Data modyfikacji:

Owoce dla niemowlaka - jakie owoce może jeść niemowlę?

Rozszerzanie diety maluszka to bardzo ważny czas dla każdego rodzica! Co warto wprowadzić na początku do jadłospisu – banany czy jabłko dla niemowlaka? Które owoce pociecha powinna poznać jako pierwsze? Pytań, wątpliwości oraz rozterek jest niemało. To naturalne, w końcu w grę wchodzi prawidłowy rozwój brzuszka naszego maleństwa. Brzoskwinie, gruszki, a może truskawki – od czego zacząć urozmaicanie diety? W naszym artykule znajdziecie odpowiedź. Podpowiadamy, jakie owoce dla niemowlaka wybierać.
owoce dla dziecka

Pierwsze owoce dla niemowlaka – od kiedy?

Zastanawiasz się, od kiedy surowe owoce dla niemowlaka będą najbardziej odpowiednie? Na początku trzeba odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie warto wzbogacić dietę maluszka. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym smak owoców może poznać po ukończeniu 4. miesiąca. Bobasom, spożywającym pokarm mamy, jabłuszka i inne słodkie przysmaki powinno serwować się dwa miesiące później. Warto przyjąć więc, że odpowiedni czas na owoce dla niemowlaka przypada w okolicy pierwszego półrocza życia.
Mądry rodzic musi pamiętać także o jednej istotnej zasadzie. W diecie maluszka najpierw powinny pojawić się kaszki i warzywa. Dlaczego to aż tak ważne? Brokuł, marchewka czy dynia są bardzo wartościowe, ale zdecydowanie mniej atrakcyjne pod względem smaku! Pociechę warto zapoznać więc z nieco trudniejszymi do zaakceptowania pokarmami. Gdy polubi smak warzyw, śmiało można włączyć do diety pierwsze owoce dla niemowlaka.

Jakie owoce włączać do diety maluszka?

Rozszerzenie jadłospisu maluszka powinno przebiegać stopniowo. Jakie roślinne przysmaki serwować pociesze najpierw? Podpowiadamy!
  • Pomiędzy 4. a 7. miesiącem idealne będzie jabłko dla niemowlaka, a także gruszki, brzoskwinie czy morele.
  • Dzieci, które skończyły 8. miesiąc życia, powinny poznać smak malin, jeżyn, borówek amerykańskich, wiśni, winogron, bananów czy mango i papai.
  • Roczne pociechy mają gotowe brzuszki na przyjęcie śliwek, truskawek, kiwi, pomarańczy, mandarynek czy grejpfrutów.
Nie można pominąć również formy, w jakiej powinny być podawane owoce! Do 7. miesiąca życia dieta maluszków bazuje na przecierach, musach i koktajlach, które mają gładkie konsystencje. Na tym etapie idealnie sprawdzi się więc gotowane jabłko dla niemowlaka. Można uprażyć je z niewielką ilością wody, by było mięciutkie i łatwe do połknięcia.

Do 10. miesiąca życia konsystencja podawanych owoców powinna być nieco bardziej różnorodna i nie w pełni roztarta, co zadba o zdrowe kształtowanie mechanizmu żucia. Roczne bobasy mogą już z powodzeniem sięgać po ulubione gruszki, banany czy truskawki w cząstkach lub w formie atrakcyjnych sałatek.

Owoce dla niemowlaka – o czym należy pamiętać?

Rozszerzanie i urozmaicanie posiłków maluszka wesprze prawidłowy rozwój jego układu trawiennego. Trzeba mieć jednak świadomość, że każda zmiana żywienia może wywołać radykalną rewolucję żołądkowo-jelitową. Wprowadzanie nowych smaków musi odbywać się więc stopniowo. Maluszkowi na początku serwujemy jedynie kilka łyżeczek owocu! Co więcej – nieznane produkty trzeba również podawać pojedynczo i w kilkudniowych odstępach. Taka taktyka pozwoli na świadomą obserwację reakcji pociechy.
Surowe jabłuszko dla niemowlaka może zadziałać równie uczulająco, co truskawki, dlatego też szczególną rolę odgrywa rodzicielska czujność, a także... konsumencka świadomość! Podczas wzbogacanie diety dziecka postawmy na owoce sezonowe oraz te, które pochodzą od zaufanych dostawców! Z pomocą mogą przyjść również gotowe musy oraz deserki stworzone z myślą o wrażliwych brzuszkach maluszków.
Autorka: Anna Mlonka