Data publikacji:

Pokoloruj Polskę! 5 gier edukacyjnych z motywem PL

Ostatnio zdesperowany znajomy zapytał mnie, co ma kupić w prezencie dziecku, które ma polskich rodziców, ale mieszka za granicą. Pogrzebałam chwilę w pamięci i odpowiedź szybko się znalazła.

Kolega posłuchał, prezent rzeczony kupił, a później dziękował, bo podarek był strzałem w dziesiątkę. A była nim gra Timeline Polska, którą niegdyś testowałam.

Jeżeli i Wy szukacie prezentu dla rezolutnego i ciekawego wiedzy ucznia (jest niby  8+, ale myślę, że to trochę za mało; sugeruję wiek około 10 lat) - niekoniecznie mieszkającego hen daleko, z ręką na sercu polecam grę! Partia zajmuje nie więcej niż 15 minut. Wiedza zostaje na dużo dłużej!

W Timeline Polska, jak w każdej grze z serii, chodzi o to, by kłaść wylosowane karty zgodnie z chronologią; rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy gracz, który kładzie swoją kartę na środku - i to właśnie względem niej trzeba porządkować karty; starsze wydarzenie ląduje na lewo, młodsze - na prawo. Dat oczywiście nie widać - są na rewersach; Gdy gracz się pomyli, jego karta trafia na bok, a on dopiera kolejną z talii. Wygrywa ten, kto pierwszy położy na stole wszystkie swoje karty.

Innym pomysłem, ale dla ciut starszych (12+) na nietypową lekcję historii jest gra Ale Historia ze stajni Granna. Planszówka to niezwykła, przyjemnie zilustrowana wędrówka przez niesłychane dzieje naszego kraju - od czasów Piastowskich, po współczesne. Trudność można łatwo dopasować do wieku i wiedzy graczy. Gra posiada 3 poziomy trudności i 2 warianty rozgrywek - uczestnicy sami wybierają, na które z nich chcą odpowiadać.

Uczniów pierwszych klas podstawówek można zabrać w trochę krótszą, ale nie mniej ekscytującą podróż - wszystko za sprawą gry Polska Quiz Jak to było kiedyś. W zestawie znajduje się 50 kart ze 150 pytaniami o szalone lata 80. i 90. - pewex, Polo-Coctę czy produkty na kartkę. Plus za lekką formę i niską cenę (około 8 zł)! Quiz świetnie nadaje się do zabrania na wakacje czy na wyprawę. Po Polsce, rzecz jasna!

Quiz ma w swojej ofercie także marka Winning Moves. W grze Polska pytania poważne, o historię czy geografię, mieszają się z zabawnymi, dotyczącymi np. popkultury. To wszystko sprawia, że rozgrywka jest nieprzewidywalna i momentami zabawna. Wygrywa osoba, która poprawnie odpowie na 12 pytań. Gra dla kategorii 8+

A dzieciakom, które jeszcze nie opuściły murów przedszkola, polecam grę edukacyjną Polska od Kapitana Nauki. Dowiedzą się z niej m.in.  gdzie można zobaczyć foki szare albo pogłaskać ryby i w którym mieście jeździ trolejbus Ziutek. Proste zasady sprawiają, że już 5-latkowie mogą próbować grać. O tym, kto wygra decyduje nie tylko spostrzegawczość i refleks, ale też znajomość polskiej przyrody, historii i geografii. Spokojnie - są różne warianty gry, dlatego zabawę można dostosować do wieku graczy.

Na koniec nietypowa...kolorowanka. Nietypowa, bo po pierwsze w formacie XXL, a po drugie - bez księżniczek, choć ze smokiem - wawelskim. Kto powiedział,  że mapa musi być nudna, hę?

Tekst: Justyna Mazur