga zwalczać przeziębienie i gorączkę.

Herbatki dla dzieci po 6 miesiącu życia

  • Herbatka lipowa – działa przeciwbakteryjnie, obniża gorączkę.
  • Herbata miętowa – pomaga w bólach brzucha i zaparciach.
  • Herbata z kminku – polecana w dolegliwościach trawiennych (zaparcia, biegunki).

Gotowe herbatki dla niemowląt

Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki herbatek w formie suszonej lub granulowanej. Są zdecydowanie prostsze w przygotowaniu, a nieraz mają także przyjemniejszy smak niż zwykłe herbaty ziołowe. Przy kupnie herbatki dla niemowląt, warto zwrócić uwagę, by miała naturalny skład i była pozbawiona cukru.

Jeśli gotowe herbatki dla niemowląt mają skład typowo ziołowy, można podawać je dzieciom po 1 miesiącu życia – w razie zdrowotnych wskazań – zgodnie z powyższymi wskazówkami. Owocowe herbatki dziecko może pić w okolicach 5-6 miesiąca życia – wówczas tego typu napoje będą skutecznie gasiły pragnienie w upał, jak również zapobiegną odwodnieniu, np. w czasie biegunki.

Herbatki dla niemowląt powinny być przede wszystkim naturalne. Warto pamiętać o tym, aby podawać je maluchowi w odpowiednim momencie. Nie zapominaj jednak, że najzdrowszym napojem dla twojego niemowlaka jest mleko mamy.
Autorka: Joanna Stanuch