Data publikacji:

Palenie a karmienie piersią

Rzucić od razu, stopniowo, a może skorzystać z plastrów z nikotyną? Możliwości jest wiele, ale tylko jedna odpowiedź na pytanie, jak rzucić palenie w ciąży, jest prawidłowa. Sprawdź, jaki wpływ ma dym papierosowy na twój organizm i na organizm dziecka. Sprawdź, czy możesz palić papierosy podczas laktacji.

nikotyna działanie

Papierosy a karmienie piersią. Czy można palić podczas laktacji?

Nie. Palenie papierosów w ciąży i w czasie laktacji negatywnie wpływa na organizm matki, ale też odbija się to na rozwoju dziecka przed i po urodzeniu. Nikotyna i inne substancje obecne w dymie papierosowym przedostają się do krwiobiegu dziecka, a po porodzie te same substancje dostarczane są z mlekiem matki, jeśli ta nie rzuci nałogu.

Sprawdź również, co powinnaś wiedzieć o prawidłowym karmieniu piersią.

Dlaczego nie można palić podczas karmienia piersią?

Podczas spalania tytoniu papierosowego wydziela się ponad 4000 różnych substancji, z czego aż 40 jest rakotwórcza. Nikotyna nie tylko uzależnia, ale uszkadza też śluzówkę dróg oddechowych i obniża płodność.

Poziom nikotyny w mleku jest wyższy w porównaniu do stężenia tej substancji, która przedostaje się do organizmu dziecka w życiu płodowym wraz z krwią. Nikotyna działa pobudzająco, co oznacza, że maluch po karmieniu piersią może być niespokojny, pobudzony i może po prostu płakać bez żadnego powodu.

Co więcej, palenie papierosów w laktacji może negatywnie wpłynąć na produkcję mleka. Kobiety palące papierosy produkują zazwyczaj mniej pokarmu w porównaniu do tych, które nie palą w ogóle. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna oddziałuje na prolaktynę, hormon odpowiedzialny za laktację.

Niestety, papierosy wpływają nie tylko na ilość mleka, ale też na jego jakość. Toksyny zawarte w mleku obniżają jego wartość odżywczą. Toksyny papierosowe powodują obniżenie zawartości jodu i tłuszczu w mleku. Mleko palaczek zawiera też mniej witamin.

Jak rzucić palenie w ciąży? Powoli czy od razu?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Palenie należy rzucić od razu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Nie ma tutaj mowy o ograniczaniu palenia na początku. Papierosy należy rzucić od razu i kropka. Niestety, statystyki w tym przypadku są okrutne dla dzieci. Można się z nich dowiedzieć, że jedynie 1 kobieta na 20 rzuca palenie od razu po otrzymaniu wiadomości, że spodziewa się potomka.

Pozostałe kobiety ograniczają palenie, rzucają później lub w ogóle nie próbują walczyć z nałogiem. Musisz wiedzieć, że nałogowe palenie w ciąży może być przyczyną zahamowania wzrostu dziecka i powodować wiele innych komplikacji podczas samej ciąży, jak i już po urodzeniu maleństwa.

Ze względu na brak badań, plastry z nikotyną, które mają pomóc z rzuceniu papierosów, nie są zalecane dla kobiet w ciąży, ani dla kobiety karmiących.

Bierne palenie a karmienie piersią

Zarówno bierne, jak i czynne palenie szkodzi tobie i dziecku, dlatego pod żadnym pozorem nie gódź się na to, by przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą lub osobami, które palą papierosy. Musisz zdać sobie sprawę, że biernym palaczem jesteś wówczas nie tylko ty, ale także twoje dziecko.

Bierne palenie u dzieci może wiązać się z predyspozycją do zachorowania na astmę, zapalenie ucha środkowego i większą podatność na alergie. Dzieci - bierni palacze - mają też osłabioną odporność w porównaniu do innych dzieci, które nie są narażone na oddziaływanie dymu tytoniowego każdego dnia.

Będąc biernym palaczem w ciąży, narażasz swoje dziecko na te same konsekwencje, na które narażałabyś je, gdybyś była czynnym palaczem. Grozi to poronieniem, przedwczesnym porodem czy urodzeniem malucha z niską masą urodzeniową.

Autorka: Natalia Ciszewska