Czy szachy to gra dla każdego? Maciej Sroczyński nie ma wątpliwości: Zdecydowanie tak! - Każde dziecko powinno nauczyć się grać, bo dzięki temu umysł może się o wiele bardziej rozwinąć. Przeprowadzono badania naukowe, w którym wykazano, że dzieci grające w szachy osiągają znacznie lepsze rezultaty w testach na logiczne myślenie, pamięć i rozumienie tekstu. Czynni szachiści odnotowali również znaczący wzrost ilorazu inteligencji. Uodparniają się na porażki i dążą do samodzielnego rozwiązania problemu - nie tylko na szachownicy, ale i w życiu codziennym. Nie znam szachistów, którzy mieliby problemy w szkole, bardzo często są laureatami konkursów matematycznych czy językowych - wyjaśnia Sroczyński.
Djeco, warcaby i szachy, 79 zł
To nie wszystko. Specjalista dodaje, że szachy są doskonałym narzędziem do samodoskonalenia, nauki planowania i dążenia do realizacji celów, układają i porządkują bardzo wiele rzeczy w głowie młodego człowieka. - Zaobserwowałem, że wymierne efekty przychodzą po roku-dwóch latach nauki, kiedy dziecko zna już zasady szachowe i może realizować swoje pomysły i wyobraźnię na szachownicy - mówi szachmistrz.
ZOBACZ KONIECZNIE: Cztery super planszówki dla przedszkolaka
W dobie powszechnej komputeryzacji i zapatrzenia w okienka laptopów czy smartfonów, warto poszukiwać alternatywnych rozrywek, które odciągną dzieci od tych czasopochłaniaczy. Szachy - ale też każda inna gra planszowa - będą do tego doskonałe. -Dosyć głośno mówiono, aby wprowadzić szachy do szkół jako przedmiot oceniany, taki jak matematyka, czy język polski. Problemy natury finansowej, kadrowej, nie pozwalają obecnie, aby ten projekt zrealizowano w całej Polsce. Dyrektorzy mają jednak możliwość wprowadzenia szachów do szkół jako zajęcia dodatkowe i chętnie z tego korzystają. Dla przykładu uczniowie szkół w Armenii, Hiszpanii i Grecji, mają szachy obowiązkowe w szkole - mówi Maciej Sroczyński.
Lego: Szachy Piraci; od 299 zł
Na to pytanie Maciej Sroczyński też odpowiada błyskawicznie: Im wcześniej tym lepiej! Umysł dziecka do 10. roku życia jest najbardziej chłonny i tworzy najwięcej połączeń neuronowych. Dodatkowo, jeżeli patrzymy na aspekt sportowy, to im wcześniej się zacznie, tym szybciej można zrealizować zasadę dekady, czyli 10 lat intensywnego treningu w danej dziedzinie. Powinno dać to umiejętności na poziomie mistrza. - Czternastolatek, który zaczął swoją przygodę z szachami w wieku czterech lat lat, będzie miał już ogromną szachową wiedzę i bez problemu rozegra partię na ślepo! (czyli nie patrząc na szachownice, wszystkie ruchy zapamięta w głowie). Oczywiście szachy to nie tylko puchary i medale, a przede wszystkim wszechstronny rozwój dziecka - wyjaśnia mój rozmówca, który w kaliskiej szkole szachowej SzachMistrz szkoli nawet czterolatki.
- Szachy są jedną z nielicznych dyscyplin szachowych, w których dziecko może ograć - bez najmniejszego wysiłku - osobę dorosłą. "Królewska gra" jest dla wszystkich, można zacząć grać nawet jako dorosły i czerpać z tego przyjemność. Mówi się, że szachy to gra od lat czterech do stu czterech - dodaje.
Szachy solo. Gra logiczna z serii ThinkFun, od 44 zł
wiek: 8+; gra oparta na zasadach gry w szachy; w środku 60 zadań na 4 poziomach trudności
warto też sprawdzić się na turnieju szachowym, nie bać się rywalizacji - nawet przedszkolaki grają w turniejach
Goki, drewniane szachy magnetyczne, od 129 zł