Data publikacji:

Plecaki do szkoły dla dziewczyn: jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego plecaka do szkoły dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Z roku na rok dziecko rośnie, a wraz z nim zmieniają się jej zainteresowania i potrzeby. Zupełnie innej torby będzie potrzebować uczennica, która wybiera się do pierwszej klasy szkoły podstawowej, a zupełniej innej nastolatka. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, by wybrać nie tylko to, co ładne, ale i funkcjonalne.
plecaki szkolne dla dziewczyn
Wybór odpowiedniego plecaka do szkoły dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Z roku na rok dziecko rośnie, a wraz z nim zmieniają się jej zainteresowania i potrzeby. Zupełnie innej torby będzie potrzebować uczennica, która wybiera się do pierwszej klasy szkoły podstawowej, a zupełniej innej nastolatka. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, by wybrać nie tylko to, co ładne, ale i funkcjonalne.

Plecaki do szkoły dla dziewczyn

Plecaki do szkoły dla dziewczyn różnią się rozmiarami, pojemnością, kolorami czy materiałem, z którego są wykonane. Wybór tego jedynego, właściwego, nie jest tak prostym zadaniem. Niestety kilkukrotnie w ciągu edukacji swojej córki będziemy stawać przed zakupem nowej torby, która akurat będzie odpowiadać jej potrzebom.

Gdy dziewczynka idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej, przed nami zakup pierwszego w życiu plecaka. Zanim zwrócimy uwagę na kolor czy grafiki, powinniśmy przyjrzeć się innym, bardziej funkcjonalnym cechom.

Jak powinien być uszyty dobry plecak do szkoły dla dziewczyn?

Dobry plecak dla małej dziewczynki to przede wszystkim niewielki bagaż, który nie będzie stanowił dla niej zbyt ciężkiego balastu. Warto, by torba była wyposażona w sztywniejsze plecy. Dzięki temu podczas noszenia książek dziecko nie będzie się garbić, automatycznie się prostując.

Równie istotne są ramiączka rozłożone na wysokości ramion, uszyte z miękkiego, komfortowego materiału. Wtedy będą równomiernie rozkładać ciężar, bez wpijania się w delikatną skórę dziecka.

Ponadto plecak do szkoły dla dziewczyny powinien się składać z kilku większych i mniejszych kieszeni. Niestety małe dzieci nie są zbyt ostrożne, przez co niejednokrotnie będziemy mogli dostrzec plamy z wylanego soku, zagięte strony zeszytu czy wysypane kredki. Warto nauczyć córkę odpowiedniego pakowania swojego plecaka.

W większych przegrodach powinno znaleźć się miejsce na zeszyty, podręczniki czy karty ćwiczeń oraz inne artykuły szkolne. Natomiast mniejsze przegrody dobrze zostawić na wodę, kanapki, owoce, jakiś baton. Nawet jeśli dziecko odłoży je z powrotem do torby, bez dokładnego zapakowania, to książki nie powinny się zabrudzić.

By zadbać o bezpieczeństwo dziecka, plecak powinien być wyposażony w odblaski, dzięki którym nawet w dzień nasza pociecha będzie dobrze widoczna. Dodatkowo warto wybrać model, który będzie można prać w pralce. W tym wypadku wracamy do jedzenia, które córka będzie nosić ze sobą do szkoły. Biorąc do tego jeszcze deszcz i inne, trudne warunki pogodowe, regularne pranie plecaka może być koniecznością.

Plecak do szkoły dla dziewczyny: na plecy czy na kółkach?

Oprócz najczęściej spotykanego modelu noszonego na plecach możemy również zdecydować się na plecak na kółkach. Jeśli nasze dziecko będzie chodzić do szkoły na nogach i zawsze będzie musiało zabierać ze sobą ciężkie podręczniki, możemy pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Plecaki na kółkach nie obciążają kręgosłupa. Jeśli droga do szkoły jest stosunkowo prosta, to jego wożenie ze sobą nie powinno stanowić problemu.

Plecaki szkolne dla dziewczyn do 1 klasy

Pierwszoklasistki bardzo długo przygotowują się na pierwszy dzień w szkole. Przymierzają swoje plecaki, wybierają ulubione ubrania i wyobrażają sobie, jak to będzie siedzieć w ławce z nową koleżanką.

Plecaki szkolne dla dziewczyn do 1 klasy muszą więc być czymś szczególnym. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej cechy możemy zacząć poszukiwania najlepszego plecaka.

Może nasza córka jest miłośniczką koni lub kotków? A może chętnie ogląda bajki o księżniczkach? To właśnie ten czas, gdy dziewczynki ochoczo noszą kolorowe plecaczki, chwaląc się nimi swoim koleżankom. Uwielbiają różnorodne grafiki i duma je rozpiera, że na swoim plecaku mają wróżkę lub pieska.

Plecaki młodzieżowe do szkoły dla dziewczyn

Gdy nasza córka wkracza w dojrzewanie, coraz bardziej wyraźnie zaczyna akcentować swoje zdanie i odrębność. Tutaj nie ma już miejsca na plecaki szkolne z Barbie czy z konikami.

Wiele nastolatek próbuje pokazać, że czas dzieciństwa bezpowrotnie minął, a miejsce dziewczynki zajęła młoda kobieta. To zupełnie naturalne i wspaniałe, w jaki sposób zmienia lub zmieniał się każdy z nas. Należy wspierać w tym swoją córkę, podpowiadając, by wybierała plecaki, które będą dla niej wygodne i bezpieczne.

Gdy córka chodzi już do szkoły średniej, niezbędne stają się pojemne plecaki, które pomieszczą wiele podręczników i przyborów szkolnych. W tym przypadku i grafika odgrywa istotną rolę. Wyraziste, krzykliwe kolory lub ciemne barwy, pasujące do każdego casualowego stroju to to, co przykuwa uwagę.

Komfortowe plecaki do szkoły dla dziewczyn

Codzienne noszenie czy ciągnięcie plecaków to nie lada wyzwanie dla dziecka. Podczas kupna warto zwrócić uwagę, by waga samej torby nie przekraczała 1,5 kg. Im lżejsze plecaki, tym wygodniej będzie podczas zabierania ich ze sobą.

Zaleca się, by torba wraz ze swoim wyposażeniem (podręczniki, zeszyty, jedzenie...) nie przekraczała 15% wagi dziecka. Łatwo policzyć, że dziewczynka, która waży np. 30 kg nie powinna dźwigać więcej, niż 4,5 kg. To maksymalny ciężar. A im więcej waży sama torba, tym mniej rzeczy będzie można już do niej spakować.

Podczas zakupów warto słuchać tego, co nasza córka ma nam do powiedzenia. To ona będzie korzystać z plecaka przez cały rok szkolny, więc to przede wszystkim jej powinien się podobać.

Warto rozmawiać o tym, co będzie dla niej wygodne i co się jej przyda podczas chodzenia do szkoły i nauki. Biorąc pod uwagę najbardziej funkcjonalne cechy, możemy kupić torbę, która przyda się nie tylko na jeden rok, ale i dwa lub trzy. Wszystko zależy od jakości plecaka oraz sposobu jego użytkowania.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Aleksandra Bartosik