Data modyfikacji:

Nie bądź pionkiem, naucz dziecko gry w szachy! [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Autor: Justyna Mazur

Dziedzic przepadł z kretesem - szachy to jego nowa miłość. Bardzo się z tego cieszę, choć sporo pracy także przede mną - nigdy nie nauczyłam się grać i teraz muszę nadrobić zaległości, by być w tym układzie figurą, a nie tylko pionkiem ;-) O to, jak szkolić przedszkolaka i dlaczego warto zapytałam specjalistę - Macieja Sroczyńskiego ze szkoły Szachmistrz. TEKST: Justyna Mazur

Czy szachy to gra dla każdego? Maciej Sroczyński nie ma wątpliwości: Zdecydowanie tak! - Każde dziecko powinno nauczyć się grać, bo dzięki temu umysł może się o wiele bardziej rozwinąć. Przeprowadzono badania naukowe, w którym wykazano, że dzieci grające w szachy osiągają znacznie lepsze rezultaty w testach na logiczne myślenie, pamięć i rozumienie tekstu. Czynni szachiści odnotowali również znaczący wzrost ilorazu inteligencji. Uodparniają się na porażki i dążą do samodzielnego rozwiązania problemu - nie tylko na szachownicy, ale i w życiu codziennym. Nie znam szachistów, którzy mieliby problemy w szkole, bardzo często są laureatami konkursów matematycznych czy językowych - wyjaśnia Sroczyński.

Djeco, warcaby i szachy, 79 zł

To nie wszystko. Specjalista dodaje, że szachy są doskonałym narzędziem do samodoskonalenia, nauki planowania i dążenia do realizacji celów, układają i porządkują bardzo wiele rzeczy w głowie młodego człowieka. - Zaobserwowałem, że wymierne efekty przychodzą po roku-dwóch latach nauki, kiedy dziecko zna już zasady szachowe i może realizować swoje pomysły i wyobraźnię na szachownicy - mówi szachmistrz.

ZOBACZ KONIECZNIE: Cztery super planszówki dla przedszkolaka

Szachy dla dzieci: obok polskiego i matmy

W dobie powszechnej komputeryzacji i zapatrzenia w okienka laptopów czy smartfonów, warto poszukiwać alternatywnych rozrywek, które odciągną dzieci od tych czasopochłaniaczy. Szachy - ale też każda inna gra planszowa - będą do tego doskonałe. -Dosyć głośno mówiono, aby wprowadzić szachy do szkół jako przedmiot oceniany, taki jak matematyka, czy język polski. Problemy natury finansowej, kadrowej, nie pozwalają obecnie, aby ten projekt zrealizowano w całej Polsce. Dyrektorzy mają jednak możliwość wprowadzenia szachów do szkół jako zajęcia dodatkowe i chętnie z tego korzystają. Dla przykładu uczniowie szkół w Armenii, Hiszpanii i Grecji, mają szachy obowiązkowe w szkole - mówi Maciej Sroczyński.

Lego: Szachy Piraci; od 299 zł

Szachy: Od kiedy grać z dzieckiem

Na to pytanie Maciej Sroczyński też odpowiada błyskawicznie: Im wcześniej tym lepiej! Umysł dziecka do 10. roku życia jest najbardziej chłonny i tworzy najwięcej połączeń neuronowych. Dodatkowo, jeżeli patrzymy na aspekt sportowy, to im wcześniej się zacznie, tym szybciej można zrealizować zasadę dekady, czyli 10 lat intensywnego treningu w danej dziedzinie. Powinno dać to umiejętności na poziomie mistrza. - Czternastolatek, który zaczął swoją przygodę z szachami w wieku czterech lat lat, będzie miał już ogromną szachową wiedzę i bez problemu rozegra partię na ślepo! (czyli nie patrząc na szachownice, wszystkie ruchy zapamięta w głowie). Oczywiście szachy to nie tylko puchary i medale, a przede wszystkim wszechstronny rozwój dziecka - wyjaśnia mój rozmówca, który w kaliskiej szkole szachowej SzachMistrz szkoli nawet czterolatki.

- Szachy są jedną z nielicznych dyscyplin szachowych, w których dziecko może ograć - bez najmniejszego wysiłku - osobę dorosłą. "Królewska gra" jest dla wszystkich, można zacząć grać nawet jako dorosły i czerpać z tego przyjemność. Mówi się, że szachy to gra od lat czterech do stu czterech - dodaje.

Szachy solo. Gra logiczna z serii ThinkFun, od 44 zł

wiek: 8+; gra oparta na zasadach gry w szachy; w środku 60 zadań na 4 poziomach trudności

Jak uczyć dziecko gry w szachy

  • zaczynamy od podstaw: jak się poruszają figury; pokazujemy też, co jest celem gry
  • przedszkolakom przedstawiamy szachy w sposób bajkowy, obrazowy, opowiadamy jakąś anegdotę, mówiąc ich językiem (KLIKNIJ i zobacz, jak to robi Maciej Sroczyński; POSŁUCHAJ też wskazówek dla początkujących)
  • wiedzę wprowadzamy stopniowo, nie spieszymy się z poznawaniem nowych elementów szachowych - jedną figurę można omawiać przez całą lekcję
  • jedna szachowa lekcja nie powinna być dłuższa niż 30 minut; czasami nawet 15 minut wystarczy
  • nie uczymy na siłę, nie zmuszamy, tylko zachęcamy do nauki; staramy się odwrócić rolę, aby to dziecko samo wołało "czy może zagrać"
  • rodzic na początku będzie grał lepiej w szachy, to naturalne. By nie zniechęcić dziecka warto od czasu do czasu dawać pozbijać trochę swoich figurek; można głośno podpowiadać i jednocześnie uczyć dziecko "co teraz możesz zbić", albo "w jaki celu to zagrałem"?
  • z drugiej strony nie można też dawać dziecku wygrywać przez cały czas - szachy to gra i raz się w nią wygrywa i raz przegrywa, musi przyzwyczaić się, że przegrana to rzecz zupełnie normalna, z której chcemy się czegoś nauczyć, wyciągnąć wnioski
  • jeżeli dziecko bardzo polubi szachy to należy poszukać klubu szachowego w swoim mieście i wykwalifikowanego instruktora, pod okiem którego może kontynuować szachową edukację
  • nie warto czekać z tym momentem za długo, ponieważ złe nawyki i źle przekazana wiedza, będzie później pokutować,

  • warto też sprawdzić się na turnieju szachowym, nie bać się rywalizacji - nawet przedszkolaki grają w turniejach

    Goki, drewniane szachy magnetyczne, od 129 zł

    Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

    Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

    2022-12-07
    Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej - coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie ...
    Akcesoria i zabawki do wody

    Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

    2021-06-16
    Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
     niespodzianki na Dzień Taty

    Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

    2021-06-16
    Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
    dziewczynka na huśtawce

    Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

    2021-04-27
    Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
    Hulajnoga elektryczna

    Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

    2021-03-08
    W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
    Zabawa dziecko

    Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

    2020-03-13
    Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.