Data modyfikacji:

Maska przeciwwirusowa dla dzieci. Jak wybrać? Czy chroni?

Coraz więcej ludzi zaczyna interesować się sposobami zapobiegania infekcji dla siebie i swoich najbliższych. Czy maska przeciwwirusowa dla dzieci to dobry pomysł? A jeśli tak, to na jaką się zdecydować?
maska przeciwwirusowa dla dzieci
Koronawirus z Wuhan, który zyskał już oficjalną nazwę COVID-19 wywołuje poważną infekcję układu oddechowego, skutkującą ostrym zapaleniem płuc. Każdego dnia w mediach można usłyszeć o kolejnych zakażeniach i zgonach spowodowanych nowym wirusem. 

Czy koronawirus jest groźny dla dzieci?

Zaniepokojonych rodziców uspokoi fakt, że do tej pory naukowcy nie odnotowali żadnego zgonu z powodu COVID-19 wśród dzieci do 9 roku życia. Najmłodsi, nawet w razie zakażenia koronawirusem infekcję przechodzą dość łagodnie. Na groźne powikłania narażone są przede wszystkim osoby w wieku podeszłym, chorujące przewlekle i z osłabioną odpornością. Jak mówi sam główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, koronawirus nie jest śmiertelny dla osób, które nie mają obciążeń immunologicznych.

Maska przeciwwirusowa dla dzieci. Konieczna czy nie?

Trzeba jednak wiedzieć, że mimo to, że dzieci znoszą zakażenie koronawirusem łagodniej, mogą zarażać osoby znajdujące się w ich pobliżu. Pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się na myśl jest maska przeciwwirusowa dla dzieci. Czy jej stosowanie ma sens?

Jak stwierdza dr David Carrington z St George's z University of London, zwykłe maski chirurgiczne nie są skuteczną metodą zapobiegania infekcji koronawirusem. Takie maski nie przylegają ściśle do twarzy, nie posiadają filtrów i szybko się zużywają. Jedyną ich zaletą może być to, że zapobiegają przeniesieniu patogenów z rąk do ust.

W takim razie, jaka maska przeciwwirusowa dla dzieci ochroni je przed infekcją? Rodzice, którzy chcą zabezpieczyć swoje maluchy nie tylko przed koronawirusem, ale i innymi patogenami, które atakują w okresie zimowym powinni rozważyć zakup dobrej jakości maski z filtrem HEPA. Taką funkcjonalność posiadają m. in. popularne w ostatnich latach maski antysmogowe.

Jaką maskę przeciwwirusową dla dzieci kupić?

Maski antysmogowe dla dzieci różnią się nieco od tych, które proponowane są dorosłym. Poza tym, że są mniejsze, są znacznie lżejsze i wygodniejsze, dzięki czemu maluch nie odczuwa dyskomfortu podczas ich noszenia. Filtr HEPA wychwytujący nie tylko zanieczyszczenia powietrza, ale również wirusy, bakterie i alergeny występuje zwykle w postaci kilkuwarstwowego systemu włóknin.

Warto pamiętać, że COVID-19 jak i zdecydowana większość popularnych aktualnie wirusów i bakterii przenosi się drogą kropelkową – dobrej jakości maska jest w stanie zapobiec infekcji nawet wtedy, gdy w pobliżu dziecka znajduje się osoba zarażona. Ponadto, maska przeciwwirusowa dla dzieci zapobiegnie przenoszeniu patogenów z rąk do ust i śluzówki nosa.
Podczas poszukiwania maski, która ochroni malucha przed infekcjami i wpływem zanieczyszczonego powietrza należy zwrócić szczególną uwagę na jakość filtra, ale i to, by maska była idealnie dopasowana do twarzy dziecka. Tylko dobrze przylegająca do ust i nosa maska antywirusowa ma szansę ochronić przed ewentualną infekcją.

Maska przeciwwirusowa i co jeszcze?

W zapobieganiu zakażenia COVID-19 niezwykle ważną rolę odgrywa higiena. Pamiętaj, aby przypominać dziecku o dokładnym myciu rąk zwłaszcza po powrocie ze szkoły, podwórka czy innych miejsc publicznych. Jeśli umycie rąk wodą z mydłem nie jest akurat możliwe, warto mieć pod ręką żel dezynfekujący. Przy okazji zobaczcie jak zrobić płyn dezynfekujący domowym sposobem.
Maski przeciwwirusowe dla dzieci mogą zwiększyć ochronę przed zakażeniem koronawirusem pod warunkiem, że zdecydujesz się na wysokiej jakości maskę z węglowym filtrem, który zatrzymuje patogeny. Poza tym, nosząc maskę w sezonie grzewczym dziecko uniknie przykrych skutków związanych z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.


Autorka: Joanna Stanuch