Data modyfikacji:

Nudności w ciąży: jak im zapobiec, objawy i przyczyny

Nudności w ciąży są częstym zjawiskiem – szacuje się, że występują nawet u 80% przyszłych mam. Sprawdź, jaka jest najczęstsza przyczyna mdłości i wymiotów, kiedy zaczynają się nudności w ciąży i jak można je złagodzić za pomocą domowych, bezpiecznych dla dziecka sposobów.

nudności w ciąży

Nudności w ciąży – przyczyny

Przyczyna nudności w ciąży nie jest jeszcze w stu procentach poznana. Naukowcy przypuszczają jednak, że za dolegliwości te odpowiadają hormony – przede wszystkim gonadotropina kosmówkowa, której na początku „odmiennego stanu” organizm produkuje bardzo dużo.

Gonadotropina kosmówkowa wydzielana jest już w kilka dni po zapłodnieniu (to właśnie ją wykrywają dostępne w aptekach i drogeriach testy ciążowe). Jej poziom rośnie aż do końca pierwszego trymestru. Kiedy zaczyna się stabilizować, nudności w ciąży ustępują.

Sprawdź również, jakie są skuteczne sposoby na przeziębienie w ciąży.

Kiedy zaczynają się nudności w ciąży?

Pierwsze nudności w ciąży mogą pojawić się bardzo szybko, bo między 4. a 7. tygodniem jej trwania. Dla wielu kobiet to właśnie one są sygnałem zmian zachodzących w organizmie. Oczywiście niemniej ważne jest pytanie, kiedy ustępują nudności w ciąży. Zazwyczaj dzieje się to po 14. tygodniu ciąży, czyli po pierwszym trymestrze. Z drugiej strony nie brakuje niestety kobiet, które cierpią na mdłości i wymioty o wiele dłużej – nawet przez całą ciążę.

Uwaga! Niektóre przyszłe mamy nie zauważają u siebie żadnych dolegliwości żołądkowych, wrażliwości na zapachy czy nietolerancji niektórych posiłków – co może niepokoić. Jednak brak nudności w ciąży zazwyczaj wcale nie wiąże się z nieprawidłowościami.

Nudności w ciąży: objawy

Nudności w ciąży mogą objawiać się dość różnie i mieć różne nasilenie. Niektóre kobiety doświadczają tylko samych mdłości (bez wymiotów), w dodatku dzieje się to o jednej porze dnia i tylko w reakcji na konkretny bodziec – np. zapach kawy.

Inne przyszłe mamy często wymiotują, jedzenie czegokolwiek przychodzi im z trudnością, w dodatku dokuczają im nie tylko poranne mdłości, ale też nudności w ciąży wieczorem. W takich przypadkach bardzo szybko może dojść do odwodnienia organizmu, dlatego należy zgłosić się do lekarza. W niektórych, poważnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja ciężarnej oraz podanie jej środków nawadniających.

Co na nudności w ciąży? Bezpieczne sposoby na łagodzenie dolegliwości

Jeśli twoje nudności w ciąży nie są aż tak nasilone, że mogłyby doprowadzić do odwodnienia, śmiało możesz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na ich złagodzenie. Co dokładnie polecają zarówno lekarze, jak i same mamy?

Imbir na nudności w ciąży

Wielu kobietom w ciąży ulgę przynosi imbir. Możesz pić napar z imbiru albo ssać cukierki imbirowe, po 12. tygodniu ciąży możesz również przeżuwać kawałki korzenia tej rośliny. Jeśli imbir nie bardzo ci smakuje, spożywaj go wraz z łagodzącym dolegliwości żołądkowe miodem.

Migdały

Na nudności w ciąży pomóc mogą również migdały. Nie tylko poprawiają samopoczucie, ale również dostarczają organizmowi wielu cennych składników.

Zdrowa dieta

Spożywanie niektórych potraw i napojów sprawia, że ryzyko wystąpienia nudności w ciąży rośnie. Szczególnie odradza się jedzenia smażonych potraw, słodyczy, wysoko przetworzonych dań, picia słodkich napojów gazowanych oraz kawy. Jedz lekko i spożywaj kilka małych porcji na dzień. W ramach przekąsek sięgaj po krakersy, delikatne owoce, warzywa (np. marchewki), paluszki bez soli oraz sucharki.

Nawodnienie organizmu

Pamiętaj, że picie dużych ilości wody także sprzyja łagodzeniu nudności. Spożywaj co najmniej 2 litry wody dziennie – niech jest to woda niegazowana, źródlana lub mineralna, wysokiej jakości.

Autor: R. Wojtaś