Data publikacji:

Paciorkowiec u dzieci: objawy i sposoby leczenia

Paciorkowce to grupa bakterii gram-dodatnich, które mogą wywoływać różne dolegliwości zdrowotne. W zależności od typu paciorkowiec u dziecka może doprowadzać do stosunkowo niegroźnych problemów, takich, jak zapalenie zatok, lub stanów zagrażających życiu, w tym sepsy. Sprawdź, jak objawia się paciorkowiec u dziecka i jakie kroki podjąć, gdy zostanie zdiagnozowany.
paciorkowiec u dzieci

Co to jest paciorkowiec u dzieci?

Paciorkowce, inaczej streptokoki, to bakterie gram-dodatnie, pozbawione zewnętrznej błony komórkowej. Wszystkie paciorkowce cechują się wysoką inwazyjnością, ale także powszechnością. Na choroby wywoływane paciorkowcami zapadają głównie dzieci.

Paciorkowiec u dzieci – rodzaje

Wśród paciorkowców wyróżnia się trzy grupy: paciorkowce A, B i C, które wywołują odmienne dolegliwości:
  • paciorkowce typu A – wywołujące głównie choroby skóry i błon śluzowych;
  • paciorkowce typu B – dwoinki zapalenia płuc;
  • paciorkowce typu C – bakterie GBS.
  • Warto podkreślić, że do paciorkowców przynależą również pneumokoki (grupa B), na które narażone są niemowlęta do 2. roku życia. Pneumokoki mogą wywoływać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, problemy z sercem, układem nerwowym, a nawet sepsę. Lekarze podkreślają, że najlepszymi sposobami na uchronienie dziecka przed pneumokokami jest możliwie długie karmienie piersią oraz szczepienie.

    Paciorkowiec u dzieci – skąd się bierze?

    Jak już wspomnieliśmy, bakterie paciorkowca występują powszechnie wśród ludzkiej populacji. Niejeden rodzic zastanawia się pewnie, czy paciorkowiec u dzieci jest zaraźliwy – odpowiedź jest twierdząca. Paciorkowce z łatwością przenoszą się pomiędzy osobami na skutek zwykłego kontaktu, kaszlu czy kichania lub korzystania ze wspólnych przedmiotów. Z tego powodu istotne jest nauczenie dziecka regularnego mycia rąk oraz zadbanie o to, by korzystało tylko z własnych przedmiotów osobistych (np. w przedszkolu).

    Jakie choroby wywołuje paciorkowiec u dzieci?

    W zależności od rodzaju paciorkowce mogą wywoływać szereg rozmaitych chorób. Do tych najczęściej występujących wśród dzieci zaliczane są:
  • angina paciorkowcowa,
  • liszajec zakaźny,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • sepsa,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zakażenia nerek.
  • Paciorkowiec u dzieci – objawy

    Ogólne objawy paciorkowca u dzieci to przede wszystkim wysoka gorączka, apatia, dreszcze, zmęczenie. Inne symptomy zależne są od rodzaju bakterii i układu, który zaatakowały.

    Choroby skóry

    Paciorkowiec u dzieci na skórze objawia się przede wszystkim wysypką, zaczerwienieniem oraz ropniami.

    Zakażenia układu oddechowego

    Szczególnie groźne są paciorkowce typu B, czyli dwoinki zapalenia płuc, w tym pneumokoki. Infekcja przebiega wówczas bardzo gwałtownie, mogąc doprowadzić do sepsy. Sygnałem alarmującym jest nagłe pogorszenie się stanu zdrowia dziecka – gorączka, problemy z oddychaniem.

    Paciorkowiec w gardle u dzieci

    Paciorkowiec to bakteria wywołująca m.in. anginę, która objawia się białym nalotem na migdałkach, bólem gardła, gorączką, a czasem również biegunką i wysypką.

    Zakażenia układu moczowego

    Paciorkowce stanowią także zagrożenie dla układu moczowego – mogą wywoływać zapalenie nerek lub pęcherza.

    Paciorkowiec u dzieci – leczenie

    Paciorkowce jako bakterie zwalczane są za pomocą antybiotykoterapii, którą lekarz dobiera w zależności od objawów choroby. Często sposobem na wyleczenie choroby paciorkowcowej okazuje się najpopularniejszy antybiotyk – penicylina. Pamiętaj jednak, że objawy paciorkowca u dziecka zawsze należy skonsultować ze specjalistą – nie próbuj leczyć malucha na własną rękę. Źle leczony paciorkowiec u dziecka może nieść ze sobą groźne konsekwencje!
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech