Dojrzewanie u chłopców – jak je rozpoznać?
Dojrzewanie chłopców możemy podzielić na kilka faz. Pierwsze, wyraźne sygnały, że w ciele młodzieńca zachodzą pewne zmiany, pojawią się w momencie, gdy wejdzie on w fazę zwiastunów pokwitania. Kiedy to się dzieje? Najczęściej między 10. a 15. rokiem życia. To, kiedy dziecko zacznie dojrzewać, jest dość indywidualne.
Dojrzewanie u chłopców powinno rozpocząć się od delikatnych zmian w obrębie narządów płciowych. Dochodzi wtedy bowiem do powiększenia moszny i jąder oraz pojawienia się pierwszych włosów łonowych u nasady członka. Rozwojowi ulega również ogólna sylwetka pokwitających nastolatków – można zaobserwować u nich wyraźny przyrost wzrostu.
Dynamiczne zwiększenie masy ciała następuje jednak nieco później, bo w fazie przedpokwitaniowej. Dotyczy ona najczęściej chłopców między 11. a 16. rokiem życiem. Co wtedy się dzieje?
- Postępuje rozwój jąder.
- Można zaobserwować wyraźne wydłużenie członka.
- Owłosienie łonowe ulega nasileniu, a pod pachami także pojawiają się pierwsze włoski.
- Cechą charakterystyczną jest również mutacja związana z dynamicznym rozrostem krtani. Głos nastolatków staję się wtedy bardziej piskliwy, może wystąpić także chrypka.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o dojrzewaniu u chłopców? Etap, który uznajemy za szczytowy, to oczywiście pokwitanie właściwe przypadające między 12. a 18. rokiem życia. Wtedy też najłatwiej można dostrzec, że nasza pociecha przemienia się w dorastającego mężczyznę. Świadczy o tym między innymi:
- szybki wzrost chłopców;
- przyrost masy ciała oraz zwiększenie objętości w klatce piersiowej;
- zarost pojawiający się na twarzy i tzw. młodzieńczy wąsik;
- nocne polucje związane z produkcją plemników w jądrach;
- głos nastolatków staję się wtedy bardziej piskliwy, może wystąpić także chrypka.
Dojrzewaniu u chłopców towarzyszy burza hormonalna. Podwzgórze pobudza bowiem przysadkę do wydzielania hormonów, takich jak androgeny. Gwałtowny wzrost testosteronu generuje więc szereg zmian w zachowaniu młodych chłopców.