Data publikacji:

Paciorkowiec u dzieci: objawy i sposoby leczenia

Paciorkowce to grupa bakterii gram-dodatnich, które mogą wywoływać różne dolegliwości zdrowotne. W zależności od typu paciorkowiec u dziecka może doprowadzać do stosunkowo niegroźnych problemów, takich, jak zapalenie zatok, lub stanów zagrażających życiu, w tym sepsy. Sprawdź, jak objawia się paciorkowiec u dziecka i jakie kroki podjąć, gdy zostanie zdiagnozowany.
paciorkowiec u dzieci

Co to jest paciorkowiec u dzieci?

Paciorkowce, inaczej streptokoki, to bakterie gram-dodatnie, pozbawione zewnętrznej błony komórkowej. Wszystkie paciorkowce cechują się wysoką inwazyjnością, ale także powszechnością. Na choroby wywoływane paciorkowcami zapadają głównie dzieci.

Paciorkowiec u dzieci – rodzaje

Wśród paciorkowców wyróżnia się trzy grupy: paciorkowce A, B i C, które wywołują odmienne dolegliwości:
 • paciorkowce typu A – wywołujące głównie choroby skóry i błon śluzowych;
 • paciorkowce typu B – dwoinki zapalenia płuc;
 • paciorkowce typu C – bakterie GBS.
 • Warto podkreślić, że do paciorkowców przynależą również pneumokoki (grupa B), na które narażone są niemowlęta do 2. roku życia. Pneumokoki mogą wywoływać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, problemy z sercem, układem nerwowym, a nawet sepsę. Lekarze podkreślają, że najlepszymi sposobami na uchronienie dziecka przed pneumokokami jest możliwie długie karmienie piersią oraz szczepienie.

  Paciorkowiec u dzieci – skąd się bierze?

  Jak już wspomnieliśmy, bakterie paciorkowca występują powszechnie wśród ludzkiej populacji. Niejeden rodzic zastanawia się pewnie, czy paciorkowiec u dzieci jest zaraźliwy – odpowiedź jest twierdząca. Paciorkowce z łatwością przenoszą się pomiędzy osobami na skutek zwykłego kontaktu, kaszlu czy kichania lub korzystania ze wspólnych przedmiotów. Z tego powodu istotne jest nauczenie dziecka regularnego mycia rąk oraz zadbanie o to, by korzystało tylko z własnych przedmiotów osobistych (np. w przedszkolu).

  Jakie choroby wywołuje paciorkowiec u dzieci?

  W zależności od rodzaju paciorkowce mogą wywoływać szereg rozmaitych chorób. Do tych najczęściej występujących wśród dzieci zaliczane są:
 • angina paciorkowcowa,
 • liszajec zakaźny,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • sepsa,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • zakażenia nerek.
 • Paciorkowiec u dzieci – objawy

  Ogólne objawy paciorkowca u dzieci to przede wszystkim wysoka gorączka, apatia, dreszcze, zmęczenie. Inne symptomy zależne są od rodzaju bakterii i układu, który zaatakowały.

  Choroby skóry

  Paciorkowiec u dzieci na skórze objawia się przede wszystkim wysypką, zaczerwienieniem oraz ropniami.

  Zakażenia układu oddechowego

  Szczególnie groźne są paciorkowce typu B, czyli dwoinki zapalenia płuc, w tym pneumokoki. Infekcja przebiega wówczas bardzo gwałtownie, mogąc doprowadzić do sepsy. Sygnałem alarmującym jest nagłe pogorszenie się stanu zdrowia dziecka – gorączka, problemy z oddychaniem.

  Paciorkowiec w gardle u dzieci

  Paciorkowiec to bakteria wywołująca m.in. anginę, która objawia się białym nalotem na migdałkach, bólem gardła, gorączką, a czasem również biegunką i wysypką.

  Zakażenia układu moczowego

  Paciorkowce stanowią także zagrożenie dla układu moczowego – mogą wywoływać zapalenie nerek lub pęcherza.

  Paciorkowiec u dzieci – leczenie

  Paciorkowce jako bakterie zwalczane są za pomocą antybiotykoterapii, którą lekarz dobiera w zależności od objawów choroby. Często sposobem na wyleczenie choroby paciorkowcowej okazuje się najpopularniejszy antybiotyk – penicylina. Pamiętaj jednak, że objawy paciorkowca u dziecka zawsze należy skonsultować ze specjalistą – nie próbuj leczyć malucha na własną rękę. Źle leczony paciorkowiec u dziecka może nieść ze sobą groźne konsekwencje!
  Zdjęcie: Evanto
  Autor: Joanna Plech