Data publikacji:

Książki dla 8 latka – ranking

Dzieci w wieku ośmiu lat są niezwykle energiczne, dlatego często szukają rozrywek bardziej angażujących, jak np. granie w gry wideo. Nie ma w tym nic złego, aczkolwiek warto już od najmłodszych lat zaszczepiać w swoich pociechach miłość do literatury, która rozwinie ich kreatywność, nauczy szybkiego czytania i poprawi koncentrację. Trzeba jednak podsunąć dziecku odpowiednie książki, które nie zrażą ich nudną fabułą lub zbyt skomplikowanym językiem. W tym zestawieniu przedstawimy wam kilka książek idealnych dla 8-latków.
książki dla 8 latków

„Mity dla dzieci. 20 najpopularniejszych mitów greckich”, Grzegorz Kasdepke

Mitologia grecka jest niezwykle ciekawa i pouczająca, lecz momentami bywa zbyt brutalna oraz dojrzała dla młodszego czytelnika. Dlatego też Grzegorz Kasdepke postanowił przerobić dwadzieścia najpopularniejszych opowieści w taki sposób, żeby ich treść była odpowiednia dla dzieci. Nie zatracił przy tym sensu poszczególnych mitów, dzięki czemu płynący z nich morał jest taki sam, jak w oryginałach. Autor wykazał się również dużym poczuciem humoru, co z pewnością docenią ośmiolatki.

Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, Martin Widmark, Helena Willis

Powieści kryminalne zazwyczaj skierowane są w stronę dorosłych odbiorców, co oczywiście wynika z faktu, że znajdują się w nich opisy przemocy, wulgaryzmy i inne rzeczy, jakich raczej nie powinniśmy pokazywać dzieciom. Martin Widmark i Helena Willis spróbowali jednak przełożyć tę tematykę na modłę najmłodszych. Efekt końcowy był fantastyczny – seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” spotkała się z tak ciepłym przyjęciem, że powstało już prawie trzydzieści tomów!

Seria „Magiczne Drzewo”, Andrzej Maleszka

Polski autor, Andrzej Maleszka, przygotował cudowną serię dla najmłodszych, która śmiało może konkurować z „Harrym Potterem”. W cyklu „Magiczne Drzewo” również mamy do czynienia z ciekawie napisanymi bohaterami oraz fantastycznymi przygodami na pograniczu fantasy i science fiction. Wszystko zaczęło się od tytułowego drzewa, które powaliła burza. Ludzie porąbali je na kawałki, a następnie przerobili na rozmaite przedmioty, skrywające w sobie cząstkę magii.

„Muminki zebrane. Tom I i II”, Tove Jansson

Muminki to kultowe antropomorficzne istoty, które wyglądem nieco przypominają hipopotamy. W Polsce postacie wykreowane przez Tove Jansson zyskały popularność dzięki serialom animowanym, lecz nie można zapominać, że oryginalnie Muminki pojawiły się na kartach książek – pierwszy tom zadebiutował w 1945 roku. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” zebrało wszystkie dziewięć powieści i wydało je w dwutomowej serii. Na uwagę nie tylko zasługuje piękna oprawa okładek, ale także ilustracje, jakie znajdziemy w środku.

Cykl „Doktor Proktor”, Jo Nesbø

Ten norweski pisarz dorosłym czytelnikom kojarzy się przede wszystkim z mrożącymi krew w żyłach kryminałami z detektywem Harrym Holem w roli głównej. Zaskakujący może być więc fakt, że w przerwie od mrocznych historii, Jo Nesbø pracuje również nad swoim unikatowym cyklem poświęconym dzieciom. Seria „Doktor Proktor” opowiada o przygodach Lisy i Bulka, którzy pewnego razu poznają tytułowego, nieco szalonego doktora.

Seria „Przygody w świecie Minecrafta”, S.D. Stuart

Gra Minecraft zadebiutowała w 2011 roku i od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to jeden z bardziej wartościowych tytułów, który umożliwia użytkownikom dać upust swojej kreatywności. Jeśli wasze dziecko lubi produkcję studia Mojang, to koniecznie kupcie mu książki osadzone w tym uniwersum. S.D. Stuart przygotował aż jedenaście powieści dla młodszych czytelników.

Cykl „Opowieści z Narnii”, C.S. Lewis

„Opowieści z Narnii” to prawdziwa klasyka fantasy, którą można równać się z kultowymi powieściami J.R.R. Tolkiena. Dzieło Lewisa jest jednak znacznie bardziej skrojone pod dzieci, dlatego to właśnie od tego cyklu polecam rozpocząć ich przygodę z fantastyką.

Seria „Przygody Mikołajka”, René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

Najlepsze książki dla 8-latka, to takie, które są w stanie go zaangażować i zachęcić do dalszego obcowania z literaturą. Taką moc z pewnością ma seria o niejakim Mikołajku. Jeżeli szukacie dla swojej pociechy czegoś mniej zobowiązującego, stawiającego na humor, to zdecydowanie powinniście wybrać książki z tego cyklu.

Cykl „Baśniobór”, Brandon Mull

„Baśniobór” to kolejna kilkutomowa seria książek fantasy, przy której najlepiej będą bawić się młodsi odbiorcy. Cykl opowiada o perypetiach Setha i Kendry, którzy zostają wysłani na wakacje do swojego dziadka. Początkowo podchodzą do tego niechętnie, lecz szybko odkrywają, że dziadek jest strażnikiem miejsca określanego mianem Baśnioboru, zamieszkiwanego przez najróżniejsze magiczne istoty.

Cykl „Seria niefortunnych zdarzeń”, Lemony Snicket

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną klasykę literatury dziecięcej. Lemony Snicket w swojej serii opowiedział o trójce rodzeństwa, które po utracie rodziców trafiło do domu tajemniczego wujka. Ten jednak nie jest osobą godną zaufania i ma wobec dzieci niecne plany.

„Dziennik Cwaniaczka”, Jeff Kinney

To kolejna propozycja idealna dla chłopców. Jest to cała seria książek, które opisują życie Grega i jego rodziny. Chłopiec nie należy do najgrzeczniejszych, a jego rodzina do stereotypowych, dzięki czemu na kolejnych stronach znajdziemy ciekawe, zabawne, a także zmuszające dziecko do przemyśleń opowieści. Seria obejmuje kilkanaście tomów, dlatego też, jeśli dziecko pokocha Cwaniaczka i jego przygody, będzie zajęte lekturą przez wiele długich miesięcy.

„Pax”, Sara Pennypacker

Niezwykła książka ucząca szacunku do zwierząt. Opowiada o przygodach chłopca imieniem Piter oraz jego czworonożnego przyjaciela - lisa o imieniu Pax. Chłopiec znajduje lisa po śmierci swojej matki. Staje się on dla niego najlepszym przyjacielem. Niestety, musi opuścić go w momencie, gdy tata Petera wyrusza na wojnę, a on sam zaczyna mieszkać z dziadkiem. Peter źle czuje się z faktem, że porzucił przyjaciela, dlatego decyduje się na ucieczkę i powrót do starego domu. Czy uda mu się odnaleźć utraconego przyjaciela? Dowiedzieć się tego możemy z książki, która dostępna jest na Ceneo.pl.