Data publikacji:

Plecaki szkolne: jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka do szkoły? Polecane modele

Jednokomorowy czy z wieloma przegródkami? Miękki, czy z usztywnianymi plecami? Na długich szelkach w młodzieżowym stylu, czy dopasowany do kręgosłupa? Na te oraz wiele innych pytań należy sobie odpowiedzieć, wybierając plecaki szkolne. Z tego poradnika dowiesz się, jaki plecak do szkoły będzie dla twojego dziecka najlepszy i na co zwracać uwagę przy wyborze.
plecaki szkolne
Plecak szkolny to najważniejszy atrybut ucznia i uczennicy. Musi być wygodny, pojemny, ale też ładny i modny – musi się podobać temu, kto będzie go nosił. Zobaczmy, jak mądrze wybrać plecak do szkoły.

Jakie jeszcze przybory szkolne są istotne? Dowiedz się!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka do szkoły?

Wiek dziecka – inny model kupisz dla pierwszoklasisty, inny wybierze 11-latka, a na jeszcze inny zdecyduje się starszy nastolatek.

Materiał z którego wykonany jest wybrany model – solidny plecak powinien być dobrze uszyty – nigdzie nie powinny wystawać nitki, niedopuszczalne jest prucie się szwów. Dobrej jakości plecak powinien też być oczywiście nieprzemakalny, a szwy przeszyte powinny być solidną, mocną nicią i wzmocnione podobnie jak w namiotach – nieprzemakalną tkaniną.

Kolor i wzór – w tej kwestii decyduje gust dziecka – to ono powinno samodzielnie wybrać plecak tak, żeby było z niego zadowolone i chciało go nosić. Mnogość dostępnych wzorów jest imponująca – od minimalistycznych, jednokolorowych wersji, przez modele z postaciami z ulubionych bajek i kreskówek, po plecaki szkolne reklamowane przez nastoletnie gwiazdy.

Odblaski – dobre plecaki szkolne, zwłaszcza modele dla najmłodszych uczniów i uczennic, powinny być w nie wyposażone. To bardzo ważne, ponieważ w naszej szerokości geograficznej od listopada do marca bywa szaro i deszczowo, a popołudniami szybko robi się ciemno, dlatego dzieci powinny być dobrze widoczne.

Przegródka na śniadanie i kieszonka na bidon – oddzielne kieszenie na jedzenie i picie to bardzo ważna sprawa – miejsce na drugie śniadanie powinno być zapinane na suwak i znajdować się w oddzielnej komorze, po to, by w razie wypadnięcia ze śniadaniówki, jedzenie nie pobrudziło książek i przyborów szkolnych. Kieszonki na bidon najczęściej znajdują się po bokach plecaka – powinny być wykończone gumką, żeby bidon stabilnie trzymał pion.

Jaki plecak do szkoły? Bezpieczny, wspierający zdrowy kręgosłup

Najlepszy plecak do szkoły to taki, który będzie wspierał rozwój kręgosłupa dzieci – nie będzie za bardzo go obciążał, a za sprawą wyprofilowanych pleców i wzmocnionych szelek wygodnie będzie go nosić, nawet, jeśli będzie mocno obciążony.

Żeby plecak nie obciążał nadto rozwijających się kolan, stóp i kręgosłupa, jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości barków dziecka. Plecak nie powinien też wystawać bardziej niż ok. osiem centymetrów poniżej linii talii.

Plecak dla młodszego dziecka wczesnoszkolnego (7-10 lat) powinien mieć regulowane szelki z dodatkowym zapięciem łączącym je na klatce piersiowej – takie zapięcie sprawia, że ciężar plecaka rozkłada się równomiernie po obu stronach. Bardzo dobrej jakości plecaki ma wspomniana marka St. Majewski. Plecaki te mają różne rozmiary – dostępne są modele dwu i trzykomorowe.

Wielość modnych wzorów – zarówno chłopięcych i dziewczęcych potrafi sprawić, ze decyzja o wyborze nie jest łatwa. Piórka, dinozaury, koty, psy, pączki, ciasteczka, flamingi, a także wspaniałe motywy florystyczne – kwiat wiśni i magnolii – to tylko niektóre z oferowanych przez markę St. Majewski wzorów.

Dziewczynkom podobają się też plecaki marki Depesche z serii Top Model – to wyjątkowe modele z podobiznami dziewczyn – marka oferuje też możliwość skompletowania całej wyprawki i dobrania piórnika, worka, śniadaniówki, a także przyborów szkolnych.

Plecak szkolny na kółkach – za i przeciw

Wśród rodziców, a także i dzieci jest coraz większa liczba sympatyków plecaków na kółeczkach. Bez wątpienia są to wygodne modele, ale mają też i przeciwników. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów wykonania:

Dolne partie plecaka powinny być dodatkowo wzmocnione – właśnie tam najczęściej plecak przeciera się na skutek ocierania się o podłoże – kontakt z chodnikiem, piaskiem, a także z błotem.

Stelaż – to najważniejsza część plecaka. Powinien być wbudowany w plecy tornistra tak, by nie uciskał, w razie, gdy dziecko zechce założyć plecak na plecy – bo plecaki jeżdżące powinny mieć taką możliwość. W niektórych nowoczesnych modelach istnieje też możliwość zdemontowania stelażu.

Rączka – najbardziej praktyczna jest teleskopowa, czyli z możliwością rozsuwania i ustawienia odpowiedniej długości, dopasowanej do wzrostu i długości ręki dziecka.

Kółeczka – najlepsze to modele kauczukowe. Nie kupuj plecaków z kółkami plastikowymi, które szybko się zniszczą.

Decydując się na plecak na kółkach, wybieraj nieduże modele, który nie będą przypominały torby podróżnej – model dwukomorowy lub trzykomorowy powinien w zupełności wystarczyć.

Również dobre modele ma wspomniana już polska marka St. Majewski i seria St. Right. Solidnie wykonane plecaki mają funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze – wygodne przegródki, kieszonki na dokumenty, a także organizer z zawieszką na kluczyk do szafki, a nawet kieszeń na tablet lub laptop i wyjście na słuchawki.

Plecaki te są przyjazne wobec kształtującej się sylwetki dziecka – jeśli będą noszone na plecach tak, jak modele tradycyjne. Wystarczy schować rączkę, a w niektórych plecakach istnieje możliwość ukrycia również kółeczek.

Zdaniem zwolenników plecaków jeżdżących, odciążają one kręgosłup. Tak jest, jeśli dziecko nosi spore ciężary w plecaku. Należy jednak wziąć pod uwagę drogę, jaką uczeń pokonuje z domu do szkoły. Jeśli szkoła jest blisko i uczeń jeździ autobusem lub idzie piechotą, plecak na kółkach będzie dobrym rozwiązaniem.

Trudniej jednak byłoby ciągnąć go za sobą na np. 2-kilometrowym spacerze. Jednak wiadomo także, że dziecko ciągnie plecak zawsze tą samą ręką, co powoduje, że po pewnym czasie ta strona ciała będzie nadwyrężona, co nie jest bez znaczenia dla kręgosłupa i mięśni, może nawet spowodować skrzywienie.

Dlatego na dłuższą metę polecane są plecaki sportowe, czyli tradycyjne, które równomiernie rozkładają ciężar ciała na oba ramiona. Warto pamiętać, że plecak szkolny na kółkach jest też odpowiednio droższy od tradycyjnego – jeżdżący model to koszt od około 400 zł., zaś dobry plecak tradycyjny można kupić już za około 170 zł.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.