Data modyfikacji:

Okres dojrzewania u chłopców: jak przebiega dojrzewanie u chłopców?

Dojrzewanie to szczególny czas w życiu każdego młodego człowieka. Burza hormonalna nie tylko generuje szereg zmian w wyglądzie, lecz także przyczynia się do diametralnych ewolucji w psychice czy wahań nastroju. Warto podkreślić jednak, że dojrzewanie chłopców różni się nieco od doświadczeń, z którymi zmagają się dziewczynki. Co trzeba wiedzieć o tym zarazem ważnym i stresującym okresie? Wyjaśniamy to w naszym artykule. Znajdziecie w nim garść informacji, jak wyglądają poszczególne etapy pokwitania.
okres dojrzewania u chłopców

Dojrzewanie u chłopców – jak je rozpoznać?

Dojrzewanie chłopców możemy podzielić na kilka faz. Pierwsze, wyraźne sygnały, że w ciele młodzieńca zachodzą pewne zmiany, pojawią się w momencie, gdy wejdzie on w fazę zwiastunów pokwitania. Kiedy to się dzieje? Najczęściej między 10. a 15. rokiem życia. To, kiedy dziecko zacznie dojrzewać, jest dość indywidualne.

Dojrzewanie u chłopców powinno rozpocząć się od delikatnych zmian w obrębie narządów płciowych. Dochodzi wtedy bowiem do powiększenia moszny i jąder oraz pojawienia się pierwszych włosów łonowych u nasady członka. Rozwojowi ulega również ogólna sylwetka pokwitających nastolatków – można zaobserwować u nich wyraźny przyrost wzrostu.

Dynamiczne zwiększenie masy ciała następuje jednak nieco później, bo w fazie przedpokwitaniowej. Dotyczy ona najczęściej chłopców między 11. a 16. rokiem życiem. Co wtedy się dzieje?
  • Postępuje rozwój jąder.
  • Można zaobserwować wyraźne wydłużenie członka.
  • Owłosienie łonowe ulega nasileniu, a pod pachami także pojawiają się pierwsze włoski.
  • Cechą charakterystyczną jest również mutacja związana z dynamicznym rozrostem krtani. Głos nastolatków staję się wtedy bardziej piskliwy, może wystąpić także chrypka.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o dojrzewaniu u chłopców? Etap, który uznajemy za szczytowy, to oczywiście pokwitanie właściwe przypadające między 12. a 18. rokiem życia. Wtedy też najłatwiej można dostrzec, że nasza pociecha przemienia się w dorastającego mężczyznę. Świadczy o tym między innymi:
  • szybki wzrost chłopców;
  • przyrost masy ciała oraz zwiększenie objętości w klatce piersiowej;
  • zarost pojawiający się na twarzy i tzw. młodzieńczy wąsik;
  • nocne polucje związane z produkcją plemników w jądrach;
  • głos nastolatków staję się wtedy bardziej piskliwy, może wystąpić także chrypka.
Dojrzewaniu u chłopców towarzyszy burza hormonalna. Podwzgórze pobudza bowiem przysadkę do wydzielania hormonów, takich jak androgeny. Gwałtowny wzrost testosteronu generuje więc szereg zmian w zachowaniu młodych chłopców.

Jakie problemy mogą pojawić się podczas dojrzewania chłopców?

Co jeszcze powinno wzbudzić nasze zainteresowanie, gdy przyglądamy się z bliska okresowi dojrzewania u chłopców? Psychika! Buzujący testosteron, zmiany zachodzące w ciele, nieumiejętność poradzenia sobie z napięciem seksualnym sprawiają, że młodzi chłopcy stają się niekiedy agresywni czy nadpobudliwi.

Jest to jednak zupełnie normalne – zmiany hormonalne mogą targać psychiką nastolatka. Rodzice czy opiekunowie, który obserwują te zmiany, powinni przyjąć więc wspierającą postawę, dzięki której nasz nastolatek poczuje się po prostu bezpiecznie. Pokażmy dziecku, że sami rozumiemy i akceptujemy zmiany towarzyszące jego dojrzewaniu.

Huśtawki nastrojów, zawstydzenie czy zniechęcenie nie powinny budzić więc naszego niepokoju. Warto jednak obserwować czujnie dziecko, rozmawiać z nim o emocjach i tłumaczyć, że zmiany zachodzące w ciele są naturalną koleją rzeczy. Otoczenie nastolatków mądrą, ale nie nadopiekuńczą troską sprawi, że łatwiej będzie im przejść przez ten szczególny etap w życiu!
Autorka: Anna Mlonka